Open main menu

User talk:Awewewe

Logo of Wikidata

Welcome to Wikidata, Awewewe!

Wikidata is a free knowledge base that you can edit! It can be read and edited by humans and machines alike and you can go to any item page now and add to this ever-growing database!

Need some help getting started? Here are some pages you can familiarize yourself with:

  • Introduction – An introduction to the project.
  • Wikidata tours – Interactive tutorials to show you how Wikidata works.
  • Community portal – The portal for community members.
  • User options – including the 'Babel' extension, to set your language preferences.
  • Contents – The main help page for editing and using the site.
  • Project chat – Discussions about the project.
  • Tools – A collection of user-developed tools to allow for easier completion of some tasks.

Please remember to sign your messages on talk pages by typing four tildes (~~~~); this will automatically insert your username and the date.

If you have any questions, please ask me on my talk page. If you want to try out editing, you can use the sandbox to try. Once again, welcome, and I hope you quickly feel comfortable here, and become an active editor for Wikidata.

Best regards! Jon Harald Søby (talk) 22:36, 9 October 2017 (UTC)

Český alias u taxonuEdit

Dobrý večer, položka "alias" u taxonů je určena pro alternativní názvy v daném jazyce. Sýkora azurová se česky opravdu neřekne Parus, ani Cyanistes cyanus. Revertoval jste také chybu v podobě velkého písmene rodového jména v češtině a slovenštině. Máte pro svůj revert nějaké opodstatnění? --GeXeS (talk) 19:32, 6 May 2018 (UTC)
Ostatně vidím z Vašich příspěvků, že chybu uvádění velkého počátečního písmene v rodovém jméně provádíte systematicky. Bylo by vhodné, abyste tuto chybu eliminoval. --GeXeS (talk) 19:35, 6 May 2018 (UTC)

OK, můžete prosím doložit, že se jedná o chybu? Děkuji Vám. Awewewe (talk) 19:36, 6 May 2018 (UTC)
Zajisté. Zatímco latina používá pro název rodu písmeno velké, čeština a slovenština písmeno malé. Bude Vám jako zdroj stačit Biolib? Namátkou třeba ta sýkora azurová. Jak vidno, vědecké jméno i synonymum je uvedeno s velkým písmenem v rodě, české jméno a synonymum s písmenem malým. Další zdroje například zde a zde. Ke zmatení dochází z nedbalosti některých editorů - například seznam ptáků ČR FK ČSO trpí touto vadou. Často k tomu dochází prozaicky proto, že názvem druhu začíná atlasová strana nebo odstavec, ale u kvalitních publikací by k tomu docházet nemělo. Wikidatoví boti pak tuto chybu převezmou - a máme tu systematické chyby.
Co se týče latinských synonym v kolonce "alias", přesouvám je systematicky do jazyka latinského, kde mají své oprávněné místo. Na funkci to nemá vliv, jak by řekl klasik - našeptávač Wikidat pracuje napříč všemi jazyky, takže i když máte jako rozhraní Wikidat nastavenou češtinu a začnete psát Parus cya-, našeptávač Vám nabídne sýkoru azurovou, i když ji z českého alias smažu. Wikidatům tak u každé položky uspořím pár desítek bitů místa a jsem ochoten tomu tu vteřinu navíc obětovat, když už opravuji ostatní položky. Je škoda, že v angličtině a němčině nejsou editoři tak důslední, vzniká tam občas slušný bordel. Aktuálně řeším u několika druhů i duplicity... --GeXeS (talk) 20:11, 6 May 2018 (UTC)
Ještě, máte zdroj k tomu, že se sýkora azurová nazývá také modřinka sibiřská? Nemohl jsem daný pojem nikde najít, a tak jsem ho raději smazal. S pozdravem, Awewewe (talk) 06:59, 7 May 2018 (UTC).
Já osobně ne, ale Biolib je nejvěrohodnější zdroj, který v českém internetovém prostoru najdete. Lidé z Biolibu pracují se zdroji rozhodně zodpovědněji než většina editorů Wikipedie. Ale dobrá, nechal jsem Google, ať Váš dotaz zodpoví. Nabídl mi tohle a tohle. Modřinku sibiřskou s prominutím vracím. --GeXeS (talk) 14:40, 7 May 2018 (UTC)
Return to the user page of "Awewewe".