If you want to discuss an item-related issue, please use the discussion page of the item and summon me using Template:Reply to.

If you are curious, why I marked item about your company as spam, please consult first Wikidata:Notability (note the second criterion). Note that Wikidata:What Wikidata is not place for self-promotion or advertising/marketing and links to social networks are not considered as serious and publicly available references.

Československé IČOEdit

Tohle se nepovedlo. České a slovenské IČO sice vypadá stejně, ale strkat to do jedné položky nejde. Buď to někdo musí ze všech slovenských firem smazat, nebo požádat o novou vlastnost pro slovenské IČO a všechno slovenské firmy na ni přemigrovat… Nějaký dobrovolník? ;-) --Mormegil (talk) 10:00, 10 April 2020 (UTC)

Původně se to tam strkalo obojí, ale dlouhodobé řešení to určitě není. Nová vlastnost by byla vhodná, mám v "dlouhodobém plánu" o ní požádat. Ale kdyby s tím chtěl nějaký dobrovolník pomoci, budu jenom rád ;-) Přemigrovat hodnoty pak bude relativně jednoduché (zatím myslím lepší mít hodnoty ve "špatné" vlastnosti než vůbec).--Jklamo (talk) 11:39, 10 April 2020 (UTC)

Request explanation for deletion of Q92363890Edit

Hi Jklamo,

In my opinion, the data meets the criteria in the Notability section. If you do a search for 2Stallions on Google, you'll find it is an existing entity, and it has profiles on Glassdoor and has a writeup by Marketing Magazine - https://www.marketing-interactive.com/digital-marketing-firm-2stallions-names-regional-head-of-performance-marketing and is also an award winner: https://www.apac-insider.com/winners/2stallions-digital-marketing-agency/

And if this is considered advertising when it is a legitimately growing in notability entity in a country you may not be very aware of, then why are there other pages like these allowed: https://www.wikidata.org/wiki/Q82791039 https://www.wikidata.org/wiki/Q20098080 https://www.wikidata.org/wiki/Q2289460

I think these all fall under the same category! Correct me if I'm wrong.

Dhawalshah2s (talk)

Československá obchodná bankaEdit

Hi! Do you stand by your claim that Československá obchodní banka (Q340135) and Československá obchodná banka (Q46078814) are different entities? I can't discern the distinction, which makes it hard for me to sort out the current mess. Bovlb (talk) 23:04, 18 May 2020 (UTC)

Hi. Yes, these are two different entities. I think that my last revision was clear, but confusing claims were added later. I will try to clean them up.--Jklamo (talk) 23:52, 18 May 2020 (UTC)