User talk:Martin Urbanec/Archive 1

About this boardLymantria (talkcontribs)

Congratulations, Dear Administrator!

Deutsch | English | español | français | italiano | Nederlands | português | русский | +/−

An offering for our new administrator from your comrades... (our gift is better than the one at Commons or Meta)

Here's your badge: {{User admin}}/{{#babel:admin}} and {{Admin topicon}}. Enjoy!

Congratulations! You now have the rights of administrator on Wikidata. Please take a moment to read the Wikidata:Administrators page and watchlist related pages (in particular Wikidata:Project chat, Wikidata:Requests for comment, and Wikidata:Administrators' noticeboard), before launching yourself into page deletions, page protections, account blockings, or modifications of protected pages.

Please feel free to join us on IRC: #wikidata-admin @ irc.freenode.net. If you need access, you can flag someone down at #wikidata @ irc.freenode.net. You may find Wikidata:Guide to Adminship to be useful reading. You may also want to consider adding yourself to meta:Template:Wikidata/Ambassadors, and to any similar page on your home wiki if one exists. (Check Wikipedia:Wikidata/Wikidatans (Q14964498).)

Please also add/update the languages you speak to your listing at Wikidata:List of administrators and Wikidata:Administrators/Timeline. You may also like to add your username to this list if you would not like that items you delete at RfD get marked as deleted automatically. Again, welcome to the admin corps!

Reply to "Welcome new admin!"
Usrdewiki (talkcontribs)

Hi Martin, please I really appreciate if you tell me what is wrong with the publication I traid to do (please Martin sorry for my english, I do my best).

I look forward to hearing from you.

Best regards,

.

Ernesto Barreto

Reply to "Request for delete"
So9q (talkcontribs)
Reply to "Are you maintaining WMD?"
Jineroalba (talkcontribs)

hi martin it seems you have deleted a new American singer and songwriter by the name of Jaae. whose real name is Jae Summerz. He seems to have some prominent credible articles about him. can you help launch his page? feel free to google.

Reply to "Jaae"
173.63.40.84 (talkcontribs)
Martin Urbanec (talkcontribs)

Hello, thanks for the information. I checked both the English and Italian Wikipedias, and they both used Micha, so I thought that your change doesn't make sense, and reverted it. I still kinda think there has to be a reason for the Wikipedias to call him Micha (and not even mentioning the other form of the name). Now that I'm looking at it again, https://m.footballdatabase.eu/en/player/details/28926 uses Misha. I'm now going to rollback my revert. Thanks for your message. Best, Martin

Reply to "Misha Djorkaeff"
91.158.207.180 (talkcontribs)

You reverted my edit here: Q2179734. Why? I removed a false GeoNames ID and put it in its rightful place - to Free Soil Township (not Free Soil village) where it belongs. Yes, Free Soil, the village is a part of the township but the GeoNames referring to the township should not be on the page that has to do with the village.

Martin Urbanec (talkcontribs)

Hello, sorry for replying to you now. Seems I made a mistake. Thanks for re-making that edit.

Reply to "Your mistake"
Jura1 (talkcontribs)

Please note the above discussion and ensure that preferred ranks are defined again. This is not something that should be changed in an uncoordinated manner.

Reply to "Wikidata:Project_chat#Preferred_status_for_population"
Draceane (talkcontribs)

Ahoj Martine, zajímalo by mě, jak došlo k tomuto? Chyba ve zdroji? Nebo špatně přebraná data? Obec zanikla kvůli třicetileté válce...

Draceane (talkcontribs)

aha, už vidím, bylo to ve zdroji, tak zjevně je třeba brát ty zanikleobce.cz s velkou rezervou, ostatně dle tohoto by snad neměly být pro WIKI autoritativním zdrojem.

Martin Urbanec (talkcontribs)

Předpokládám, že se již nevyžaduje nějaká reakce?

Draceane (talkcontribs)

Ne, tady asi ne. Jen možná jako námět na diskusi na cswiki ohledně vhodnosti hromadného přejímání dat z určitých webů...

Martin Urbanec (talkcontribs)

Ještě možná ping @Vojtěch Dostál, který mě přiměl ten portál importovat a myslím, že o tomhle vláknu by měl vědět.

Reply to "Aldašín"
Jklamo (talkcontribs)

Zdravím, tak už konečně začínám přicházet na chuť QS, ale některých věcí zatím nejsem schopen. Rád bych

- u numerických hodnot zadal přesnost (ale "položka TAB P2139 TAB 500+-10" mi vyplní pouze 500)

- u numerických hodnot zadal jednotky

- zadal více vlastností reference (ale "položka TAB P2139 TAB 20 TAB S248 TAB Q699735 TAB S854 TAB "http://www.seznam.cz" "mi dvě reference místo jedné s více položkami).

Nevíš náhodou, jak na to ?

Martin Urbanec (talkcontribs)

Ahoj,

přesnost) příklad? Odkaz třeba.

jednotky) ^

reference) takhle nejde, protože S248 a S854 jsou dvě odlišné vlastnosti. Jako kdybys chtěl P31 a P27 dát do jednoho tvrzení.

Jklamo (talkcontribs)

Tak klidně zcela praktický příklad, chtěl bych Q336735#P2139 zadat komplet (tedy jeden rok) přes QS (tedy včetně přesnosti a komplet reference).

Reply to "QuickStatements"
Jklamo (talkcontribs)

Zdravim, diky za opravu vlastnosti. Bylo by možné podobně opravit i ty české a německé popisky (zaniklá obec v Česku -> mlýn v Česku)? A případně zároveň u círevní stavba (třeba Q26772705) alespoň P31:Q1370598 (nepřesné, ale lepší než P31:Q350895), synagoga (Q26772717) P31:Q34627, "kategorie:jiný" dle zanikleobce (třeba Q26772766) radši nic než P31:350895, "kategorie:Hotel, hostinec, chata" alespoň P31:Q41776.

Martin Urbanec (talkcontribs)

Ano, mám to v plánu.

Jklamo (talkcontribs)

Výborně. Ono pak se budou i jednodušeji dohledávat duplikáty, u zaniklých obcí je šance na duplikát celkem velká, u zaniklých budov celkem malá.

A máš v plánu i doexportování souřadnic (to by to slučování taky mohlo zjednodušit)?

Martin Urbanec (talkcontribs)

Jo, dám je tam.

Martin Urbanec (talkcontribs)

@Jklamo, opravdu u hotelů P31:Q41776?

Martin Urbanec (talkcontribs)

Vyjma hotelů, u kterých si nejsem jist požadavkem jsem snad všechno dokončil. U většiny z těch kategorií mám na serveru sepsaný skriptík, který mi ze seznamu ID vyplivne příkazy pro QuickStatements. Pak je jen třeba odstranit původní vesnici a je to :).

Martin Urbanec (talkcontribs)

Pokud teda zrovna QuickStatements nechcípne.

Jklamo (talkcontribs)

Q41176 samozřejmě :-) Šlo uvažovat i o něčem konkrétnějším, ale to by se asi muselo vyfiltrovat podle názvu a hlavně položka je spíše o té konkrétní budově než o konkrétním podniku.

Martin Urbanec (talkcontribs)

Ok, dám to tam. Pokud by to do nějaké nedaleké budoucnosti nebylo, dej mi vědět ;).

Reply to "Oprava vlastnosti zanikleobce"
Return to the user page of "Martin Urbanec/Archive 1".