Help:Položky

This page is a translated version of the page Help:Items and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikidata jsou svobodnou databází, kterou může kdokoliv upravovat. Podobně jako Wikipedie beží Wikidata na softwaru MediaWiki, což znamená, že obsah stránek (jako je tato) může být přidáván, upravován a odstraňován ve spolupráci s ostatními. Na rozdíl od Wikipedie však Wikidata také používají software Wikibase, který umožňuje společné editování strukturovaných dat.

Porozumění položkám

 
Položky a jejich data jsou vzájemně propojeny

Ve Wikidatech reprezentují jednotlivé položky všechny kousky lidských vědomostí, včetně témat, konceptů a objektů. Položkami ve Wikidatech jsou například „Letní olympijské hry 1988“, „láska“, „Elvis Presley“ nebo „gorila“.

Pokud jste obeznámeni s Wikipedií, možná si položky představujete jako verze článků na Wikipedii ve Wikidatech. Ačkoliv položky i články jsou stránky určené pro ukládání informací o různých konceptech nebo tématech lidských vědomostí, je důležité si uvědomit, že Wikidata nejsou pouze databází obsahu Wikipedie. Wikidata jsou ve skutečnosti podobná spíše Wikimedia Commons, úložišti mediálních souborů, než Wikipedii. Namísto mediálních souborů však Wikidata poskytují centrální úložiště pro přístup ke strukturovaným datům pro projekty Wikimedia i pro externí webové stránky.

Položky mají několik důležitých vlastností, které přispívají k úspěšnosti Wikidat:

Významnost

Položky ve Wikidatech mají být významné. To znamená, že mají splňovat alespoň jedno ze tří následujících kritérií:

  • odpovídající stránka na projektu Wikimedia, jako jsou Wikipedie, Wikicesty, Wikizdroje, Wikicitáty, Wikiverzity nebo Wikimedia Commons,
  • přesně identifikovatelný konceptuální či hmotný podklad, který lze popsat s použitím seriózních a veřejně dostupných zdrojů, nebo
  • položka splňuje strukturální potřeby. Pro více informací vizte pravidla významnosti.

Jedinečnost

Položky jsou jedinečné, unikátní. Každá položka by měla představovat jasně identifikovatelný pojem nebo objekt, případně instanci takového pojmu nebo objektu. Ve Wikidatech můžeme mít například položky jak pro pojem planet (Q634), tak pro instanci planety Earth (Q2).

Propojení

Položky mohou a měly by být propojovány s ostatními. Každá položka má svůj jedinečný identifikátor (začínající písmemen „Q“) a svou vlastní stránku v hlavním jmenném prostoru Wikidat. Například 1988 Summer Olympics (Q8470), love (Q316), Elvis Presley (Q303) a Gorilla (Q36611) jsou stránky výše uvedených položek. Právě na těchto stránkách dochází k přidávání, upravování a údržbě dat, nejčastěji ve formě tvrzení.

Stránky také umožňují jednotlivým položkám na sebe navzájem odkazovat, takže všechna data na Wikidatech mohou být propojena. Odkaz na jinou stránku se zpravidla přidává jako „vlastnost“ po kliknutí na „editovat“ v sekci „výroků“. Pokud u položky ještě není uvedena žádná vhodná vlastnost, lze ji přidat klinutím na „+ přidat“ na konci oddílu „výroky“. Vizte #Přidávání dat existující položce.

Typické vlastnosti, kterými je vhodné propojovat:

Příklad:

  1. Albert Einstein's brain (Q2464312) je part of (P361): Albert Einstein (Q937).
  2. Albert Einstein (Q937) je instance of (P31): human (Q5).
  3. human (Q5)subclass of (P279): mammal (Q7377).
  4. mammal (Q7377)has part(s) (P527): mammary gland (Q189961).

Mimo stránky položek lze odkaz na položku vytvořit přidáním prefixu "Q|" k číslu položky, to celé uzavřené ve složených závorkách, např.: {{Q|8470}}1988 Summer Olympics (Q8470).

Vytváření nové položky

 
Novou položku vytvoříte kliknutím na příkaz „Vytvořit novou položku“ v menu na levém okraji stránky
 
Vyplňte štítek a popis nové položky
 
Editace položky „Marie Curie“
 
Přidávání nového odkazu na článek

Základy editace položek Wikidat krok za krokem: Wikidata:Tours

Předtím než vytvoříte stránku pro novou položku, je dobré zkontrolovat, zda stránka s touto položkou už není na Wikidatech. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je hledat pomocí položky podle názvu.

Vyhledávání položky podle názvu má dvě políčka, která jsou přizpůsobena vyhledávání položek, které již mají stránku na projektu Wikimedia a mohou být v systému Wikidat. Do levého, označeného „Site:“, se vyplňuje jazyk projektu, který odpovídá položce, kterou chcete přidat. Většina projektů Wikimedia má více jazykových verzí, které jsou reprezentované různými jazykovými kódy. Například kód pro angličtinu je „en“ a kód pro francouzštinu je „cs“. Tento kód lze nalézt v URL: en.wiktionary.org odpovídá anglickému Wikislovníku a en.wikipedia.org odpovídá anglické Wikipedii, zatímco fr.wiktionary.org odpovídá francouzskému Wikislovníku a fr.wikipedia.org odpovídá francouzské Wikipedii. Screenshot, který ukazuje, kde nalézt kód jazyka projektu Wikimedia, se nachází zde.

Do druhého políčka „Page:“ musíte zadat přesný název stránky, který se zobrazuje nahoře na stránce projektu Wikimedia. Toto je důležité pro získání správné položky, protože ve Wikidatech může existovat více položek se stejným štítkem. Například kdybyste ve Wikidatech hledali položku pro anglický pojem „capital“ (kapitál; pojem pro nefinanční vlastnictví), museli byste hledat „capital (economics)“ – název stránky ve Wikipedii – a ne „capital“, což by vás přivedlo na položku s rozcestníkem.

Pokud ve Wikidatech existuje stránka pro danou položku, vyhledávání vás na ni přesměruje.

Jestliže položka neexistuje, můžete ji vytvořit. Učiníte tak buď kliknutím na odkaz ve spodní části vyhledávače položky podle názvu, pokud nebyl pokus o nalezení úspěšný, nebo kliknutím na odkaz „Create a new Item“ v levém sloupci. Oba způsoby vás zavedou na stránku, která vás požádá o zadání štítku a popisu nové položky. Pokud jste použili vyhledávání položky podle názvu, zobrazí se vám také dvě políčka, která jste vyplnili při vyhledávání. Pokud jste použili odkaz pro vytvoření nové položky, netřeba si dělat těžkou hlavu, že je tam nemáte – vyplnit je můžete později. Až budete hotovi, klikněte na „Create“.

Přidávání dat existující položce

Kromě štítku a popisu by na stránce měly být vyplněny ještě další dva prvky, a sice aliasy a odkazy na články. Tyto čtyři prvky položky jsou vícejazyčné, což znamená, že se zobrazují a vkládají v určitém jazyce. To také znamená, že v různých jazycích mívají různé hodnoty. Také je možné vkládat a zobrazovat tyto prvky ve více jazycích (což se vám může hodit, pokud znáte více jazyků). Pro informace o nastavení preferovaných jazyků ve Wikidatech viz Help:Multilingual.

Štítek je nejběžnější název, pod kterým je položka známá. Štítky se přidávají do textových polí nahoře na stránce do sloupce „Label“. Klikněte na „edit“, zadejte štítek a klikněte na „publish“. Popis je krátká fráze určená k rozlišení stránek pro případ, že mají stejné nebo podobné štítky. Popisy jsou přidávány stejným způsobem jako štítky, do sloupce „Description“. Viz Help:Štítek a Help:Popis pro více informací o používání štítků a popisů.

Aliasy můžete přidat kliknutím na „edit“ nahoře na stránce do sloupce „Also known as“. Nyní lze vyplnit první alias; jakmile jej vyplníte, objeví se pole pro další. Vyplňte tolik aliasů, kolik je třeba, a potom klikněte na „publish“. Viz Help:Aliases pro více informací o jejich používání.

Odkaz na stránku přidáte ve Wikidatech tak, že přejdete na sekci pod daným nadpisem, např. „Wikipedia“ nebo „Wikiquote“, a kliknete na tlačítko „edit“ vedle nadpisu. Na konci sekce se vám objeví dvě prázdná políčka: nalevo „wiki“ a napravo „page“. Do levého políčka napíšete jazyk stránky na projektu Wikimedia, které položka odpovídá. Do pravého políčka vložíte název článku tak, jak se objevuje na začátku dané stránky na projektu Wikimedia. Obě políčka jsou vybavena rozbalovacími nabídkami, které vám pomohou vložit údaj, jakmile začnete psát. Když máte obě políčka vyplněná, klikněte na „publish“. Pro další informace viz Help:Sitelinks.

Pozor: Pokud kliknete na jakékoliv "edit" nebo "+ přidat" dřív, než se stránka stihne plně načíst (zkrátka pokud kliknete moc rychle), může se Vám stát, že se dostanete na zvláštní stránku s odlišným rozhraním. I na této stránce je možné provést požadované úpravy, je to ale mnohem složitější. Pokud jste tedy právě klikli na tlačítka "edit" nebo "+ přidat", ale výsledná stránka nevypadá tak jako na obrázcích vpravo, nejlepší bude, když se vrátíte o krok zpět, počkáte, až prohlížeč znovu zcela načte stránku (většina prohlížečů zobrazuje postup načítání stránky nahoře na záložce), a pak teprve kliknete na "edit" nebo "+ přidat".

Příklady čtyř údajů vyplněných v položce Marie Curie (Q7186)

Language Item Label Description Aliases Odkaz na stránku na Wikipedii
angličtina (en) Q7186 Marie Curie Polish and French physicist and chemist (1867–1934) Maria Salomea Skłodowska; Marie Skłodowska-Curie Marie Curie
francouzština (fr) Q7186 Marie Curie physicienne et chimiste polonaise et française Maria Salomea Skłodowska herb Dołęga; Maria Skłodowska-Curie; Marie Sklodowska-Curie; Maria Skłodowska Marie Curie
polština (pl) Q7186 Maria Skłodowska-Curie polsko-francuska uczona, noblistka z fizyki i chemii Maria Curie-Skłodowska; Marie Curie; Maria Skłodowska Maria Skłodowska-Curie


Úprava položky

 
Jak se dělá stránka položky

Všechna čtyři pole – štítek, popis, aliasy i odkazy na stránky – lze upravovat. Učiníte tak kliknutím na tlačítko „edit“ na příslušném řádku a zadáním nové nebo upravené informace. Potom klikněte na „publish“. Jestliže je některý alternativní název nebo odkaz na stránku chybný, lze jej odstranit. Učiníte tak kliknutím na tlačítko „edit“ a poté buď smazáním aliasu, který chcete odstranit, nebo kliknutím na ikonu koše u odkazu, který chcete odstranit. Poté klikněte na „publish“. Záznam okamžitě zmizí a bude odstraněn z databáze.

Documentace k položkám

Šablona {{Item documentation}} poskytuje dokumentaci k položkám. Lze ji přidat na diskusní stránku položky. Příklad viz Talk:Q56061 pro administrative territorial entity (Q56061).

Smazání položky

Mazat položky mohou pouze správci. Pro nesprávce je zde stránka Wikidata:Žádosti o smazání. Prosím, poskytněte stručný důvod.

Viz též

Wikidata:Sandbox -- Toto je pískoviště pro testování změn položek.

Související nápovědy:

  • Help:Štítek – co je štítek a jakými pravidly se řídí
  • Help:Popis – co je popis a jakými pravidly se řídí
  • Help:Aliasy – co jsou aliasy a jakými pravidly se řídí
  • Help:Statements – co jsou výroky a jakými pravidly se řídí
  • Help:Sitelinks – co jsou odkazy na články a jakými pravidly se řídí
  • Help:Merge – jak slučovat duplicitní položky (pro případy, kdy se interwiki odkaz na článek o jednom tématu na různých jazykových mutacích Wikipedie vyskytuje současně u vícero různých položek Wikidat)

Další informace a návody:

  • Project chat, for discussing all and any aspects of Wikidata
  • Wikidata:Glossary, the glossary of terms used in this and other Help pages
  • Help:FAQ, frequently asked questions asked and answered by the Wikidata community
  • Help:Contents, the Help portal featuring all the documentation available for Wikidata