About this board

VIGNERON (talkcontribs)

Hi,

What do you think of adding Lexemes (page_namespace == 146) on the Special:AbuseFilter/49? Is it a good idea? And if so, could you edit the filter? (for the context, I just removed some self-referencing on Lexemes, there is some false-positive but probably no more than for the items).

Cheers,

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Hi. It is probably a good idea if it happens frequently (well, we probably do not know that). Though I do have one concern to share: what about linking from/to an embedded form/sense?

VIGNERON (talkcontribs)

Hi,

I'm not sure it's very frequent but FYI, I corrected 10 today.

Yes, that's a good point. I'm not sure to fully understand the pattern: could it be exactly the page_title? (to exclude the form and sens)

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Well, for items we have to match just the numeric part. For lexemes, I can see we can match the whole page_title. But that wasn't my point. What I actually meant was link from a form/sense to the "parent" lexeme. (Maybe we could also check self-links for forms and senses, but I doubt it's possible.)

VIGNERON (talkcontribs)

Oh ok. References from form or sens inside lexeme does happens a lot, it's may be seen as selference but it's not, and it's common and on purpose (see this diff Special:Diff/1147794431 on Lexeme:L69#P1343 for an example), so it should not be taken into account by this filter.

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Well, what you are demonstrating is a link from the "parent" to the form/sense. But forget it, that you cannot make up an example is probably a justification for not ignoring it, at least for now. I will take some time and then change the filter.

VIGNERON (talkcontribs)

Oh, you meant the other way around, sorry. No indeed we don't do that. In fact, with a SPARQL query, I only found one example Poulsen (L411879) which is a probably mistake.

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Done.

Reply to "Self-reference on Lexemes"
Ben Skála (talkcontribs)

Ahoj, koukám, že jsi smazal Q63954358, mezitím jsem na základě článku na cs.wiki založil novou položku Q105688064, ale na Commonscat https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:DJ_Behype pořád Wikidata Infobox odkazuje na to staré (smazané) číslo. Nechtěl bys Q63954358 obnovit a sloučit s Q105688064? Díky.

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Obnovil jsem ji. Jinak nechápu, proč se infobox jeví jako propojený s položkou, která neexistuje, a to ani po null edit, to bude asi nějaká chyba. (A samozřejmě moje chyba byla, že jsem přehlédl, že ten odkaz je v položce.)

Frettie (talkcontribs)
Matěj Suchánek (talkcontribs)
Reply to "Q63954358"
Actia Nicopolis (talkcontribs)

Dear Matěj, good morning,


After three years, here I am again to ask for some help once more.

I continue to update the "database" of contributors to Prevezanika Chronika (Q16329615)

There are 272 contributors to date. [https://www.wikidata.org/w/index.php?title=Special:WhatLinksHere/Q16329615&limit=500 here is what links to Prevezanika Chronika]

What I would like you to do (if you have the time and with your genious automatic way !!!) is to add a reference within "Contributed to Creative Work" (Property:P3919). The reference should be "Stated in" (Property:P248) "Prevezanika Chronika. Index of vol. 1-50" (Q21087031). Caution: in some contributors there is already a reference.

Please, let me know if you could do such an addition.

Best wishes from a cold Greek town(Q213898)!!! Unusually cold for the time of year!

Nikos

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Hello, I'm ready to do this. It's just QuickStatements thing. I will run it after my bot has finished its current job or I can send you the commands, so that you could do it yourself.

Actia Nicopolis (talkcontribs)

Thank you Matěj,

If you have not done it yet, I would very much like to know the way, so that I will give it a try and not bother you again.

Oops.....

I had a look at quickStatements and.......

I'd prefer to bother you again.............


Best wishes

Nikos

Actia Nicopolis (talkcontribs)

Dear Matěj, good evening,

Please, let me know when everything is done!

Nikos

Matěj Suchánek (talkcontribs)
Actia Nicopolis (talkcontribs)

Thank you very much Matěj.

Next time I need something I will contact you again.

Best wishes

Nikos

Reply to "Prevezanika Chronika again"

Vlaječka jako alias v položce Q36 (Polsko)

2
F.ponizil (talkcontribs)

Dobré odpoledne, v položce Q36 (Polsko) někdo vložil jako alias do všech jazyků polskou vlaječku. Prosím Vás lze to smazat nějak automaticky/roboticky nebo to musím udělat ručně? Díky za reakci. S pozdravem

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Dá se použít třeba labelLister (po přepnutí do beta verze). Samozřejmě by to chtělo zjistit, kdo to udělal, jaký k tomu měl důvod a jestli takto upravil jen Polsko.

Reply to "Vlaječka jako alias v položce Q36 (Polsko)"
Jura1 (talkcontribs)
Matěj Suchánek (talkcontribs)

Hmm, right. I think I will avoid Wikinews for now. As for a cleanup, https://w.wiki/iMo might be a list to start?

Matěj Suchánek (talkcontribs)
Jura1 (talkcontribs)

Thanks for looking into this.

Also, I think they keep moving them around between categories and non-categories.

I fixed a few I came across.

Matěj Suchánek (talkcontribs)

I just fixed some of them using bot, then run the script to ensure they do not get reimported.

Reply to "labels from WN"
Magnus Manske (talkcontribs)
Matěj Suchánek (talkcontribs)

Ok, thank you.

Vanbasten 23 (talkcontribs)

About this edition thank you very much. I was thinking about to program this, and now i see that you did it, perfect!!! Thanks!!!

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Yeah, you are welcome. In fact, I had made the bot quite some time ago but the query it used began timing out, so I had to find some time and optimize it (with some compromises).

MovieFex (talkcontribs)

Your bot does not work properly please stop it.

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Yes, something went wrong. I will stop it and check for losses.

Unpocoloco (talkcontribs)

Ahoj. Snažil jsem se na wikidatech o sloučení hesel, ale následně byly tyto moje úpravy zrušeny. Nemyslím si, že stávající stav je ideální. Zkusím popsat situaci... České heslo "Administrativní dělení Ruska" má nyní na wikidatech kód Q97827033 a není propojeno s žádným dalším wikiheslem. Myslím, že by mělo být zahrnuto do Q43263, které ve většině jazyků odkazuje na hesla názvu "subjekt federace" apod. Obsahově si ty články odpovídají - tedy myslím si to. Na cs.wiki ještě existuje Členění Ruska. Sám jsem v tom zamotaný a nechci provést zase nějakou nevhodnou editaci.

Mohl by ses na to prosím kouknout? Předem díky. Unpocoloco

(píši tobě, protože jsem tě našel jako zdejšího správce a moje angličtina je mizerná. Omlouvám se, že tě do toho zatahuji.).

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Ahoj, podíval jsem se na to a zdá se mi, že důvodem zrušení mohl být název článku (který ovšem není pro Wikidata směrodatný). Přeci jen položka Q43263 je o federálních subjektech a název většiny článků na ostatních Wikipediích tomu odpovídá. Podle mě by se současný článek cs:Administrativní dělení Ruska měl přejmenovat na "Federální subjekty Ruska" (cswiki má třeba cs:Federální okruhy Ruska, ale ne fed. subjekty) a současné cs:Členění Ruska by se přejmenovalo na "Administrativní dělení Ruska" (nebo zůstalo tak, jak je). Ačkoliv by Wikidata neměla určovat, co je na Wikipedii správné, problém by to možná vyřešilo. Co myslíš? Jinak můžeme očekávat, že to co chvíli někdo bude vracet nazpátek...

Unpocoloco (talkcontribs)

Děkuji za reakci. Stejnou myšlenku na přejmenování českých hesel jsem měl též, ale nepsal jsem to zda, abych nepodsouval svůj návrh řešení. Netroufám si řict, zda a jakou diskuzi vyvolá Návrh na přejmenování/přesun mezi wikipedisty na cs.wiki... Nebo zda to udělat z pozice správce bez "Návrhu".

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Mně to přijde logické a za přesun bych se přimlouval. Moc nerozumím, proč mít "Členění Ruska" a "Administrativní dělení Ruska" (přijde mi to to samé), a naopak proč nemít "Federální subjekty", když máme "Federální okruhy Ruska", "Ekonomické rajóny Ruska" atd.

Propojení kategorií z wikislovníků cs : lt

2
Kusurija (talkcontribs)

Pomozte propojit kategorie cs:wikt:Kategorie:Obsahuje 頭 a lt:wikt:Kategorija:頭. Děkuji. Ostatně, dnes mi nejdou propojot mnohé další kategorie buď vůbec, nebo musím jít do jiné jazykové verze, než ze které jsem chtěl původně. Hláška: "Chyba" (a nic víc).

Matěj Suchánek (talkcontribs)

 Propojeno bez potíží.