Help:Description/uk

Скріншот Вікіданих – виділено поле опису
У Вікіданих може бути кілька елементів з однаковою назвою; описи усувають неоднозначність назв

Опис у записі Вікіданих — це коротка фраза, призначена для усунення неоднозначності елементів з однаковими або схожими назвами. description не обов’язково має бути унікальним; кілька елементів можуть мати однаковий опис, але два елементи не можуть одночасно мати однакові назви та опис.

Зверніть увагу: ця сторінка описує використання описів лише для елементів. Незважаючи на те, що властивості мають описи, їхня основна мета полягає не в тому, щоб усунути неоднозначність назв; натомість вони надають короткий опис або додаткові відомості про те, як слід використовувати властивість (і не обов'язково дотримуватись наведених нижче стилістичних умов для цього). Додаткову інформацію про описи властивостей див. у Help:Properties.

Незалежні від мови загальні принципи edit

Уникайте інформації, яка може змінитися edit

Такі слова та фрази, як «поточний», «діючий», «очікуваний» або «наступного року», з часом доведеться змінити. Наприклад, якщо ви описуєте Тацумі Кімісіма, буде краще використати «п'ятий президент Nintendo», ніж «поточний президент Nintendo». Хоча обидва описи правильні, останній зміниться, коли пан Кімісіма піде на пенсію, тоді як перший не зміниться. Доцільним було б використання лише «президент Nintendo», оскільки це надало б достатньо інформації для успішного усунення неоднозначності, якщо, наприклад, було би багато відомих осіб на ім'я Тацумі Кімісіма.

Для спортсменів нерозумно вказувати поточну команду гравця, оскільки вона також може змінитися. Якби ви описували Данієла Алвеса, було б краще використати «футболіст з Бразилії», ніж «футболіст ФК «Барселона», оскільки клуб Данієла Алвеса може змінитися.

Уникайте невиважених, упереджених або рекламних формулювань edit

Нейтральність є основною цінністю Вікіданих, Вікіпедії та інших проєктів Вікімедіа. Намагайтеся зберігати нейтральність описів, уникаючи упереджених термінів. Крім того, уникайте термінології, яка може бути витлумачена як рекламна. «Американський романіст» є нейтральним описом, тоді як «найкращий романіст Америки» є водночас упередженим і рекламним.

Уникайте спірних заяв edit

Описи мають відображати інформацію водночас точно і нейтрально. При можливості вам не слід включати суперечливі твердження в описи. Наприклад, Острови Сенкаку краще описати як «група островів у Східній Азії», ніж як «група японських островів» або «група китайських островів». Пам'ятайте, що на сторінці буде набагато більше інформації про елемент, ніж просто опис.

Дотримуйтеся угод щодо простору назв у Вікіданих edit

Вікідані містять елементи для кількох типів сторінок сайту Вікімедіа, які знаходяться за межами основного простору імен сайту (наприклад, сторінки Вікіпедії, які не є статтями). До них входять шаблони, сторінки категорій, сторінки довідки та спеціальні сторінки. Якщо елемент призначений лише для використання на сайті Вікімедіа, він має згадувати цей сайт в описі. Це дозволяє читачам з першого погляду зрозуміти, що вони мають справу не зі звичайним вмістом.

Приклади:

Мітка: Top Gear
Опис: сторінка значень у проєкті Вікімедіа
Цей елемент є сторінкою значень у проєкті Вікімедіа для речей, які називаються Top Gear.

Мітка: Портал:Історія
Опис: Портал у проєкті Вікімедіа, що демонструє вміст, пов'язаний з історією
Хоча включення «Портал:» у назву дає зрозуміти людям, які знайомі з Вікіпедією, що це портал проєкту Вікімедіа, не кожен, хто користується Вікіданими, знатиме, що це означає, тому вказівка, що це портал проєкту Вікімедіа, все одно є гарна ідея.

Описи не є визначеннями edit

Концепція, яку представляє елемент, визначається твердженнями, а не описом. Якщо вам потрібно відрізнити один предмет від іншого, додайте правильні твердження з джерелами, перш ніж додавати спеціальний опис. Крім того, під час пошуку предметів не покладайтеся на правильність опису, перевіряйте твердження, щоб переконатися, що ви знайшли правильний елемент.


Настанови щодо описів англійською edit

Ці настанови стосуються описів англійською мовою. Носії інших мов можуть визначити настанови для своєї мови. Поки цього не станеться, настанови з англійської мови можна використовувати для початку в тій мірі, в якій вони мають сенс і корисні для окремої мови.

Довжина edit

Описи — це не повні речення, а невеликі фрагменти інформації. У більшості випадків належна довжина становить від двох до дванадцяти слів. Однослівні описи майже завжди надто двозначні, і їх слід уникати. Якщо опис переходить у другий рядок, він, ймовірно, задовгий, а якщо він переходить у третій рядок, він майже точно задовгий.

Загальні настанови edit

Як правило, опис можна почати з властивості є одним із (якщо є).

Ці настанови можуть бути хорошими відправними точками, однак ви не повинні відчувати себе прив'язаними до них.

Вживання великої літери edit

Описи починаються з малої літери, крім випадків, коли зазвичай потрібна або очікується велика літера. По суті, ви повинні зробити вигляд, що опис з'являється в середині звичайного речення, а потім слідувати нормальним правилам мови. Більшість термінів не пишуться з великої літери, якби вони з'являлися в середині речення. Однак такі терміни, як власні назви (наприклад, імена осіб, назви певних місць і назви окремих предметів) повинні бути написані з великої літери.

Приклади:

Назва: Ліонель Мессі
Опис: футболіст з Аргентини
Цей приклад починається з загального іменника (футболіст), який зазвичай не пишеться з великої літери в середині речення, тому перша літера мала. Аргентина — власна назва, тому перша літера велика.

Мітка: Галактика Соняшник
Опис: спіральна галактика в сузір'ї Гончі Пси
Цей приклад починається з прикметника (спіральна), який зазвичай не пишеться з великої літери в середині речення, тому його перша літера мала.

Label: John Smith
Description: English botanist, first curator of Kew gardens (1798–1888)
This example begins with a demonym (English), an adjective that is always capitalized in the middle of a sentence, so the first letter is capitalized here too.

Пунктуація edit

Описи не є повними реченнями і не мають закінчуватися крапками. Це не дозвіл на повне ігнорування пунктуації; якщо в описі є коми, їх слід включити. Вікідані не займають жодної позиції щодо того, чи слід використовувати послідовну кому. В англійській мові прийнятні як "red, white, and blue" (послідовна кома стоїть після white), так і "red, white and blue" (без послідовної коми). Послідовна кома є спірним питанням, тому ви повинні поважати вибір автора початкового опису, включати чи не включати її. Вам не потрібно повторювати тему в описі, оскільки вона вже вказана у назві.

Приклади:

Мітка: Маямі
Опис: місто на півдні Флориди, США
В описі використовується кома, яка відділяє штат від країни, що є нормальним для англійської мови. Це не повне речення і не має крапки.

Label: Yoko Ono
Description: artist, author, and peace activist from Japan
This description uses a serial comma. This description could also be written without the comma after the word author, and it would be correct in the English language.

No initial articles (a, an, the) edit

Descriptions should not normally begin with initial articles (a, an, the). In the English language, there are some phrases that require an initial article, and in those cases you can use the initial article; however, if it is not needed, it should not be used.

Приклад:

Label: Dwyane Wade
Description: basketball player from the United States
Ordinary cases do not have an initial article. In this case, "a" is the proper initial article, and it is omitted.

Переходьте від більш конкретного до менш конкретного edit

Описи слід починати з більш конкретної інформації. Наприклад, коли мова йде про місця, це може означати почати з громади і закінчити країною.

Приклади

Мітка: Арсенільяс
Опис: муніципалітет у Саморі, Кастилія і Леон, Іспанія
Загалом використовуйте ієрархію назв місцевого самоврядування, щоб переходити від більш конкретних до менш конкретних (Cамора знаходиться в Кастилія і Леон, — автономній області в Іспанії). Назви відокремлюються лише комами, а не описами (пропустіть «провінція» перед Cамора).

Мітка: Велика Полана
Опис: місто в муніципалітеті Велика Полана, Словенія
«Муніципалітет» включено сюди у першому рівні лише для того, щоб відрізнити місто від муніципалітету.

Як робити запити у Sparql edit

    ?item schema:description ?itemdesc.
    FILTER(LANG(?itemdesc) = "nl")

Див. також edit

Відповідні сторінки довідки див.:

  • Help:Items, де пояснюється, що таке елементи і яким правилам вони підпорядковуються
  • Help:Label, де пояснюється, що таке назви і яким правилам вони підпорядковуються
  • Help:Aliases, де пояснюється, що таке псевдоніми і яким правилам вони підпорядковуються
  • Help:Statements, де пояснюється, що таке твердження і яким правилам вони підпорядковуються

Додаткову інформацію та вказівки див.:

  • Чат проекту для обговорення будь-яких аспектів Вікіданих
  • Wikidata:Glossary, глосарій термінів, що використовуються на цій та інших сторінках довідки
  • Help:FAQ, часті запитання, які ставить і на які відповідає спільнота Вікіданих
  • Help:Contents, портал довідки, що містить усю доступну документацію для Вікіданих

Інформаційна підтримка edit