Logo of Wikidata

Welcome to Wikidata, Sabri76!

Wikidata is a free knowledge base that you can edit! It can be read and edited by humans and machines alike and you can go to any item page now and add to this ever-growing database!

Need some help getting started? Here are some pages you can familiarize yourself with:

  • Introduction – An introduction to the project.
  • Wikidata tours – Interactive tutorials to show you how Wikidata works.
  • Community portal – The portal for community members.
  • User options – including the 'Babel' extension, to set your language preferences.
  • Contents – The main help page for editing and using the site.
  • Project chat – Discussions about the project.
  • Tools – A collection of user-developed tools to allow for easier completion of some tasks.

Please remember to sign your messages on talk pages by typing four tildes (~~~~); this will automatically insert your username and the date.

If you have any questions, don't hesitate to ask on Project chat. If you want to try out editing, you can use the sandbox to try. Once again, welcome, and I hope you quickly feel comfortable here, and become an active editor for Wikidata.

Best regards! Liuxinyu970226 (talk) 14:37, 8 July 2015 (UTC)

RequestEdit

Hello.

Can you recreate the article in Azerbaijani Wikipedia "Azərbaycan kino rejissorlarının siyahısı"? It was erased in Azerbaijani Wikipedia.

This was an interesting article, but it does not have to include every Azerbaijani film director, but only the most prominent Azerbaijani film directors.

I would urge you to create this article again in Azerbaijani Wikipedia like https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Azerbaijani_film_directors in English Wikipedia.

And can you create this article in Turkish Wikipedia as well?

Thank you.

31.200.10.59 20:37, 30 January 2018 (UTC)

İstekEdit

Merhaba.

en:Mediterranean climate maddesinde hatalı olarak konulan İstanbul'u çıkarır mısınız, çünkü İstanbul'da tipik ve sadece Akdeniz iklimi yoktur, üç ilklim çeşidi vardır, ne de Akdeniz havzasında bulunur. Zaten bu maddenin başlarında Türkiye'den bir örnek olarak Akdeniz havzasında bulunan ve tipik ve sadece Akdeniz iklimine sahip olan İzmir konulmuş. Bu yüzden gereksiz olmaktan öte, hatalı olarak konulan İstanbul bu maddeden çıkarılmalı. Bakınız: en:Istanbul#Geography.

Ayrıca en:Ankara#Geography maddesinin iklim bölümüne hatalı olarak konulan "Mediterranean climate (Csa)" sınıflandırmasını da çıkarır mısınız, çünkü tr:Köppen iklim sınıflandırması göre Ankara'nın kış ortalamaları ve ortalama gece sıcaklıkları bu iklim çeşidi sınıflandırmasına girmiyor, çünkü kışları fazla soğuktur ve Akdeniz ikliminin aksine maksimum yağış kışın değil ilkbaharda (Nisan ve Mayıs aylarında) oluyor. Ayrıca bu değişik yağış dengesi yüzünden "Continental mediterranean climate (Dsa)" sınıflandırmasına da girmiyor ve çıkarılmalı. Köppen iklim sınıflandırmasına göre Ankara'nın yıllık yağışı 400 mm'den az olduğundan (Ankara'nın toplam yıllık yağışı 387.2 mm), iklimi "Steppe/semi-arid climate (Bsk)" sınıflandırmasına giriyor (aynen aynı iklime, benzer yıllık yağışa ve ortalama sıcaklıklara sahip olan en:Konya#Climate maddesi gibi. Kaynakça: https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx

Türkiye'de yaşadığım için Vikipedi'de hiç bir katkıda ve düzeltmelerde bulunamıyorum, sadece (hataları da görerek, ama bir şey yapamayarak) okuyabiliyoruz.

Sağ olun.

Sarvathi (talk) 15:09, 29 April 2018 (UTC)

Translation requestEdit

Hello.

Can you create these articles and categories in Turkish:

en:List of museums in Azerbaijan
en:Template:Airlines of Azerbaijan
en:Climate of Azerbaijan
en:Category:Climate of Azerbaijan
en:Category:Azerbaijani opera composers
en:Category:Archives in Azerbaijan
en:National Archive Department of Azerbaijan
en:Azerbaijan National Encyclopedia
en:Energy in Azerbaijan
en:Agriculture in Azerbaijan
en:Category:Waterfalls of Azerbaijan
en:Waterfalls in Azerbaijan

Thank you.

Sondrion (talk) 18:29, 25 March 2019 (UTC)

İstanbul Uluslararası Vikiveri KonferansıEdit

 
Uluslararası Vikiveri konferansı

Merhaba Sabri76, Vikimedi Topluluğu Türk Dilleri Kullanıcı Grubu olarak 21-23 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul'da Uluslararası Vikiveri konferansı düzenleyeceğiz. Bu konferansın etkinlik sayfasını şurada bulabilirsiniz. Etkinliğe katılabilmek için 31 Temmuz tarihine kadar şuradaki formu doldurmanızı rica ediyoruz. Türkiye'de uluslararası olarak düzenlenecek bu düzeyde bir etkinlik olması dolayısıyla katılımınız çok değerli olacaktır. İstanbul dışından etkinliğe katılacaklar için kota doğrultusunda burs imkanı sağlanacaktır.

Saygılarımla, iyi vikiler Zafer (talk) 21:46, 9 July 2022 (UTC)