Logo of Wikidata

Welcome to Wikidata, Ben Skála!

Wikidata is a free knowledge base that you can edit! It can be read and edited by humans and machines alike and you can go to any item page now and add to this ever-growing database!

Need some help getting started? Here are some pages you can familiarize yourself with:

  • Introduction – An introduction to the project.
  • Wikidata tours – Interactive tutorials to show you how Wikidata works.
  • Community portal – The portal for community members.
  • User options – including the 'Babel' extension, to set your language preferences.
  • Contents – The main help page for editing and using the site.
  • Project chat – Discussions about the project.
  • Tools – A collection of user-developed tools to allow for easier completion of some tasks.

Please remember to sign your messages on talk pages by typing four tildes (~~~~); this will automatically insert your username and the date.

If you have any questions, please ask me on my talk page. If you want to try out editing, you can use the sandbox to try. Once again, welcome, and I hope you quickly feel comfortable here, and become an active editor for Wikidata.

Best regards! Jon Harald Søby (talk) 17:52, 25 January 2016 (UTC)

KostelyEdit

Ahoj, když vytváříš položky pro kostely, můžeš tam vkládat i diecézi P708. --Harold (talk) 08:54, 2 November 2016 (UTC)

Ahoj, vím o tom, ale přiznávám, že se tomu záměrně trochu vyhýbám, protože nevím, co např. s odsvěcenými kostely (předpokládám, že pod jednotlivé farnosti a tím pádem děkanát či diecézi spadají jen ty kostely a kaple, kde bývají mše; jak bývají vyjmenovány v článcích o farnostech), kostely např. Plzeňské diecéze, které jistě před rokem 1993 patřily jinam atp.--Ben Skála (talk) 09:45, 2 November 2016 (UTC)
Jak jsem tady na WD doplňoval chybějící údaje ke kostelům v Brně a v okrese Brno-venkov, tak jsem tam i u zaniklých nebo nevyužívaných (Mušov) dával brněnskou diecézi, zkrátka jsem ji bral jako územní entitu, dejme tomu na úrovni kraje. Ale samozřejmě, jak chceš. --Harold (talk) 10:33, 2 November 2016 (UTC)
Jasně, dá se to taky brát územně, ale pokud je přesně jasné, které obce patří do které diecéze (co by, myslím, mělo být jasné), tak by to poté, co seznam obcí jednotlivých diecézí bude na WD, mělo být automatické. Vyplnění P708 tedy vnímám spíš týkající se církevní správy, tj. si spíš představuju vyplnění s časovými údaji (od tehdy do tehdy v diecézi, pak odsvěcen/zbourán/užíván jinou církví; do roku 1777 diecéze olomoucká, pak brněnská atp.; bude pak např. zřejmé pod jakého biskupa kostel v tu dobu spadal aj.), což je ale samozřejmě podstatně složitější.
Je někde seznam diecézí s obcemi, které do nich patří? Klidně to naimportuji --Vojtěch Dostál (talk) 15:09, 12 November 2016 (UTC)

P131 v PrazeEdit

Zdravím, nemám nic proti doplňování katastrálních území u located in the administrative territorial entity (P131) u objektů v Praze, ale nemaž prosím zároveň městské části/obvody, jsou to dvě nesouvisející členění (viz třeba přehledná mapka Image:Prague districts.svg) a u objektů je dobré mít obojí. --Jklamo (talk) 13:11, 5 December 2016 (UTC)

Zdravím, zatím jsem to dělal tak, že u k.ú., které jednoznačně patří do jediného obvodu, jsem dával pouze to k.ú. (Staré Město, Střešovice, Dejvice apod.), u těch ostatních vkládám obojí. Myslím, že pro roboty by neměl být problém vyjet si všechny položky např. z Prahy 1, i když to u položek ze Starého Města není výslovně uvedeno, v Query Service myslím stačí k položce napsat hvězdičku.--Ben Skála (talk) 13:16, 5 December 2016 (UTC)
Právě kvůli těm nejednoznačnostem je podle mého názoru vhodnější tam mít obojí, ostatně i do adres se píše obojí. Chápu pokud máš/mate jiný názor a u nových to vkládat needs/te, ale prosím o to nemazat u stávajících položek.--Jklamo (talk) 10:57, 6 December 2016 (UTC)

ŠpilberkEdit

Ahoj, koukám na [1] a říkám si, jestli by nebylo lepší pro GMF celek založit novou položku. Podle aplikace AOPK s hranicemi GMF celků (byť jsou poměrně nahrubo) je kopec Špilberk víceméně na hranici okrsku; ten totiž zahrnuje i celý masiv Žlutého kopce a Kraví hory. --Harold (talk) 11:48, 11 June 2018 (UTC)

Ahoj, nezkoumal jsem to. Založím. Dík.--Ben Skála (talk) 11:53, 11 June 2018 (UTC)

Amatérská jeskyněEdit

Ahoj Bene,

u Amatérské jeskyně jsem změnil "located in the administrative territorial entity" zpět na "Blansko District". V katastru obce Vavřinec se skutečně nachází vchod do Nové Amatérské jeskyně, ale ten míří směrem do skály, takže člověk se za chvíli ocitně v katastru Ostrova u Macochy (i když nějaký ten metr pod povrchem), kde leží mimochodem i většina jeskyně a druhý vchod do tzv. Staré Amatérské jeskyně. Za mne je okres Blansko asi tím nejpřesnějším, může být takto?

--Jiří Komárek (talk) 20:56, 5 August 2019 (UTC)

Ahoj, díky za vysvětlení, pokud se ale jedná o dva katastry z celého okresu, asi bych do P131 dal obě ty vesnice.Ben Skála (talk) 07:36, 8 August 2019 (UTC)

Community Insights SurveyEdit

RMaung (WMF) 17:37, 10 September 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights SurveyEdit

RMaung (WMF) 19:53, 20 September 2019 (UTC)