Open main menu

User talk:Sintakso

Logo of Wikidata

Welcome to Wikidata, Sintakso!

Wikidata is a free knowledge base that you can edit! It can be read and edited by humans and machines alike and you can go to any item page now and add to this ever-growing database!

Need some help getting started? Here are some pages you can familiarize yourself with:

  • Introduction – An introduction to the project.
  • Wikidata tours – Interactive tutorials to show you how Wikidata works.
  • Community portal – The portal for community members.
  • User options – including the 'Babel' extension, to set your language preferences.
  • Contents – The main help page for editing and using the site.
  • Project chat – Discussions about the project.
  • Tools – A collection of user-developed tools to allow for easier completion of some tasks.

Please remember to sign your messages on talk pages by typing four tildes (~~~~); this will automatically insert your username and the date.

If you have any questions, please ask me on my talk page. If you want to try out editing, you can use the sandbox to try. Once again, welcome, and I hope you quickly feel comfortable here, and become an active editor for Wikidata.

Best regards! Liuxinyu970226 (talk) 09:39, 4 February 2017 (UTC)

Contents

BootstrapEdit

Bootstrap double logo: RU; UK; FR; IT; HY; AR --- Vsco (talk) 23:19, 10 April 2017 (UTC)

July 2017Edit

Hello, I'm Kunlunpenglai. I was trying to link the page "https://zh.wikipedia.org/wiki/%E8%88%AC%E9%81%AE%E7%BE%85" to "https://en.wikipedia.org/wiki/Panchala", not "https://en.wikipedia.org/wiki/Panchala_Kingdom". Thank you! Kunlunpenglai (talk) 15:04, 1 July 2017 (UTC)

@Kunlunpenglai: OK, I tried to do that for you. Please take a look at the items Panchala Kingdom (Q15948523) and Panchala (Q558603) to check whether it is right now. I am sorry for the warning template, but your edits seemed a little suspicious as you were removing a valid sitelink from Panchala Kingdom (Q15948523). I have removed the template for now as you have been apparently acting in a good faith. Thanks for letting me know and again - welcome to Wikidata. Regards, --Sintakso (talk) 15:14, 1 July 2017 (UTC)
@Sintakso: Thanks, I am sorry for that awkward edit... Kunlunpenglai (talk) 15:23, 1 July 2017 (UTC)
@Kunlunpenglai: I was happy to help. Should you have any other questions or problems just let me know. Regards, --Sintakso (talk) 15:31, 1 July 2017 (UTC)

stated in: WikiSkriptaEdit

Hi Sintakso, I noticed you have made many helpful edits on medical related items. For example: https://www.wikidata.org/w/index.php?title=Q2845432&type=revision&diff=525538558&oldid=524137771. I see that most are stated in WikiSkripta. It would be great if you could give a reference pointing directly to the data in WikiSkripta (like this) or even better to pull out the references that are in WikiSkripta (example). This would be very useful to others so they could verify the information and filter statements based on which sources they trust. Also, I'm wondering where the data in WikiSkripta came from? There is no English description on the site and I don't read Czech or Slovak! Thanks! Gstupp (talk) 23:59, 7 August 2017 (UTC)

@Gstupp: Hello, thank you for your advise. I will try to link to the original sources in the future and maybe check my past edits and change the references there too. Unfortunately not all data in WikiSkripta is sourced and some references point to publications which are not available online (so I am unable to check whether the publication really does contain the information). As for linking to the articles in WikiSkripta - would it be sufficient to add value for WikiSkripta ID (P3471) to the whole item? This seems to be much easier than adding it to the references while it still allows users to find the corresponding article.
WikiSkripta is a collaborative project mostly edited by medical students and teachers working on Czech (and Slovak) universities. You can find more information on the English version of the project - WikiLectures. --Sintakso (talk) 08:05, 8 August 2017 (UTC)
P. S. I was wondering if there is any property for vector (Q107994) in Wikidata. I wasn't able to find any (and the item linked doesn't have Wikidata property (P1687) set).
Great! Yes, I think adding a value for WikiSkripta ID (P3471) is sufficient (if a reference does not exist). For Vector, there exists pathogen transmission process (P1060), but its not really well structured right now. See: https://www.wikidata.org/wiki/Property_talk:P1060 Gstupp (talk) 17:04, 8 August 2017 (UTC)

WS IDEdit

Ahoj, před nějakou dobou jsem založil vlastnost WS ID a pak jsem ji nechal osiřet a nevyužil ji. Teď jsem se k ní chtěl vrátit a vidím, že jsi nalinkoval skoro 2000 článků? Díky moc za pomoc. Mohu se zeptat, jsi nějak spřízněn s wikiskripty? A taky by mě zajímal postup práce - jak ty články páruješ s wikidaty? Přidávání se děje pomocí quickstatements, to vidím...

Díky za pomoc a informace. Wesalius (talk) 15:02, 3 February 2018 (UTC)

@Wesalius: Zdravím, s WikiSkripty příliš spřízněný nejsem - mám tam prakticky nevyužívaný uživatelský účet a přenášel jsem z nich do Wikidat některé údaje (viz příspěvek výše). Párování jsem řešil trochu složitě - nejprve jsem vyexportoval všechny stránky z hlavního jmenného prostoru WikiSkript (za pomocí stránek Speciální:Všechny stránky a Speciální:Exportovat stránky, přičemž názvy stránek jsem přenášel ručně) abych mohl snadno získávat ID jednotlivých článků. Poté jsem se přes API Wikidat (konkrétně za použití akce wbsearchentities) pokusil nalézt položky se štítkem odpovídajícím názvu některého z článků na WikiSkriptech (k tomu jsem použil skript v JavaScriptu). Získaná data jsem pak za pomocí dalšího skriptu převedl do formátu vhodného pro QuickStatements a od té doby je postupně přidávám na Wikidata (a u toho to ručně kontroluji, protože párování pouze na základě názvu není zcela spolehlivé). Pravděpodobně by to celé bylo možné provést i jednodušeji, ale já na nic lepšího nepřišel. V případě zájmu Ti mohu zaslat i zdrojové kódy skriptů (i když upozorňuji, že to vzhledem k mým poměrně malým programátorským zkušenostem nebude nic moc hezkého). S přáním pěkného dne --Sintakso (talk) 19:14, 3 February 2018 (UTC)
Děkuji za velké množství práce. Já měl podobnou iniciativu dříve, kdy jsem na párování vytvořil tuto tabulku, nicméně pak jsem od toho pro nedostatek času upustil. Postupuješ abecedně? Můžeme spojit síly a mít to dříve hotové (přecejenom na wikiskriptech je jen 10000 článků :-)). Původně jsem chtěl čerpat data z wikidat do wikiskriptích infoboxů, ale zatím, pokud jsem dobře informován, to nelze. Každopádně až to půjde, budeme nachystaní. Chystám se brzy založit nějakou iniciativu/zopakovat RfC, která by vedla k možnosti využít dat z wd i mimo WMF wikiny. Pozdravuji. Wesalius (talk) 05:01, 4 March 2018 (UTC)
@Wesalius: Všechny stránky, u kterých můj skript nějakou položku našel, jsem už propojil. Zbytek asi bude nutné z většiny udělat ručně. Možná by k tomu bylo možné využít mix'n'match. Pokud by do něj byla importována potřebná data, byla by koordinace propojování výrazně jednodušší. Snad by se k tomu dala využít ta tabulka? --Sintakso (talk) 20:29, 8 March 2018 (UTC)
Určitě by se využít dala, musím z ní nějak odfiltrovat ty propojené, až vytvořím mixnmatch katalog, dám vědět. Děkuji zatím za spolupráci! Wesalius (talk) 06:57, 13 March 2018 (UTC)
Return to the user page of "Sintakso".