Довідка:Джерела

This page is a translated version of the page Help:Sources and the translation is 100% complete.

Більшість тверджень у Вікіданих мають бути перевіреними: вони мають підкріплюватися джерелом інформації, таким як книга, наукова публікація чи газетна стаття. У Вікіданих посилання використовуються для вказівки на конкретні джерела, які зберігають дані, надані у твердженні.

Посилання, як і висловлювання, також складаються принаймні з однієї пари "властивість-значення" (для посилання значення "є" джерелом). Зазвичай властивість, що використовується для джерел, є одним з двох варіантів: stated in (P248) (стосується публікацій та засобів масової інформації) та reference URL (P854) (використовується для веб-сайтів та онлайн-баз даних).

У цьому керівництві пояснюється, коли необхідно додавати джерела до тверджень Вікіданих. Також воно пояснює кроки, яких необхідно дотримуватися, аби додати джерело.

Загальні принципи, що не залежать від мови

Коли вказувати джерело для твердження

Вікідані — колекція даних з джерелами, що означає, що більшість тверджень мають показувати звідки надійшли такі дані.

Вікідані включають три основні типи тверджень: факти про предмет статті, відображення зовнішніх ідентифікаторів та медіа-посилання на Вікісховище. Нижченаведене стосується насамперед першого типу.

У деяких випадках вимога джерела може бути знята:

  1. Якщо значення загальновідомо і не заперечувалося. Наприклад, загальновідомо, що Earth (Q2) є instance of (P31) terrestrial planet (Q128207)
  2. Якщо елемент має властивість, що посилається на зовнішнє джерело, що дозволяє легко перевірити інформацію інших тверджень, і немає потреби мати посилання на це джерело у Вікіпедії. Наприклад твердженню про Harry Potter and the Philosopher's Stone (Q43361) GND ID (P227) (авторитетний файл, що оновлюється Національною бібліотекою Німеччини) непотрібне джерело (значення 4615979-4 є прямим посиланням на відповідну сторінку на сайті Національної бібліотеки Німеччини)
  3. Якщо елемент сам по собі є джерелом затвердження. Наприклад The Hunger Games (Q11679) - серія книг, можна сказати, що author (P50) є Suzanne Collins (Q228624) без включення The Hunger Games (Q11679) у якості посилання для цього твердження.

Див. про це докладніше на сторінці Help:Sources/Items not needing sources.

Коли вказувати джерело для твердження

 
приклад твердження, підкріпленого джерелом

Є три основні кроки, яких потрібно дотримуватися при додаванні джерела незалежно від типу джерела.

  1. Перевірте, чи існує вже елемент для джерела, використовуючи пошук елемента за назвою
  2. Додайте джерело в якості елемента, якщо: 1. воно ще не на Вікіданих, 2. це не веб-сторінка
  3. Додайте примітку до вашого твердженням і вкажіть елемент джерела. Для елементів джерела в вікідані використовуйте властивість stated in (P248); для джерел, які існують онлайн поза Вікіданими, використовуйте reference URL (P854)
  4. Додайте джерело і всі необхідні кваліфікатори

Більше інформації про пошук і створення елементів можна знайти на сторінці Help:Items.

Різні типи джерел

Посилання повинні вказувати на надійні джерела інформації, такі як підручники або довідники університетського рівня, наукові журнали та газети. Для отримання додаткової інформації щодо визначення надійних джерел див. Wikidata:Verifiability.

Можна розрізняти онлайн та офлайн посилання. І ті, і інші можуть бути додані до Вікіданих. Онлайн-джерелом може бути база даних, доступна в Інтернеті. Офлайн-джерела - це книги та інші твори, що знаходяться в бібліотеках та архівах.

Джерела можна класифікувати на первинні, вторинні та третинні. Всі категорії можуть бути додані до Вікіданих. Вторинне джерело - це джерело, яке аналізує первинні джерела, компіляція вторинних джерел є третинним джерелом. Енциклопедії та бібліотечні каталоги, як правило, є третинними джерелами. Вікідані можна розглядати як третинне (або четвертинне) посилання, але їх не можна додати до самих Вікіданих.

Посилання можуть бути сучасними або історичними. Вікідані включають і ті, і інші. Для інформації, яка вже не є актуальною, слід передбачити відповідні ранги.

Зверніть увагу, що хоча сторінки у Вікіпедії (та інших сайтах Вікімедіа) можна і потрібно додавати як посилання, вони не підходять як джерела для тверджень у Вікіданих. Згідно з Wikipedia policy on verifiability, зміст статей у Вікіпедії має бути верифікованим, а також підтверджуватися джерелами (у вигляді цитат). Однак, якщо щось зазначено на сторінці Вікіпедії, це не означає, що допустимо вважати саму сторінку Вікіпедії джерелом; набагато краще знайти справжню цитату і використовувати її замість цього.

Інструменти, які імпортують дані з проектів Вікімедіа, зазвичай додають imported from Wikimedia project (P143) (а іноді також Wikimedia import URL (P4656)) до посилальної частини тверджень. Оператори, які підтримуються лише "imported from Wikimedia project (P143)", не вважаються операторами з джерелом. Якщо ви зустрічаєте одне з таких тверджень, будь ласка, замініть "імпортовано з проекту Вікімедіа" на справжнє посилання.

Цей список не є повним, і види джерел, крім тих, що знаходяться на цій сторінці, можуть бути достовірними; якщо ви хочете додати новий розділ з інструкціями про те, як додати такі джерела, будь ласка, зробіть це.

Книги

У Вікіданих книги розглядаються відповідно до моделі Functional Requirements for Bibliographic Records (Q16388) (FRBR), що є загальновживаною концептуальною основою в бібліотекознавстві.

Не вдаючись у подробиці, модель FRBR дозволяє розрізняти творчі твори та їхні різні видання або переклади; у Вікіданих вони відомі як "елементи твору" та "елементи видання" відповідно. Наприклад, можна сказати, що Hamlet (Q41567) і Bible (Q1845) є елементами твору, тоді як Hamlet, Prince of Denmark (Q14422206) і King James Version (Q623398) є елементами видання.

При пошуку джерел для тверджень слід завжди використовувати тільки елемент видання книги. У деяких випадках, щоб створити елемент видання, необхідно спочатку додати твір до Вікіданих. Ви можете зробити це, виконавши наведені нижче кроки:

  1. Перевірити, якщо робочий елемент вже існує у Вікіданих. Якщо стаття знайдена, перейдіть до кроку 4. Якщо стаття не знайдена, створіть для неї нову і перейдіть до кроку 2.
  2. Додайте принаймні такі твердження до робочого елемента:
  3. Додайте будь-які додаткові властивості до робочого елемента, які можуть здаватися необхідними, наприклад:
  4. Перевірте, чи існує у Вікіданих пункт редагування Вашого робочого елемента. Якщо пункт знайдено, перейдіть до кроку 8. Якщо стаття не знайдена, створіть нову статтю для редагування і перейдіть до кроку 5. Переконайтеся, що ви позначили пункт редагування так, щоб його можна було відрізнити від робочого елемента
  5. Позначте новий елемент видання таким чином, щоб його можна було відрізнити від робочого елемента, додавши номер видання з назвою
  6. Доповнити пункт редакції щонайменше наступними твердженнями:
  7. Додайте до елементу редагування будь-які додаткові властивості, які можуть здатися вам необхідними, наприклад:
  8. Поверніться до робочого елементу і, якщо DeltaBot ще не зробив цього, додайте has edition or translation (P747).
  9. Поверніться на сторінку елемента, з якої ви додавали посилання на джерело вашого твердження, за допомогою stated in (P248) і зв'яжіть його з елементом видання
  10. Додайте до довідкової частини будь-які додаткові властивості, які можуть допомогти при перевірці значення твердження:

Приклад:

Робочий елемент: CRC Handbook of Chemistry and Physics (Q904273), номер видання: CRC Handbook of Chemistry and Physics (92nd edition) (Q11927173)
Використовується як вихідні дані: CAS Registry Number (P231) of ethanol (Q153)
Посилання: stated in (P248)CRC Handbook of Chemistry and Physics (92nd edition) (Q11927173)

Наукова, новинна або журнальна стаття

Статті про публікації вимагають, щоб і публікація, і стаття були додані як елементи до Вікіданих (якщо вони ще не були додані). Для цього можна використовувати SourceMD.

  1. Перевірити, якщо стаття вже існує у Вікіданих. Якщо стаття знайдена, перейдіть до кроку 3. Якщо стаття не знайдена, створіть для неї нову і перейдіть до кроку 2.
  2. Переконайтеся, що до публікації додано щонайменше наступні твердження:
  3. Перевірити, чи існує стаття у Вікіданих. Якщо стаття знайдена, перейдіть до кроку 5. Якщо стаття не знайдена, створіть нову статтю і перейдіть до кроку 4.
  4. Забезпечити, щоб до пункту статті було додано принаймні наступні твердження:
    Ви можете скористатися інструментом Source MetaData tool, щоб допомогти у створенні, якщо ви знаєте DOI статті.
  5. Поверніться на сторінку елемента, з якої ви додавали посилання на джерело вашого твердження, за допомогою stated in (P248) і зв'яжіть його з елементом статті.
  6. За необхідності поверніться до пункту публікації та додайте додаткові властивості:
  7. За необхідності поверніться до елемента статті та додайте додаткові властивості:

Приклад:

Назва журналу: Geological Society Special Publication (Q15817216), елемент статті: The age of the Earth in the twentieth century: a problem (mostly) solved (Q15545344)
Використовується для отримання джерела твердження: inception (P571) of Earth (Q2)
Посилання: stated in (P248) - The age of the Earth in the twentieth century: a problem (mostly) solved (Q15545344)

Звіти, правила, юридичні документи і технічна документація

  1. Перевірити, чи існує елемент документа у Вікіданих. Якщо стаття знайдена, переходьте до кроку 3. Якщо стаття не знайдена, створіть нову статтю для видання і перейдіть до кроку 2.
  2. Переконайтеся, що до пункту документа додано принаймні такі твердження:
  3. Поверніться на сторінку елемента, з якої ви додавали посилання на джерело вашого твердження, за допомогою stated in (P248) і зв'яжіть його з елементом документа.
  4. За необхідності поверніться до елементу документа та додайте додаткові властивості:

Приклад:

Пункт законодавства: Civil Marriage Act (Q3258612)
Використовується як джерело твердження: start time (P580) of Same-sex marriage in Canada (Q17447)
Посилання: stated in (P248) - Civil Marriage Act (Q3258612)

Веб-сторінка

Якщо для веб-сайту є властивість Вікіданих, дотримуйтесь #Бази даних нижче.

  1. Перевірити, чи існує стаття у Вікіданих для веб-сайту, що містить веб-сторінку. Якщо статтю знайдено, створіть джерело вашого твердження з stated in (P248) і зв'яжіть його зі статтею веб-сайту. Якщо статтю не знайдено, але веб-сайт є значущим, створіть таку статтю для нього. Якщо веб-сайт не є значущим, використовуйте title of broader work (P6333) замість цього.
  2. Назвіть своє твердження за допомогою reference URL (P854) і зв'яжіть його з URL-адресою веб-сторінки
  3. Додайте до Вашого посилання наступні кваліфікатори, щоб джерело можна було відстежити у разі зміни URL-адреси:
  4. Якщо потрібно, додайте додаткові кваліфікатори:
    • author (P50) та publisher (P123). Зверніть увагу, якщо веб-сторінка належить великому веб-сайту, який вже має статтю у Вікіданих, слід використовувати видавця.
    • quotation (P1683) → точне цитування тексту з веб-сторінки

Приклади:

Елемент веб-сторінки: United States Population Clock (Q3398022)
Використовується як джерело твердження: population (P1082) of United States of America (Q30)
Посилання: stated in (P248) - United States Population Clock (Q3398022)
Елемент не веб-сторінки
Використовується як джерело твердження: date of birth (P569) of Giambattista Bodoni (Q220768)
Посилання: reference URL (P854) - http://www.treccani.it/enciclopedia/giambattista-bodoni_%28Dizionario-Biografico%29/

Бази даних

Зверніть увагу: цей підхід застосовується лише до баз даних, які вже мають відповідну властивість, визначену у Вікіданих. Часто такою властивістю є ідентифікатор, унікальний для бази даних, наприклад, PubMed ID (P698) для PubMed або IMDb ID (P345) для Інтернет-бази даних фільмів. Зверніться до list of properties for authority control IDs , щоб визначити, чи було додано властивість бази даних до Вікіданих. Ви також можете використовувати розширені опції Special:Search для пошуку бази даних та/або її ідентифікаторів у просторі імен Властивості. Якщо такої властивості для бази даних не існує, розглядати базу даних як веб-сторінку (див. вище).

  1. Знайдіть елемент бази даних у Вікіданих. Якщо стаття знайдена, перейдіть до наступного кроку. Якщо стаття не знайдена, створіть для неї нову.
  2. Переконайтеся, що до елементу бази даних додано принаймні наступне твердження:
  3. Поверніться на сторінку елемента, на яку ви додавали посилання, щоб отримати джерело вашого виписки за допомогою stated in (P248) і зв'яжіть його з елементом бази даних. Відповідне значення можна знайти за допомогою applicable 'stated in' value (P9073).
  4. Додайте до Вашого посилання наступні кваліфікатори для того, щоб вказати на конкретний реєстр бази даних.
    • властивість бази даних → ID властивості бази даних (унікальний ідентифікатор даних відповідно до бази даних)
    • title (P1476) → назва набору даних у базі даних. Це може бути непотрібним, якщо властивість бази даних знаходиться в розділі зовнішніх посилань елемента, на який використовується оператор.
    • publication date (P577) → дата публікації даних. Якщо дата публікації не вказана, використовуйте retrieved (P813), дату, коли дані були взяті з бази даних. Це може бути непотрібно, якщо дата вже включена в заяву, на яку робиться посилання.

Приклад:

Елемент бази даних: PubChem (Q278487), властивість бази даних: PubChem CID (P662)
Використовується як джерело твердження: InChI (P234) of ethanol (Q153)
Посилання: stated in (P248) - PubChem (Q278487)

Медіа та розваги (ТБ/радіо/музика/відео)

  1. Перевірити, чи існує цей медіа-об'єкт у Вікіданих. Якщо стаття знайдена, переходьте до наступного кроку. Якщо стаття не знайдена, створіть для неї нову.
  2. Починайте своє висловлювання з stated in (P248) і посилайтеся на матеріал у ЗМІ
  3. За необхідності поверніться до елементу медіа та додайте додаткові властивості:

Приклад:

Документальний фільм: Man on Wire (Q1417721)
Використовується як джерело твердження: occupation (P106) of Philippe Petit (Q705289)
Посилання: stated in (P248) - Man on Wire (Q1417721)

Надгробки у Вікісховищі

Додайте наступне:

Приклад:

Зображення надгробка: File:Beatrice_Dowsky.jpg
Використовується як джерело твердження: date of birth (P569) of Beatrice von Dovsky (Q88821)
Посилання: type of reference (P3865)tombstone (Q203443) and reference image (P10253)File:Beatrice_Dowsky.jpg

Текстові джерела Вікіджерел (Wikisource)

Додайте наступні два:

  1. Як і для книг, додайте stated in (P248), що вказує на елемент Вікіданих видання з посиланням на Вікіджерело + page(s) (P304), що вказує на сторінку книги (для бібліографічних шаблонів).
  2. Щодо веб-сайтів, наведених вище, додайте reference URL (P854), що вказує на підсторінку, яка пояснює твердження

Архівні колекції, особливо записи актів цивільного стану

Приклади
  • Josef J. Zapf (Q96901921) - дати народження та смерті на базі австрійських церковних книг
  • Hermann Mattkey (Q96694727) - дати народження та смерті на основі чеських церковних книг (німецькомовне джерело з чеськими метаданими)

Дивись також

Пов'язані довідкові сторінки:

  • Help:Sources/Items not needing sources, більше інформації про те, коли статті не потребують джерел
  • Help:Statements, в якому роз'яснюється, що таке твердження та за якими правилами вони складаються
  • Help:Qualifiers, в якому пояснюється, що таке кваліфікаційні відбори та за якими правилами вони проводяться
  • Special:BookSources - пошук книжкових джерел за ISBN (International Standard Book Number)
  • Authority control identifiers, перелік властивостей бази даних
  • Wikidata:Zotero, яка пояснює, як користуватися інструментом, що дозволяє легко створювати елементи про статті, веб-сторінки тощо за допомогою QuickStatements

Для отримання додаткової інформації та інструкцій дивись:

  • Чат проекту для обговорення будь-яких аспектів Вікіданих
  • Wikidata:Glossary, глосарій термінів, що використовуються на цій та інших сторінках довідки
  • Help:FAQ, часті запитання, які ставить і на які відповідає спільнота Вікіданих
  • Help:Contents, портал довідки, що містить усю доступну документацію для Вікіданих