Вікідані:Тури/Посилання

This page is a translated version of the page Wikidata:Tours/References and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ласкаво просимо до Довідкового туру N

Вікідані
Вікідані

Ласкаво просимо до Вікіданих! У цьому турі ви дізнаєтесь, як додавати посилання. Додавання посилань забезпечує високу якість даних у Вікіданих. посилання (або джерело) описує походження твердження у Вікіданих. На цьому шляху ми дізнаємося про деякі з важливих принципів і політик Вікіданих.

Якщо в цьому турі є якісь терміни, для яких ви хотіли б отримати визначення, будь ласка, зверніться до Глосарій.

Примітка

Зверніть увагу, що сторінка на задньому плані є лише копією реальної сторінки, ви можете вважати її пісочницею, в якій ви можете гратися і пробувати щось нове. Ваші зміни не з'являться у Вікіданих, тому не варто хвилюватися, вносячи правки в цьому просторі. Давайте почнемо!

Чому Вікідані використовують посилання

Як і у Вікіпедії, важливо, щоб зміст міг бути перевірений іншими, щоб переконатися, що він правильний і походить з надійного джерела інформації, такого як книга, наукова публікація або газетна стаття.

Reference (або джерело) використовується для вказівки на конкретні джерела, які підтверджують твердження у Вікіданих. Посилання може бути посиланням на URL-адресу або об'єкт, наприклад, книгу. Вікідані не мають на меті відповісти на питання, чи є твердження правильним, а лише на те, чи з'являється це твердження у посиланні.



'Нагадування: елемент - об'єкт, поняття або подія реального світу, якому у Вікіданих надається ідентифікатор (еквівалент імені) разом з інформацією про нього.

Ствердження

Ствердження використовуються у Вікіданих для зберігання та представлення даних про об'єкт. На цій сторінці ми бачимо твердження про майно населення вартістю близько 7 мільярдів. Можливо, Ви також помітили кнопку з написом [додати посилання] під твердженням. Ми можемо використовувати її, щоб додати посилання, щоб показати, звідки була отримана інформація.


Нагадування висловлювання - це частина даних про об'єкт, записана на сторінці об'єкта. Якщо ви хочете дізнатися більше про твердження, будь ласка, відвідайте Тур твердженнями за адресою Вікідані:Тури.

Розмаїття перспектив

Вікідані мають можливість підтримувати широкий спектр поглядів на предмет.

Посилання дають можливість фіксувати та представляти численні дані про предмет, навіть якщо вони суперечать одне одному. Якщо для твердження є надійне джерело, воно може бути додане до Вікіданих.

Запис декількох точок зору

Вікідані мають можливість підтримувати широке розмаїття поглядів на предмет, Вікідані роблять це, маючи більше одного твердження на одну й ту саму тему. Наприклад, стаття про Землю може містити інформацію про населення планети:

7 млрд станом на 12 березня 2012 року (дата згідно з United States Census Bureau (Q637413)); та
7 млрд. станом на 31 жовтня 2011 року (дата згідно з United Nations Population Fund (Q623036))

Хоча ми знаємо, що насправді неможливо, щоб обидві ці дати були правильними, ми можемо сказати, що ці значення є правильними "згідно" з джерелом інформації. Це один із способів, яким Вікідані дозволяють "плюралізм" точок зору. Ось чому Вікідані також відомі як "вторинна база даних": вони не надають оригінальних досліджень і не претендують на те, що володіють усіма фактами, натомість вони просто вказують на першоджерела, які їх містять.

Детальніше про посилання

Ось ще кілька корисних речей, які варто знати про посилання:

  • Посилання описують походження або джерело твердження.
  • Посилання не є обов'язковими "завжди". Вам не потрібно вказувати джерела для цінностей, які є загальновідомими, наприклад, що президент країни є людиною.
  • Посилання схожі на міні-висловлювання, оскільки вони також складаються з пар "властивість-цінність" (докладніше про це пізніше).
  • Інколи джерелами є елементи Вікіданих, наприклад, книга, як Encyclopedia of Life (Q82486), або газета.

Типи джерел посилань

Існує два способи опису джерела, що використовується у Вікіданих:

  1. Посилання на URL-адресу: посилання на веб-сторінку.
  2. Посилання на статтю Вікіданих: яке використовує іншу статтю Вікіданих як посилання. Зазвичай це робиться тоді, коли посиланням є книга, стаття або інша робота, яка повинна мати власну статтю Вікіданих.



Для отримання додаткової інформації див. Довідка:Джерела.

Створення URL посилання

Перший тип посилання, який ми створимо, - це "посилання на URL адресу". Щоб почати додавати посилання на URL-адресу, натисніть на кнопку [Додати посилання].

Посилання на URL джерело

Ми створюємо посилання як твердження, тому спочатку потрібно вибрати властивість reference URL (P854) для посилання на зовнішні сайти.

Додавання URL

У цьому другому полі додайте URL- адресу, звідки надходить інформація (у цьому випадку - веб-сайт United States Census Bureau (Q637413)):

https://www.census.gov/newsroom/stories/2019/world-population-day.html

Вдосконалення посилання

Давайте покращимо це посилання, щоб зробити його більш корисним.

Натисніть кнопку "додати", щоб додати іншу частину до Вашого посилання на це твердження.


Нагадування: Вікідані - це спільна робота, і чим більше інформації про джерело Ви додаєте, тим легше іншим користувачам Вікіданих вирішити, чи є це джерело надійним.

Публікація URL адреси

Почніть вводити publisher (P123) і виберіть його зі спадаючого меню.

Публікація URL адреси

Тепер у наступному полі почніть вводити United States Census Bureau (Q637413) і натисніть цю опцію.

Публікація

Останнє, що потрібно зробити - опублікувати цю інформацію у Вікіданих, для цього просто натисніть кнопку ✓ опублікувати.

Додавання посилання зі статті Вікіданих

Другий тип посилань використовує статтю Вікіданих. Зазвичай це робиться тоді, коли джерелом є книга, стаття або інший твір, який повинен мати власну статтю Вікіданих.



Для отримання додаткової інформації див. Довідка:Джерела.

Знайдіть або створіть елемент для джерела

Якщо джерело, яке ви хочете процитувати, є книгою, першим кроком є пошук у Вікіданих, щоб побачити, чи вже існує така стаття. Ви можете зробити це за допомогою рядка пошуку у верхньому правому куті будь-якої сторінки Вікіданих.

Якщо для джерела, на яке Ви хочете послатися, ще не існує статті, створіть для нього нову статтю. Для цього скористайтеся інструкцією Створення туру по створенню статті з Вікідані:Тури.

Натисніть кнопку "Додати довідку" для другого перепису населення зараз.



Зазначено у

Почніть вводити "зазначено у" і виберіть його у випадаючому меню, щоб додати.

stated in (to be used in the references field to refer to the information document or database in which a claim is made; for qualifiers use P805; for the type of document in which a claim is made use P3865)

Джерело інформації

Тепер нам потрібно додати елемент Вікіданих для джерела. Зверніть увагу, що це має бути конкретна публікація, а не просто видавець.

State of World Population 2011 (Q17518846)

Публікація

Останнє, що потрібно зробити - опублікувати цю інформацію у Вікіданих. Для цього просто натисніть ✓ опублікувати.

Вітаємо!

 
Вікідані

Вітаємо! Ви завершили ознайомчий тур.

Тепер ви можете додавати "посилання" до статей Вікіданих, щоб зробити їх більш корисними для всіх.



Хочете продовжити навчання? Натисніть тут, щоб повернутися на портал турів.

Лишилися запитання? Можна поговорити з кимось в чаті IRC на каналі #wikidataconnect або ж ознайомитися з такими довідковими сторінками: