Logo of Wikidata

Welcome to Wikidata, Jan.Kamenicek!

Wikidata is a free knowledge base that you can edit! It can be read and edited by humans and machines alike and you can go to any item page now and add to this ever-growing database!

Need some help getting started? Here are some pages you can familiarize yourself with:

  • Introduction – An introduction to the project.
  • Wikidata tours – Interactive tutorials to show you how Wikidata works.
  • Community portal – The portal for community members.
  • User options – including the 'Babel' extension, to set your language preferences.
  • Contents – The main help page for editing and using the site.
  • Project chat – Discussions about the project.
  • Tools – A collection of user-developed tools to allow for easier completion of some tasks.

Please remember to sign your messages on talk pages by typing four tildes (~~~~); this will automatically insert your username and the date.

If you have any questions, please ask me on my talk page. If you want to try out editing, you can use the sandbox to try. Once again, welcome, and I hope you quickly feel comfortable here, and become an active editor for Wikidata.

Best regards! --Bill william compton (talk) 00:44, 14 March 2013 (UTC)

Merge.jsEdit

Hi there! I noticed you did a manual merge on Q12776894, which is ok, but it would be better to use the Merge.js gadget. That way, everything can be handled in one click of a button. Also, nominating merged items for deletion is now depreciated, per this request for comment. You can enable Merge.js in your preferences. It is the first item there. Happy editing! George Edward CTalkContributions 17:59, 1 January 2015 (UTC)

Thanks very much for info. --Jan.Kamenicek (talk) 18:07, 1 January 2015 (UTC)

Katalogová čísla u muzeíEdit

Ahoj, nepřidávej prosím katalogová čísla přímo k muzeím, pokud k nim existuje už i položka budovy, v níž muzeum sídlí (jako to muzeum v Litovli - Q31513542). Je to kontraproduktivní - katalogové číslo patří samozřejmě pouze k budově, ne k instituci, do budoucna chceme toto čím dál více zdůrazňovat.--Vojtěch Dostál (talk) 20:04, 25 December 2017 (UTC)

@Vojtěch Dostál: Ahoj. Částečně rozumím, ale problém je, že na Wikipedii bývá obvykle jen jeden článek o instituci a její budově dohoromady, přičemž s ním může být propojena jen jedna položka, což by logicky měla být spíš ta o muzeu jako instituci. Tím pádem by bylo z článku nemožné se k dotyčnému údaji na Wikidatech nějak jednoduše a intuitivně dostat. Je to nějak vyřešeno, pokud by katalogové číslo muzejní budovy nemohlo být v položce o muzeu? --Jan.Kamenicek (talk) 21:32, 25 December 2017 (UTC)
Nebo nebylo by nakonec lepší z uvedeného důvodu obě položky sloučit, jak jsem navrhl ještě před tvým příspěvkem zde? --Jan.Kamenicek (talk) 23:12, 25 December 2017 (UTC)
@Vojtěch Dostál: Zdá se, že spojit ty položky nepůjde, takže pokud není nijak jinak vyřešen přístup z článku k oběma položkám (přístup jen k jedné, kde je potom potřeba hledat případný odkaz na druhou, moc intuitivní není), tak by imo bylo lepší ty informace v té první položce raději zopakovat. --Jan.Kamenicek (talk) 21:32, 26 December 2017 (UTC)
Samozřejmě je možné se dostat z Wikipedie i velmi jednoduše k položce o budově, pokud je správně propojena. Q30282295 je skrze vlastnost headquarters location (P159) napojena na Q31513542. Díky tomu mohou libovolnou informaci z takto propojené položky přečíst klidně i infoboxy na české Wikipedii, bude-li libo.--Vojtěch Dostál (talk) 21:36, 26 December 2017 (UTC)
Já jsem měl na mysli spíš lidského uživatele, který si nemusí všimnout, že další informace na Wikidatech musí hledat ještě v dalším odkazu. --Jan.Kamenicek (talk) 21:42, 26 December 2017 (UTC)
Wikidata nejsou optimalizována pro lidské uživatele - neslouží primárně k brouzdání :-). Proto se těmto potřebám většinou vstříc nevychází. Stroji to je jedno. --Vojtěch Dostál (talk) 11:56, 28 December 2017 (UTC)