Help:Description/fa

نمای کلی صفحه ویکی داده که در آن جایگاه توضیحات و دیگر مولفه‌های مورد بحث نشان داده شده است

توضیحات، در یک مدخل ویکی داده، عبارت کوتاهی است که در زیر هر آیتم نوشته می‌شود تا از سایر صفحاتی که نام آیتم یکسانی دارند ابهام زدایی صورت گیرد. لزومی ندارد که توضیحات برای هر آیتم مختص همان آیتم باشد بلکه چند آیتم می‌توانند همان توضیحات قبلی را داشته باشند، با این وجود دو آیتم نباید هم در نام آیتم و هم در توضیحات با هم عینا یکی باشند.

طول توضیحات باید به اندازه‌ای باشد که مخاطب به آسانی متوجه شود آیتم مربوطه به چه چیزی اشاره دارد و پس از نیل به این مقصود از این بیشتر نباید به طول توضیحات افزود.

توضیحات باید دربردارنده اطلاعاتی دقیق و به دور از هر گونه تعصب باشد.

روش نوشتن توضیحاتEdit

طولEdit

توضیحات، جمله نیستند بلکه توضیح مختصری هستند راجع به آیتم. در بیشتر موارد طول دو تا دوازده واژه برای توضیحات یک آیتم بس است. توضیحات یک کلمه‌ای ممکن است گنگ باشند و بهتر است چنین توضیحاتی را ننویسید. معمولا وقتی توضیحات به خط دوم کشیده می‌شود نشاندهنده این است که توضیحات تان طولانی است. اگر توضیحات به خط سوم کشیده شود، بیش از حد طولانی است.

از نوشتن چه چیزهایی بایست در توضیحات پرهیز کنیمEdit

از نوشتن چیزهایی که احتمال عوض شدنشان وجود دارد می‌بایست در توضیحات پرهیز کنیم. واژه‌ها و عبارت‌هایی مثل "کنونی"، "در حال حاضر"، "احتمالی"، "سال آینده" مسلما تغییرپذیر هستند. فرض کنید می‌خواهید برای "رضا روستاآزاد" توضیحات بنویسید. بهتر است بنویسید "دهمین رئیس دانشگاه صنعتی شریف" به جای اینکه بنویسید: "رئیس کنونی دانشگاه صنعتی شریف". اگرچه هر دو نوع توضیحات درست است ولی اگر توضیحات نوع دوم را بنویسید وقتی رئیس دانشگاه عوض شود، مجبور نیستید دوباره توضیحات را تغییر دهید. در مورد ورزشکاران نیز به دلیل ماهیت تغییرپذیری توصیه نمی‌شود اسم باشگاه کنونی ورزشکار را در توضیحات بیاورید. اگر می‌خواهید توضیحات " محمدرضا خلعتبری" را بنویسید، توجه داشته باشید که به دلیل ماهیت تغییرپذیری باشگاهی که بازیکن در آن بازی می‌کند بهتر است بنویسید "بازیکن تیم ملی ایران" به جای اینکه بنویسید "بازیکن باشگاه سپاهان".

نکته مهمی که باید مدنظر قرار دهید این است که از نوشتن ادعاهای بحث برانگیز در توضیحات خودداری کنید. مثلا در توضیحات "کشمیر" بنویسید "منطقه‌ای در آسیای میانه" به حای اینکه بنویسید "منطقه‌ای در پاکستان" یا "منطقه‌ای در هندوستان". مطمئن باشید وقتی ویکی‌داده کاملا توسعه پیدا کند، در زیر هر آیتم اطلاعات بسیار زیادی اضافه خواهد شد که توضیحات فقط بخش ناچیزی از آن خواهد بود.

قاعده‌های کلیEdit

  • برای یک شخص: "معرفی بوسیله پیشه‌ای که بدان مشغول است" یا "کشور وی" مثال: فیزیک دان ایرانی، بازیکن بازنشسته و مربی فوتبال ایرانی
  • برای یک مکان: "نوع مکان" در "فلان منطقه" در "فلان کشور" مثال: شهری در کناره دریای کاسپین در ایران، دیواری تاریخی در چین
  • برای یک موجود زنده: "نوع موجود" بومی "فلان منطقه" یا "نوع موجود" که جزو "فلان بخش از رده بندی" است مثال جانوری اهلی از خانواده گربه سانان، درختی برگ ریز بومی ژاپن
  • برای اثرهای هنری یا رسانه‌ای: "نوع رسانه" ساخته "فلان شخص یا گروه"، "سبک" خاصی از " فلان نوع رسانه" مثال: بازی مبارزه‌ای ساخت نامکو، رمانی کوتاه نوشته صادق هدایت
  • برای آیتم‌های مجموعه‌ای: قسمت فلان از "فلان مجموعه"

قاعده‌های بالا فقط بعضی از قاعده‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و شما مجبور نیستید فقط از این قاعده‌ها استفاده کنید.

یکEdit

قاعده دستوری که باید به آن همیشه توجه کنید این است که برای توصیف کردن اسم‌های "شناس" یا "ناشناس" لازم نیست در توضیحات همیشه از واژه "یک" یا پسوند ناشناس "-ی" استفاده کنید. مثلا نیازی نیست در توضیحات آیتم "محمود حسابی" بنویسید: فیزیک دانی ایرانی، نوشتن "فیزیک دان ایرانی" خود گویای مطلب خواهد بود.

نکته‌های نگارشیEdit

توضیحات جمله‌های کامل نیستند، نباید در انتهای توضیحات تان نقطه بگذارید. در توضیحات می‌توانید از ویرگول استفاده کنید ولی از نقطه به هیچ وجه.

استفادهٔ نادرست از ویرگول جای «و» و «یا»

یکی از کاربردهای ویرگول در انگلیسی جایگزینی و و یا و با و... است (کامای سریالی یا کامای آکسفورد). مثلا اگر سه چیز در انگلیسی پیوسته پشت هم بیاید، میان جزو نخست و دوم ویرگول و میان دومی و سومی و می‌گذارند. ولی در زبان پارسی این کار غلط است.

در انگلیسی می‌نویسند: هوای شهرهای تهران، مشهد، سمنان، گرگان و شاهرود امروز آفتابی است.

ولی در پارسی یکی از این دو حالت درست است:

هوای شهرهای تهران، مشهد، سمنان، گرگان، شاهرود امروز آفتابی است.

هوای شهرهای تهران و مشهد و سمنان و گرگان و شاهرود امروز آفتابی است.

بنابراین در پارسی در یک عبارت یا فقط از ویرگول استفاده می‌کنیم یا فقط از حرف ربط "و".

مثال۱: سنگ، کاغذ، قیچی

مثال۲: شمع و گل و پروانه

مثال ۳:

نام آیتم: یوکو اونو

توضیحات: هنرمند و نویسنده و فعال حقوق بشر ژاپنی تبار

یکی دیگر از قواعد نگارشی در زبان پارسی که گاهی اوقات مترجمان با بی اعتنایی از کنار آن رد می‌شوند استفاده از ویرگول برای مشخص کردن نام شهرها، کشورها، کلا مکان هاست.

مثال:

نام آیتم:میامی

توضیحات (نادرست): شهری در جنوب فلوریدا، ایالات متحده

توضیحات (درست): شهری در جنوب ایالت فلوریدا در ایالات متحده

نام مکان باید در آخر توضیحات آورده شودEdit

توضیحات باید با اطلاعات جزئی شروع شود و به اطلاعات کلی تر ختم شود به گونه‌ای که اسم مکان در آخر توضیحات آورده شود. مثال۱:

نام آیتم: هامبورگ

توضیحات: دومین شهر بزرگ آلمان

مثال۲:

نام آیتم: تئاتر شهر

توضیحات:‍ بزرگترین مجموعه نمایش تئاتر ایران در تهران

آیتم‌هایی که مقاله نیستندEdit

در ویکی دیتا، آیتم‌هایی هستند دارای میان ویکی برای صفحه‌هایی که مقاله نیستند شامل صفحه‌های ابهام زدایی، رده‌ها، درگاه‌ها، الگوها. اگر یک آیتم فقط برای استفاده ویکی پدیا باشد، در توضیحات باید واژه ویکی پدیا ذکر شود. این کار به کاربران اجازه می‌دهد در یک نگاه بدانند با محتوایی دانشنامه‌ای سروکار ندارند.

مثال:

نام آیتم: انفجار بزرگ

توضیحات: صفحات ابهام زدایی ویکی پدیا

این آیتم برای چیزهایی بکار می‌رود که در ویکی پدیا با نام انفجار بزرگ آمده‌اند. </duv>