User:Powerek38/Wikiponiedziałek

Wikiponiedziałek z Wikidanymi - 30 marca 2020 r. edit

Cześć! Dzięki za zainteresowanie zajęciami z Wikidanych, które poprowadzę w ramach kwarantannowych wikiponiedziałków w dniu 30 marca od 19:00 poprzez narzędzie Google Meet (link do spotkania). Poniżej znajdziesz zadania, których wykonanie lub przynajmniej próba ich wykonania pozwoli Ci zapoznać się z materiałem, który chcę omówić podczas tych zajęć. Próbuj w swoim tempie i nie przejmuj się niepowodzeniami. Wykonaj wybrane zadania, albo wszystkie - to jest wiki, rób to, na co masz ochotę! Przy każdym zadaniu zostawiam miejsce na dyskusję. Jeśli masz jakiekolwiek komentarze, uwagi czy chcesz napisać o swoich trudnościach, zrób to właśnie tam! Do zobaczenia w poniedziałek! Powerek38 (talk) 13:00, 26 March 2020 (UTC)

Poziom A: Dla każdego edit

Do wykonania zadań z tej grupy wystarczy zupełnie podstawowa wiedza o Wikidanych. Jeśli rozumiesz, czym w Wikidanych jest element (ang. item, np. Poland (Q36)), właściwość (property, np. capital (P36)) i deklaracja (statement, np. capital (P36) dla Poland (Q36) ->Warsaw (Q270)), masz już całą niezbędną wiedzę!

Zadanie 1: Przenoszenie niebieskich linków z Wikipedii edit

Co będzie potrzebne? edit

W tym zadaniu użyjemy skryptu Drag'n'Drop. Aby go zainstalować, wejdź na swoją osobistą stronę skryptów. Znajdziesz ją lub założysz sobie pod adresem https://www.wikidata.org/wiki/User:TWÓJNICK/common.js, oczywiście podmieniając TWÓJNICK na Twoją nazwę użytkownika. Gdy już masz stronę skryptów, wklej do niej to: importScript('User:Yarl/DragNDrop.js');. Pamiętaj, średnik też jest częścią kodu do wklejenia! Jeśli używasz więcej niż 1 skryptu, upewnij się, że każdy zaczyna się w osobnej linijce, a poprzednia kończy się średnikiem. Oczywiście potem zapisz stronę. Gotowe!

Uwaga dla bardziej doświadczonych edytorów Wikidanych: Ten skrypt ma dwie wersje, jedną dostępną na liście Gadżetów w Preferencjach Wikidanych, a drugą do samodzielnej instalacji. Ja zdecydowanie polecam wersję do instalacji, jest bogatsza o funkcjonalności i lepiej działa. Jeśli dotąd miałaś_eś włączony ten gadżet, wyłącz go (bo wersje mogą się gryźć) i zainstaluj skrypt.

Jak wykonać zadanie? edit

  1. Wejdź na stronę Wikipedii, z której chcesz przenieść niebieskie linki i przejdź do powiązanego z nią elementu Wikidanych (np. korzystając z opcji Element Wikidanych w menu po lewej stronie, choć są też inne sposoby).
  2. Zjedź na sam dół elementu, tam gdzie znajdują linki interwiki. Jeśli skrypt został dobrze zainstalowany, przy każdym linku widać teraz szarą ikonkę z plusikiem. Kliknij w nią. Otworzy Ci się boczne okno, w którym zobaczysz artykuł Wikipedii w wybranym języku.
  3. Złap myszką i przeciągnij do okna głównego niebieski link, który chcesz przenieść.
  4. Wyskoczy okienko skryptu, które zapyta, do jakiej właściwości chcesz przyporządkować ten niebieski link. Możesz podać numer P właściwości albo skorzystać z wyszukiwania tekstowego. Przykładowo - jeśli przenosisz czyjeś miejsce urodzenia, będzie to place of birth (P19), a jeśli nazwę instytucji, w której ktoś był zatrudniony, employer (P108). W ten sposób można przenosić linki do artykułów, linki zewnętrzne, ilustracje oraz współrzędne. Obecnie nie działa przenoszenie dat.
  5. Po zakończeniu pracy ze skryptem, odśwież stronę.
  6. Opcjonalnie możesz jeszcze teraz dodać kwalifikatory do utworzonych skryptem deklaracji, np. określić od kiedy do kiedy ktoś był gdzieś zatrudniony. Aby to zrobić, znajdź na stronie elementu wybraną deklarację, kliknij "Edytuj", a potem "Dodaj kwalifikator".

Dyskusja edit

Zadanie 2: Dodawanie oznaczeń kontroli autorytatywnej edit

Co będzie potrzebne? edit

  • Znów użyjemy skryptu (zob. zad. 1), tym razem o nazwie Authority Control. Aby go zainstalować, wklej na swojej stronie skryptów: mw.loader.load( '//www.wikidata.org/w/index.php?title=User:Magnus_Manske/authority_control.js&action=raw&ctype=text/javascript' );.
  • Upewnij się też, że rozumiesz pojęcie kontroli autorytatywnej. Możesz zapoznać się z nim tutaj.

Jak wykonać zadanie? edit

  1. Wejdź na stronę elementu, do którego chcesz dodać oznaczenia kontroli autorytatywnej (KA).
  2. Jeśli skrypt został dobrze zainstalowany, w menu po lewej stronie powinna pojawić się nowa opcja: Authority Control. Kliknij na nią. W okienku skryptu otrzymasz propozycję rekordów z metabazy VIAF, które zdaniem skryptu mogą pasować do tego elementu. Jeśli chcesz zobaczyć szczegóły wpisu w VIAF, kliknij w ikonkę niebieskiej strzałki.
  3. Gdy nabierzesz już pewności, że element WD i rekord VIAF dotyczą tej samej osoby, miejsca, instytucji itp., naciśnij ikonkę niebieskiego plusa. Kolor okienka zmieni się na ciemnoszary.
  4. Poczekaj, aż okienko wróci do jasnoszarej barwy. Możesz je już wtedy zamknąć. Skrypt przeniósł z VIAF do Wikidanych wszystkie brakujące oznaczenia KA.
  5. Wejdź na stronę Wikipedii powiązaną z tym elementem WD. Oznaczenia KA (wybrane, bo Wikipedia nie wyświetla wszystkich) powinny być widoczne w belce na dole artykułu, tuż nad kategoriami. Jeśli ich tam nie ma, wstaw w odpowiednie miejsce szablon {{ka}}.

Dyskusja edit

Zadanie 3: Tworzenie powiązań między Wikidanymi a zewnętrznymi bazami danych edit

Co będzie potrzebne? edit

Będziemy korzystali z narzędzia Mix'n'Match, które znajduje się na serwerze narzędziowym Fundacji Wikimedia. Aby zacząć z niego korzystać:

  • Wejdź na tę stronę.
  • Zaloguj się, korzystając ze swojego konta w Wikimediach. Logowanie do narzędzi wygląda trochę inaczej niż do samej Wiki. Nie musisz ponownie podawać swojego hasła (jeśli w chwili kliknięcia jesteś już zalogowana_y w Wikipedii, Wikidanych czy innym projekcie), ale za to zostaniesz zapytana_y, czy wyrażasz zgodę, aby narzędzie dokonywało edycji z Twojego konta. Musisz ją wyrazić, jeśli chcesz wykonać to zadanie.

Jak wykonać zadanie? edit

  1. Narzędzie Mix'n'Match zawiera kopię ponad 3 tysięcy zewnętrznych baz danych. Na początek wybierz, na której z nich chcesz pracować. Możesz wyszukać bazę w polu "Search catalogs" lub przejrzeć listę baz pogrupowanych tematycznie. Kategorie znajdziesz po lewej stronie ekranu narzędzia.
  2. Gdy wejdziesz na stronę wybranej bazy (powinna wyglądać mniej więcej tak), kliknij przycisk Action, a następnie z menu rozwijanego wybierz "Tryb gry". To sprawi, że narzędzie będzie wyświetlać Ci losowo wybrane rekordy z bazy, które nie zostały dotąd powiązane z elementami WD. Jeśli chcesz zobaczyć dany rekord bezpośrednio na stronie bazy, kliknij na zielony link w polu "ID zbioru".
  3. Przy każdym rekordzie masz cztery możliwości:
    a) Wklej numer elementu WD, który odpowiada rekordowi w bazie. Nie zapomnij, że litera Q jest integralną częścią każdego numeru elementu i nie można jej pomijać.
    b) Utwórz nowy element. Skrypt automatycznie przeniesie część informacji (zwykle niewiele, ale zawsze coś) z bazy. Potem można rozbudować element ręcznie.
    c) Kliknij "Niedostępne", jeśli uważasz, że z jakiegokolwiek powodu (np. nieencyklopedyczności) ten rekord z bazy nie powinien mieć swojego odpowiednika w Wikidanych.
    d) Kliknij "Następny wpis", jeśli nie wiesz, co zrobić z danym przypadkiem. Ten przycisk przyda się również po zakończeniu pracy z danym rekordem.

Bonus edit

Po wykonaniu tego zadania rozumiesz już, czym jest i jak działa narzędzie Mix'n'Match. Teraz możesz opcjonalnie włączyć sobie na stałe powiązany z tym narzędziem skrypt. Aby to zrobić, wklej na swojej stronie skryptów (zob. zad. 1) kod: importScript( 'User:Magnus_Manske/mixnmatch_gadget.js' );. Po prawidłowym zainstalowaniu, skrypt będzie sprawdzał przy każdym elemencie WD, na którego stronę wejdziesz, czy nie ma przypadkiem jakichś potencjalnych rekordów z baz do powiązania. Jeśli będą, sugestie pojawią się w przestrzeni między listą etykiet a pierwszą deklaracją. Aby zatwierdzić propozycję, kliknij ikonkę plusa.

Dyskusja edit

  • Okropnie długo się wczytuje. Wyszukiwałam: Music → Discogs musician. Raz wczytało mi jeden rekord - osobę nie mającą biogramu w żadnojęzycznej Wikipedii (wg Google). Chyba czegoś nie zrozumiałam. Zaprezentuj podczas spotkania użycie tego narzędzia, bardzo proszę. Fiszka (talk) 16:09, 30 March 2020 (UTC)

Poziom B: Dla średnio zaawansowanych wikipedystów edit

W tej części przedstawię zadania, które nie wymagają żadnej specjalnej wiedzy technicznej ani też dodatkowej wiedzy o Wikidanych, ale dla ich prawidłowego wykonania należy rozumieć pewne kwestie związane ze strukturą Wikipedii, zwłaszcza kategoriami i infoboksami. Przy każdym zadaniu napiszę dokładnie, co trzeba wiedzieć.

Zadanie 4: Przenoszenie i segregowanie multimediów edit

Co muszę wiedzieć? edit

Należy rozumieć pojęcie kategorii w Wikipedii.

Co będzie potrzebne? edit

Użyjemy narzędzia WDFIST, które znajduje się tutaj. Należy być zalogowaną_ym do narzędzia (patrz zad. 3).

Jak wykonać zadanie? edit

  1. W oknie Kategoria podaj nazwę kategorii Wikipedii, z której chcesz przenosić do Wikidanych multimedia. Tuż poniżej określ wersję językową Wikipedii, z której chcesz przenosić.
    Opcja dodatkowa tylko dla bardziej zaawansowanych: jeśli umiesz tworzyć zapytania SPARQL lub wyszukiwania w narzędziu Petscan, na stronie narzędzia WDFIST znajdziesz okna, w których możesz wkleić kod zapytania (SPARQL) albo identyfikator sesji wyszukiwania (Petscan). Są to alternatywne metody zdefiniowania zbioru do przeszukania, jeśli taka metoda pasuje Ci bardziej niż praca na kategoriach.
  2. Kliknij "Uruchom".
  3. Po kilku chwilach wyświetlą Ci się wyniki wyszukiwana. W lewej części wyników zobaczysz elementy Wikidanych oraz ewentualnie już powiązane z tymi elementami multimedia. Po prawej stronie znajdą się multimedia (zwykle zdjęcia lub grafiki, ale czasem też np. oznaczone ikonami pliki dźwiękowe), które narzędzie uznało za kandydatów do przeniesienia.
  4. Zastanów się nad każdą propozycją. Jeśli chcesz dodać kandydata jako image (P18) (główną ilustrację elementu) najedź myszką na zdjęcie i w menu, które się pojawi, kliknij zielony przycisk "Dodaj jako zdjęcie". Jeśli chcesz dodać kandydata, lecz do innej właściwości (np. image of grave (P1442) czy plaque image (P1801)), wybierz z menu dostępnego po najechaniu na zdjęcie / ikonę opcję "Dodaj jako", a następnie wybierz jedną z dostępnych opcji.

Dyskusja edit

Zadanie 5: Przenoszenie wartości parametrów z infoboksów edit

UWAGA: W tym zadaniu po raz pierwszy użyjemy narzędzia działającego w trybie półautomatycznym, trochę jak prosty bot. Na początku pilnuj narzędzia bardzo dokładnie, sprawdzaj co chwilę prawidłowość jego działania i bez wahania zatrzymuj je w razie najmniejszych wątpliwości. Jeśli puścisz źle skonfigurowane narzędzie "samopas", może wykonać z Twojego konta setki błędnych edycji. Oczywiście, to jest wiki, wszystko da się cofnąć i naprawić, ale może to zająć sporo czasu.

Co muszę wiedzieć? edit

Aby dobrze wykonać to zadanie, należy:

  • Rozumieć pojęcie kategorii w Wikipedii, a także głębokości kategorii. Przykładowo: jeśli głębokość kategorii będzie wynosiła 1, to znaczy, że bierzemy pod uwagę wszystkie artykuły w tej kategorii, a także wszystkie artykuły w jej bezpośrednich podkategoriach. Głębokość 2 oznacza, że uwzględniamy tę kategorię oraz 2 poziomy na jej drzewie podkategorii. Głębokość 3 to trzy poziomy itd. Głębokość 0 oznacza, że bierzemy pod uwagę tylko artykuły znajdujące się bezpośrednio w danej kategorii.
  • Rozumieć, czym w Wikipedii jest infoboks i co to znaczy parametr infoboksu.

Jak wykonać zadanie? edit

  1. W tym zadaniu posłużymy się narzędziem Harvest Templates, które znajduje się tutaj. Wejdź na stronę narzędzia i zaloguj się.
  2. Znajdź w Wikipedii infoboks, na którym chcesz pracować, a następnie wybierz parametr, którego wartości spróbujemy przenieść.
  3. Na stronie narzędzia określ: na której wiki pracujesz (pole Wiki na stronie narzędzia), na jakim infoboksie (pole Template, wpisujemy bez prefiksu "Szablon") oraz wybrany przez Ciebie parametr (pole Parameter - przeklej nazwę w dokładnie takim brzmieniu, w jakim występuje na stronie dokumentacji danego infoboksu).
  4. Zastanów się (i to jest naprawdę bardzo ważne!), która właściwość Wikidanych odpowiada Twojemu parametrowi. Czasem będzie to oczywiste, np. "miejsce urodzenia" to zawsze place of birth (P19), a data urodzenia date of birth (P569). Ale to nie zawsze jest aż tak oczywiste. Wpisz numer tej właściwości w polu Property na stronie narzędzia.
  5. Odpowiedz sobie na pytanie: czy zawsze i wszędzie, we wszystkich artykułach na tej wiki, ten parametr odpowiada właśnie tej właściwości?
    Case study. W prawie kanonicznym Kościoła katolickiego każdy duchowny posiada jakąś inkardynację. Możesz szczegółowo przeczytać o niej w Wikipedii, ale w skrócie chodzi o to, kto jest kościelnym szefem tego księdza, do jakiej kościelnej struktury organizacyjnej on należy? Duchowni katoliccy generalnie dzielą się na księży diecezjalnych i na zakonników. W naszym infoboksie "Duchowny infobox" w polskojęzycznej Wikipedii mamy parametr "inkardynacja". Dla księży diecezjalnych, wpisujemy tam nazwę ich diecezji. Dla zakonników, nazwę zakonu. I teraz UWAGA: w Wikidanych mamy osobne właściwości religious order (P611) i diocese (P708). To oznacza, że ten sam parametr tego samego infoboksu może przybrać postać dwóch różnych właściwości WD w zależności od tego, kogo dotyczy dany artykuł.
  6. Jeżeli zachodzi sytuacja podobna do zapisanej w powyższym case study, musisz zawęzić zbiór artykułów, w których narzędzie będzie skanowało infoboksy, tak aby w tym zbiorze wybrany parametr zawsze odpowiadał wybranej właściwości WD. Zawęzić można na dwa sposoby:
    1) podając w polach Category i Depth na stronie narzędzia nazwę kategorii oraz jej głębokość.
    2) dla bardziej zaawansowanych: tworząc np. narzędziem Petscan listę elementów spełniających Twoje kryteria i wklejając ją w polu Manual list.
  7. Gdy wszystko jest już ustawione, kliknij Get pages na dole, aby narzędzie wygenerowało wstępną listę artykułów Wikipedii do przeskanowania
  8. Gdy wyświetli się lista, masz dwie opcje:
    jeśli klikniesz "demo", narzędzie włączy symulację, w której nie będzie dokonywało w Wikidanych edycji z Twojego konta, ale przeskanuje i posegreguje listę artykułów tak, jak gdyby działało normalnie. Możesz użyć tej opcji, gdy dopiero się uczysz. W miarę skanowania artykułów Wikipedii (co będzie szło relatywnie powoli, ostrzegam), każdy artykuł podświetli się na czerwono lub zielono. Zielony oznacza, że skanowanie zakończyło się sukcesem i można przenieść wartość parametru z tego artykułu. Dodatkowo pojawi się numer Q elementu, do którego można przenieść. Czerwony oznacza niepowodzenie - wtedy wyświetli się hasłowy powód, czemu nie można.
    jeśli wybierzesz opcję "add values", wszystko zadziała dokładnie tak samo, jak przy demo, ale każdy "zielony pasek" będzie równoznaczny z prawdziwą, widoczną od razu edycją w Wikidanych, której narzędzie dokonało z Twojego konta. Pilnuj go dobrze!

Dyskusja edit

  • Czy wartość parametru z infoboksu musi był podlinkowana żeby narzędzie zadziałało? Np. miejsce śmierci: Kraków. Często w infoboksach nie linkuje się powtórzonej miejscowości (gdy miejsce urodzenia i śmierci jest takie samo). Fiszka (talk) 15:57, 30 March 2020 (UTC)

Poziom C: Zadania oparte na narzędziach Petscan i QuickStatements edit

W tej części zajmiemy się rzeczami, które są naprawdę fajne i dają ogromnie dużo możliwości, ale wymagają już pewnego przygotowania technicznego, którego ja nie będę w stanie dać Wam na jednorazowych zajęciach, bo to zajmuje nieco więcej czasu. Dlatego musimy z góry się umówić, że jeśli chcecie zmierzyć się z tymi zadaniami, to musicie sami poprzebijać się przez inne, łatwo dostępne instrukcje.

Petscan jest narzędziem do niezwykle dokładnego skanowania wszystkich stron we wszystkich projektach Wikimediów i filtrowania spośród milionów stron dokładnie tych, które spełniają zadane kryteria. Instrukcja jest tutaj.

QuickStatements (QS) jest narzędziem do masowego ładowania do Wikidanych dużych porcji danych. Praca z QuickStatements składa się z dwóch zasadniczych etapów. Pierwszym jest odpowiednie przygotowanie danych w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym - może to być Excel, ale też jego bezpłatne odpowiedniki w OpenOffice czy Arkuszach Google. Drugi to samo załadowanie gotowych danych przez stronę narzędzia. Instrukcja tutaj.

Zadanie 6: Hurtowe tworzenie elementów Wikidanych dla nowo powstałych artykułów Wikipedii edit

Jak wykonać zadanie? edit

  1. Zdefiniuj w Petscanie zbiór artykułów Wikipedii, który chcesz przeskanować. Postaraj się tak dobrać zbiór, aby wszystkie jego elementy mogły mieć na Wikidanych jak najwięcej wspólnych deklaracji.
    Przykład. Jeśli ustawię w Petscanie wyszukiwanie artykułów z polskojęzycznej Wikipedii, które równocześnie należą do kategorii Polskie aktorki oraz Ludzie urodzeni w Warszawie (przyjąłem tu 3 jako poziom głębokości kategorii), to otrzymam listę ponad 240 artykułów, o których, mówiąc językiem Wikidanych, można powiedzieć, że: instance of (P31) -> human (Q5); sex or gender (P21) -> female (Q6581072); place of birth (P19) -> Warsaw (Q270); occupation (P106) -> actor (Q33999). Być może ktoś skusi się nawet na country of citizenship (P27) -> Poland (Q36), choć ja osobiście to odradzam, bo w przypadku polskich aktorek żyjących całe życie jeszcze pod zaborami, będzie to w zasadzie błąd. Ale nawet w tej bezpieczniejszej wersji, mamy już gotowe 4 pierwsze deklaracje!
  2. Sprawdź, które artykuły z Twojego zbioru nie są powiązane z elementem Wikidanych. W tym celu przejdź do zakładki Wikidata na stronie Petscana i w pierwszym dostępnym ustawieniu od góry zaznacz opcję "Only pages without item". Ponów skanowanie (oczywiście mając pewną wprawę, ten i poprzedni krok można z powodzeniem wykonać za jednym skanem, oszczędzajmy moce obliczeniowe fundacyjnych serwerów!).
  3. Zaloguj się do Petscana (tuż nad listą wyników wyszukiwania).
  4. Teraz na Twojej liście w Petscanie każdy z wymienionych artykułów ma opcję "Check Wikidata". Zwróć uwagę na mały kwadracik po lewej stronie od tytułu artykułu w wynikach wyszukiwania.
    Jeśli ten kwadracik jest zaznaczony, oznacza to wstępną nominację do utworzenia nowego elementu, bowiem narzędzie nie znalazło elementu WD o etykiecie odpowiadającej nazwie artykułu. To jeszcze nie oznacza na 100%, że element nie istnieje, bo to samo pojęcie czy miejsce może być opisane pod inną nazwą. Jeśli masz takie wątpliwości, trzeba szukać ręcznie.
    Jeśli kwadracik jest pusty, nazwa artykułu odpowiada etykiecie przynajmniej jednego elementu WD. Trzeba to dokładnie sprawdzić. Kliknij opcję "check Wikidata" na prawo od nazwy artykułu. Zobaczysz dwa okna - po prawej to z Wikipedii, po lewej z Wikidanych, a w środku listę elementów, które mogą pasować do tego artykułu. Jeśli któryś pasuje, połącz je naciskając przycisk "Add to..." widoczny na górze. Jeśli nie pasuje żaden, naciśnij "Skip", a po powrocie do listy w Petscanie zaznacz ("zaptaszkuj") kwadracik.
  5. Czas utworzyć brakujące elementy. Zwróć uwagę na pole tekstowe w prawym górnym rogu listy wyszukiwania, tuż nad pierwszą pozycją. Wpisz do niego, zgodnie z domyślnie widocznym w polu wzorem, wszystkie deklaracje wspólne dla całego zbioru nowych elementów, a potem kliknij "Process commands".
  6. Uwaga dla zaawansowanych: Oczywiście nowe elementy można tworzyć też używając funkcji CREATE w QuickStatements. Takie rozwiązanie ma ważną zaletę i ważną wadę w porównaniu z tym zaprezentowanym powyżej. Zaletą jest możliwość dodawania od razu, w jednym pakiecie automatycznych edycji, przypisów i kwalifikatorów. Wadą dużo większe ryzyko mimowolnego tworzenia duplikatów istniejących już elementów.

Dyskusja edit

Zadanie 7: Hurtowe uzupełnianie brakujących deklaracji Wikidanych edit

O ile do poprzedniego zadania wystarczył nam sam Petscan, tutaj nie obędzie się już bez QuickStatements.

Jak wykonać zadanie? edit

UWAGA: Ze względów dydaktycznych opisuję tu wszystko małymi krokami, ale gdy nabierzesz wprawy, w trosce o serwery możesz zmniejszyć liczbę potrzebnych do wykonania zadania przelotów Petscana, robiąc kilka kroków jednocześnie.

  1. Zdefiniuj w Petscanie zbiór artykułów w Wikipedii, które mogłyby mieć w Wikidanych jakieś wspólne deklaracje. Zobacz punkt 2 w poprzednim zadaniu - chodzi o coś bardzo podobnego.
  2. W zakładce Wikidata w Petscanie w pierwszym ustawieniu na górze strony wybierz opcję "Add items, where available". To sprawi, w wynikach wyszukiwania pojawi się dodatkowa kolumna z numerami Q elementów WD, powiązanych z artykułami spełniającymi Twoje kryteria wyszukiwania. Jeśli przy którymś artykule pojawi się puste pole, należy najpierw utworzyć element WD, ręcznie lub wg metody z zadania 6.
  3. Teraz musimy odsiać z naszego zbioru te elementy WD, w których deklaracje, które chcemy tworzyć, zostały wstawione już wcześniej. W tym celu wejdź do zakładki Wikidata w na stronie Petscana i w polu "Uses items/props" wpisz odpowiednie numery P lub Q. Zaznacz obok pole "None". Uruchom nowy przelot Petscana, aby otrzymać zawężony zbiór.
  4. W zakładce Output w Petscanie w pierwszym ustawieniu od góry wybierz opcję CSV lub TSV. Włącz nowy przelot Petscana (przycisk "Do it" na dole). Po chwili otrzymasz gotowy do pobrania plik. Zaimportuj go do arkusza kalkulacyjnego.
  5. Wyrzuć w arkuszu wszystkie kolumny poza numerem Q, który powinien stać się pierwszą kolumną arkusza od lewej. W kolejnych kolumnach arkusza zdefiniuj wszystkie deklaracje, a także ewentualne kwalifikatory i przypisy, zgodnie ze składnią opisaną w instrukcji narzędzia QuickStatements.
  6. Skopiuj lub wyeksportuj gotowy arkusz do QS, a następnie włącz przelot narzędzia QS.

Dyskusja edit

Poziom D: Zadanie dla osób umiejących tworzyć zapytania SPARQL edit

Zadanie 8: Masowe dodawanie opisów do elementów Wikidanych edit

Dlaczego opisy elementów są w Wikidanych ważne? Przede wszystkim ze względu na wyszukiwarki - zarówno wewnętrzne wyszukiwarki Wikipedii i Wikidanych, jak i np. wyszukiwarkę linków wewnętrznych w edytorze wizualnym. Kolejne miejsce, gdzie widać opisy z Wikidanych, to aplikacja mobilna Wikipedii. Jeszcze kolejne - standardowy infoboks opisujący kategorię na Commons (ten infoboks powstaje zresztą w 100% z Wikidanych, ale to inna opowieść). Dlatego, choć opisy są dość proste technicznie i mało efektowne, to odgrywają ważną rolę w ekosystemie Wikimediów.

Co przygotować na początek? edit

Wejdź na stronę Wikidata Query Service i stwórz relatywnie proste zapytanie, tak aby powstał zbiór elementów WD, w których jak najwięcej deklaracji ma taką samą wartość, ale jednocześnie wartość jednej deklaracji jest zmienna. Przykład:

SELECT ?item ?zajecie
WHERE 
{
  ?item wdt:P31 wd:Q5.
  ?item wdt:P21 wd:Q6581097.
  ?item wdt:P27 wd:Q213.
  ?item wdt:P106 ?zajecie
}
LIMIT 5000
Try it!

Jak widać, w naszym przykładzie wspólnymi cechami zbioru będą deklaracje instance of (P31) ->human (Q5), sex or gender (P21) ->male (Q6581097) oraz country of citizenship (P27) -> Czech Republic (Q213). Mówiąc krótko i po ludzko, wyszukamy elementy dotyczące mężczyzn z czeskim obywatelstwem. Z kolei zmienną cechą jest occupation (P106).

Jak wykonać zadanie? edit

  1. Wejdź do narzędzia Descriptioner i zaloguj się.
  2. Wklej swoje przetestowane wcześniej w Query Service zapytanie SPARQL do pierwszego okna. Ze względów technicznych radzę ustawić w zapytaniu parametr LIMIT na poziomie nie większym niż 5000. Większe zbiory mogą zawieszać lub bardzo spowalniać narzędzie.
  3. Wpisz w drugim polu standardowy kod języka, w którym będziesz tworzyć opisy.
  4. Stwórz opis tak, aby zwykłymi, jak najkrótszymi słowami wyrazić te deklaracje, które są wspólne dla całego zbioru. W naszym powyższym przykładzie, będzie to po prostu słowo "czeski". Sam przymiotnik wskazuje na cechę z P27, z kolei jego forma gramatyczna mówi o wartości właściwości P21. P31 zostawiamy w domyśle.
  5. Uzupełnij opis o wstawione w odpowiednim miejscu oznaczenie zmiennej - to samo, które było użyte w Twoim zapytaniu. W naszym przykładzie będzie to "czeski ?zajecie".
  6. Kliknij Preview i daj narzędziu parę chwil. Lista, która się wyświetli, ma dwa kolory tła.
    Kolor czerwony oznacza elementy WD, gdzie narzędzie nie będzie mogło wstawić opisu. Najczęściej wynika to z tego, iż nasza zmienna ma w tym elemencie więcej niż jedną wartość - w naszym przykładzie, ktoś może być np. jednocześnie czeskim aktorem i reżyserem. Niestety obecnie narzędzie radzi sobie wyłącznie z sytuacją, gdy właściwość ustawiona jako zmienna ma jedną wartość. Drugim częstym powodem jest to, że wartość zmiennej dla danego elementu nie ma jeszcze etykiety w danym języku. W takiej sytuacji wystarczy ręcznie dodać brakujące etykiety i ponowić przelot narzędzia.
    Kolor biały oznacza elementy gotowe do opisania, widzimy już też gotowe opisy.
  7. Gdy klikniemy "add descriptions", narzędzie zacznie (niestety dość powoli) dodawać opisy, a białe pola będą zmieniały się w zielone, co oznacza udaną edycję.

Dyskusja edit