Help:Description/sk

Snímok Wikiúdajov so zvýrazneným poľom popisu
Na Wikiúdajoch sa môže nachádzať niekoľko položiek s rovnakým štítkom; popisy rozlišujú štítky

Popis vo Wikiúdajoch je krátka fráza, ktorej účelom je rozlíšenie položiek s rovnakými alebo podobnými štítkami. Popis nemusí byť unikátny, viaceré položky môžu ma´t rovnaký popis. Viacero položiek však nemôže mať rovnaký štítok a rovanký popis naraz.

Upozornenie: táto stránka vysvetľuje pravidlá pre popisy položiek. Aj keď vlastnosti majú popisy tiež, ich hlavným cieľom nie je rozlíšiť štítky, ale ponúknuť krátky súhrn toho, ako sa daná vlastnosť má používať (neriadia sa týmito štylistickými konvenciami).

Základné princípy edit

Vyhnite sa informáciám, ktoré sa pravdepodobne zmenia edit

Slová a frázy typu „súčasný“, „očakávaný“ alebo „budúcoročný“ sa budú musieť nakoniec zmeniť. Napríklad, ak popisujete Andreja Kisku, je lepšie použiť „štvrtý prezident Slovenskej republiky“ než „súčasný prezident Slovenskej republiky“. Aj keď sú obidva popisy správne, situácia sa zmení, keď nastúpi nový prezident. Vtedy už bude správny už len prvý spomínaný príklad. Použitie popisu iba „súčasný prezident Slovenskej republiky“ je tiež vhodné, keďže to ponúkne dostatok informácií na úspešné rozlíšenie, pokiaľ by bolo viac ľudí s menom Andrej Kiska.

Pre športovcov nie je múdre zahrnúť súčasný tím, v ktorom hráč pôsobí, pretože toto sa môže tiež zmeniť. Ak popisujete Mareka Hamšíka, je lepšie použiť „slovenský futbalista“ ako „futbalista z klubu SSC Neapol“, pretože Hamšíkov klub sa môže zmeniť.

Vyhnite sa slovám vyjadrujúcim názory, predsudky alebo propagáciu edit

Neutralita je základnou hodnotou Wikiúdajov, Wikipédie a ostatným projektov Wikimedia. Snažte sa ponechať popisy neutrálne vyhýbaním sa slovám vyjadrujúcich názory či predsudky. Tiež sa vyhnite terminológii, ktorá by mohla byť interpretovaná ako propagácia. Popis „americký spisovateľ“ je neutrálny, zatiaľ čo „najlepší americký spisovateľ“ je zaujaté názorovo a tiež pôsobí propagačne.

Vyhnite sa kontroverzii edit

Popisy by sa mali snažiť prinášať informácie presne a neutrálne. Pokiaľ je to možné, mali by ste sa vyhnúť kontroverzii v popisoch. Napríklad, Krymský polostrov je lepšie opísať ako „polostrov v Čiernom mori“ než „ukrajinský polostrov“ alebo „ruský polostrov.“ Nezabúdajte, že na stránke bude informácií omnoho viac ako v popise.

Dodržiavajte konvencie menného priestoru Wikimedie edit

Wikiúdaje obsahujú položky pre niekoľko rôznych projektov Wikimedie, ktoré nie sú súčasťou hlavného menného priestoru. Toto zahŕňa šablóny, kategórie, projektové stránky a podobne. Ak je položka len na použitie stránky Wikimedie, malo by byť názov projektu spomenutý v popise. Toto umožní čitateľov rýchlo zistiť, že nejde o normálny obsah (napr. pre kategórie na Wikipédii bude popis kategória projektov Wikimedia).

Dĺžka edit

Popisy nie sú celé vety, ale iba krátke útržky informácií. Vo väčšine prípadov je vhodná dĺžka medzi dvomi až dvanástimi slovami. Jednoslovné popisy sú skoro vždy nejednoznačné a malo by sa im vyhnúť. Pokiaľ popis presahuje na druhý riadok, je pravdepodobne príliš dlhý. Pokiaľ zasahuje na tretí riadok, je skoro celkom určite príliš dlhý.

Štandardné frázy edit

Všeobecne je dobrým odrazovým mostíkom to, čo vlastne položka je.

Toto sú iba odporúčania, nemusíte ich striktne dodržiavať.

Veľké začiatočné písmená edit

Popisy začínajú malým začiatočným písmenom, aj keď veľa používateľov by očakávalo, že budú začínať veľkými začiatočními písmenami. V podstate by sme sa mali tváriť, že popis sa nachádza v strede normálnej vety a potom nasledovať normálne jazykové pravidlá. Väčšina výrazov nebude začínať s veľkými písmenami, ak by bola v strede vety.

Príklady:

Štítok: Lionel Messi
Popis: argentínsky futbalista
Tento príklad začína prídavným menom, ktoré väčšinou nie je písané veľkým písmenom, ak sa nachádza v strede vety, takže prvé písmeno nebude veľké ani tu.

Štítok: Košice
Popis: mesto na Slovensku
Tento príklad začína všeobecným podstatným menom. Preto nie je začiatočné písmeno veľké.

Interpunkcia edit

Popisy nie sú celé vety. Interpunkcia sa však používa napríklad pri spojkách ako napríklad ktorý. Nakoniec popisu však nikdy nedávajte bodku.

Choďte z viac špecifického do menej špecifického edit

Popisy by mali začínať s viac špecifickými informáciami. V prípade miest bude napríklad najprv kraj/departement/... a potom štát.