Vikiveri:Hizmetli olmak için kılavuz

This page is a translated version of the page Wikidata:Guide to Adminship and the translation is 65% complete.
Outdated translations are marked like this.
Paspas kullanmak ciddi bir iştir.

Bu sayfa hizmetliler ve hizmetli adayları için için hizmetli araçlarını nasıl düzgün kullanacakları hakkında tavsiyeler sağlar. Bu bir politika sayfası değildir, bir makaledir!

Başka bir Vikimedya projesinde hizmetli olmak ile Vikiveride hizmetli olmak arasında iki önemli fark vardır. Bunlar:

 1. Diğer Vikimedya projelerinin aksine, Vikiveride yapılan işlemler tüm Vikimedya topluluğunu etkileme potansiyeline sahiptir — yüzlerce diğer viki. Bu hem öğe silinmesi hem de kullanıcı etkileşimi için sonuçlar doğurur.
 2. Diğer Vikimedya projelerinin aksine, Vikiveri kullanıcılarının ortak bir dili anladığı öngörülmez. Sizinle aynı dil(ler)i konuşmayan kişilere ayrımcı olmamaya dikkat etmelisiniz.

Vikiveri ve diğer Vikimedya projelerindeki hizmetlilik arasındaki benzerlikler çoktur:

 • Topluluk kararlarını uygulamanız beklenir.
 • Vikinin yararını düşünerek hareket etmeniz beklenir.
 • Hata yaptığınızda kabul edip, tamir etmek için elinizden geleni yapmanız gerekir.
 • Hizmetli olduğunuz projede ulaşılabilir olmanız gerekir.
 • Kullanıcılar talep ettiğinde yardım etmelisiniz ya da yardım edebilecek bir kişi veya yer göstermelisiniz. Vikisürgünde olduğunuzda insanlara bilgi vermelisiniz.

Başlangıç kurulumu

 • Kullanıcı sayfanıza Babil bilgilerini ekleyin, bu şekilde diğer kullanıcılar konuşabildiğiniz veya anlayabildiğiniz dilleri bilebilir.
 • Tercihlerinizde eposta adresinizin etkin olduğundan ve çalıştığında emin olun.
 • Hizmetlilerin, kullanıcılardan mesajlarını başka vikilerde bırakmasını istemesi kötü bir uygulama olarak kabul edilir. Makul sürelerde Vikiveride müsait olmanız ve mesaj sayfanızı düzenli olarak kontrol etmeniz beklenir.
 • Hizmetliliğinizi kullanıcı sayfanızda this userbox veya başka bir şekilde ifade etmelisiniz.

Yeni hizmetliler için öneriler

 • Silme politikasını ve en üst bölüm olan Silme taleplerini okuyun.
 • Eğer henüz yapmadıysanız şu sayfaları izleme listenize almak isteyebilirsiniz, özellikle ilk ikisini: Proje sohbeti, Hizmetli duyuru panosu, Silme talepleri, and Özellik silme talepleri.
 • Lütfen medeni olun ve duygusallıktan kaçının. Burada yaptığımız işin temel ayağı budur. Biz diğer bazı vikilerde karşılaşabileceğiniz gibi, yapıcı işlerle uğraşmak yerine kullanıcı ihtilaflarına enerji harcar duruma gelmek istemiyoruz.
 • Altta bulunan sadece hizmetliler için olan Gadgets listesine bakın.

Öğe silmenin etkileri

Vikiveri 99.509.415 adet öğeyi diğer Vikimedya vikilerine sağlamaktadır. Bu sebeple, Vikiverideki bir silme düzinelerce vikiyi etkileyecektir.

Kullanıcı etkileşiminin etkileri

Vikiveri diğer Vikimedya projelerini destekler, fakat aynı zamanda sadece bu diğer projelerin desteği ile başarabiliriz. Neden? Çünkü yerel projeler Vikiveriye olan tavrı ile toplukuluklarını Vikiveriye katkı yapıp yapmaması konusunda yönlendirir. Bu yüzden, diğer kullanıcılarla iletişim kurarken unutmayınki, sizi tümden "Vikiveri" temsilcisi olarka görebilirler. Kibar ve sabırlı olmak önemlidir.

When we perform actions whether as individuals (deleting single items) or as a community (such as in requests for comment), we must take care to explain the reasoning behind our actions, and accept and use the input of users of all Wikimedia projects. In community discussions, in many respects (but not always), the Wikidata community is the Wikimedia community. We have duties to all those users, not just the ones with active accounts at Wikidata.

Good communication and a willingness to accept feedback are not optional extras for an admin. Good communication is particularly important because without it decisions cannot easily be reviewed and understood.

Multilinguality

No language should be prioritised over any other, when practicable. No user should be disadvantaged because of the languages they can or cannot speak. If you have hints that a user doesn't speak your language, make an effort to get your messages to them translated. The onus is on you, not the user. See Wikidata:Administrators by language to find an administrator that does speak the other user's language.

Özel işlemler

Silme ve geri getirme

Vikiveride slim taleplerinde sıklıkla birikme olur. Yardımınız bu alanda kesinlikle gerekli.

Note that item deletion may impact all Wikimedia wikis. As an admin, you must always be willing to explain why you have deleted an item. More specifically, you should always provide a brief justification for your deletion decision in the edit summary, and you should respond promptly and politely to any subsequent user queries that are posted to your talk page. Sometimes, an editor who has just had their item deleted will be angry. In responding, remember that you are representing the whole Wikidata community, and be ready to explain your decision calmly and clearly using wikilinks where needed to point the user in the right direction. More often than you might think, a clear and sympathetic explanation can convert an initially angry newbie into a useful contributor.

If circumstances change significantly (for example, if an editor indicates the notability of an item), you should undelete it as soon as possible.

Revision deletion

Sürüm silme

Sürüm silme (revdeletion veya revdel) tüm sayfayı silmeden sadece belirli sürümlerini silmenin bir yoludur. Genelde iftira nitelikli vandalizmde kullanılır.

Engelleme ve engel kaldırma

Email adresinizin teyidi olsun, bu şekilde engelli kullanıcılarda size ulaşabilsinler (ve onlara bu bilgiyi verin). Engelli kullanıcılar ayrıca genellikle kendi mesaj sayfalarını değiştirebilirler. Yukarıda belirtilen #Multilinguality prensipleri aklınızda bulunsun.

Vikiveride 3 geri alma kuralı yoktur. Bu değişiklik savaşı kabul edilir anlamına gelmez. Eğer değişiklik savaşı ile karşılaşırsanız, katılımcıları tartışmaya yönlendirin, uyarın ve son olarak gerekiyorsa engelleyin.

Koruma ve korumayı kaldırma

Don't protect preemptively. Use semi-protection whenever possible. In general, avoid cascading protection.

In the case of serious disputes and revert wars, protect and send the users to the talk page to sort out consensus.

In the case of repeated vandalism, a short block to the user or IP is preferred because it attacks the problem at its source and doesn't disadvantage other well-meaning users. Semi-protection may be required if there are multiple vandals, however.

Rollback

Geri alma

Bu araç bir sayfada yapılan değişiklerin hızlıca geri alanmasına izin verir. Bu geri al fonksiyonuna benzer fakat bu aynı kullanıcının yaptığı ardışık tüm değişiklikleri geri alır ve başka bir kullanıcı tarafından değiştirilmiş son sürüme döner. Otomatik özet oluşturu ve otomatik kaydeder. (Hizmetli olmayanlar bu aracı burada talep edebilir.)

Property creation

Özellik oluşturma

Hizmetliler Special:NewProperty aracılığıyla özellik oluşturabilirler. Bu ancak söz konusu özelliğin oluşturulması tartışıldıktan sonra mutakabatla sonuçlanması durumunda yapılmalıdır. (Hizmetli olmayanlar bu yetkiyi buradan talep edebilir.)

Vandalizm ve vandallar ile savaşma

İnsanların çabalarını vandalizm olarak etiketlemekten kaçının. Gerçek vandallar yaptıklarının yanlış olduğunu bilirler, onlara anlatmaktan fazla bir kazanç sağlayamazsınız. Gerçekten viki için iyi şeyler yapmaya çalışan insanlara "vandal" demek kışkırtıcıdır ve yardımı olmaz

Eğer İngilizce dışında bir dil konuşuyorsanız

 • Lütfen kendi dilinizdeki proje sohbetinde yer alın. Burası kullanıcıların kendi dillerinde yardım alabileceği birkaç yerden biridir.

Bilmeniz gereken şeylerin kontrol listesi

Bunlar hizmetli olmayı düşünmeden önce görmüş veya bilgi sahibi olmanız gereken şeyler. Tam bir liste değil. (eğer sorunun parantezi içinde açıklaması yoksa... bunun sebebi GERÇEKTEN sizin cevabı bilmeniz gerektiğidir... eğer henüz bilmiyorsanız, ya da kendi başınıza nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız, muhtemelen işleyişi anlayacak kadar burada bulunmamışsınızdır)

 • Kayda değerlilik nedir? (WD:N)
 • Hangi öğeler birleştirilmeli ve nasıl birleştirilir? (WD:Merge)
 • Sayfa koruması uygulamak ne zaman doğrudur (ardışık dahil)? (WD:PPP)
 • Kullanıcıları engellemek ne zaman doğrudur? (WD:BLOCK)
 • Bir öğe veya özelliği silinmek/geri getirmek için aday göstermek için doğru olan prosedür nedir?
 • İhtiyacınız olduğunda belirli bir dili konuşan hizmetli nasıl bulunur?
 • Kullanıcılar nereden fikir ve yardım alabilirler?

Yardımınız gereken yerler

Vikiveride slime alanında sıklıkla birikmeler olur.