Logo of Wikidata

Welcome to Wikidata, Krochoman!

Wikidata is a free knowledge base that you can edit! It can be read and edited by humans and machines alike and you can go to any item page now and add to this ever-growing database!

Need some help getting started? Here are some pages you can familiarize yourself with:

  • Introduction – An introduction to the project.
  • Wikidata tours – Interactive tutorials to show you how Wikidata works.
  • Community portal – The portal for community members.
  • User options – including the 'Babel' extension, to set your language preferences.
  • Contents – The main help page for editing and using the site.
  • Project chat – Discussions about the project.
  • Tools – A collection of user-developed tools to allow for easier completion of some tasks.

Please remember to sign your messages on talk pages by typing four tildes (~~~~); this will automatically insert your username and the date.

If you have any questions, don't hesitate to ask on Project chat. If you want to try out editing, you can use the sandbox to try. Once again, welcome, and I hope you quickly feel comfortable here, and become an active editor for Wikidata.

Best regards! --Tobias1984 (talk) 22:39, 24 August 2013 (UTC)

BabelEdit

Babel lets you view and edit more than one language on Wikidata. Just add e.g. {{#babel:de-N|en-3|es-1|fr-2|nl-3|it-4|da-0}} to your user page. With the same language codes you can add links to your userpage on Wikipedia e.g. de:User:User123. --Tobias1984 (talk) 22:39, 24 August 2013 (UTC)

Thank you, but by the time "CZ" and "SK" will be enough  :) --Krochoman (talk) 22:49, 24 August 2013 (UTC)

Link removalEdit

  Hello, I'm Littledogboy. Welcome to Wikidata! I noticed that you recently removed a link from an item, but didn't add it anywhere else. If you feel that the link would be better suited to another item, please add it there. (If you don't know how to do that, feel free to contact me at my talk page and I can do it for you.) If you're curious about editing Wikidata, and would like to test things out, please try the Wikidata Sandbox. Thanks, and happy editing! --Littledogboy (talk) 14:25, 25 August 2013 (UTC)

Ahoj, hmm pěkná vítací šablona pro škodiče ;) hledám na cs.wiki a sk.wiki stránky a kategorie, které nemají interwiki. Přiznávám, že moje editace od 17.8. byly z tvého pohledu bída, ale vážně máš dojem, že si chci hrát v sandboxu ? Od 23.8. používám výhradně "Nástroj pro slučování" (nastavení: Vždy sloučit do položky s nižším číslem, Požádat o smazání extra položek na RfD, Odstranit slučované položky ze sledovaných stránek) - je to špatně? Nebo prosím upřesni o jakou konkrétní editaci se ti jedná. A otázka na závěr: možná se pletu, ale domnívám se, že by neměly být prolinkovány prosté stránky s rozcestníky. Co dělat, když na takovou narazím? S pozdravem --Krochoman (talk) 19:20, 25 August 2013 (UTC)
No vida tak pán rovnou sám ví, co jsem asi měl na mysli ;-) Konrétně tohle. Normálně když nějakej odkaz odstraníš, tak zkus najít položku ke který patří (stejný znaky v jiném jazyce v případě rozcestníků); no a když neexistuje, tak založit novou položku Q14699418. No, ono zas takovej problém nejni – na škodiče máme jinší šablony... Littledogboy (talk) 15:11, 27 August 2013 (UTC)