Help:Label/fa

طرح صفحه ویکی داده ، محل برچسب و دیگر عناصر مورد بحث را نشان می دهد.

برچسب در مدخل ویکی‌داده پرکاربردترین نام است که هویت آن باید برای خوانندگان شناخته شده باشد. نیاز نیست برچسب منحصر به فرد باشد چند مدخل می‌توانند یک برچسب داشته باشند. اگرچه هیچ دو مدخلی ممکن نیست هم یک مدخل و هم یک شرح را داشته باشند.

لزومی ندارد که یک برچسب در ویکی داده هم نام مقاله در ویکیپدیا فارسی باشد. در واقع چندین مورد وجود دارد که در زیر نوشته شده است و عملا شرح می‌دهد تا برچسب ویکی‌داده از عنوان مقاله ویکیپدیا متفاوت باشد. مثالهای زیر مثالهای کلی هستند که سعی می‌کنند برای اکثر موارد راهنما باشند.

خیلی زود در مفهوم این پروژه تشخیص داده شد که مردمی با دیدگاه‌های قوی امکان دارد سعی کنند برچسب‌ها و شرح‌ها ی ویکی‌داده را تغییر بدهند. ویکی‌داده یک تالار برای تحمیل دیدگاه‌ها نیست و بهتر است سعی شود تا اطلاعات هم دقیق و هم بی طرفانه را منعکس کند. هشدار ویرایش روی برچسب‌ها قابل قبول نیست.

رهنمودهاEdit

این دستورالعمل‌ها برای کاربرد در برچسب‌های ویکی‌داده انگلیسی و فارسی مطرح شده است و بنابراین نمی‌توانند به عنوان یک قانون کلی برای همه زبانها مطرح باشد.

ابهام‌زداییEdit

برچسب ممکن است مبهم باشد .برچسب یک بخش بهتر است استفاده عمومی فارسی آن را نشان دهد. در بیشتر موارد ، این برچسب یا عنوان ویکیپدیا فارسی یا شامل یک دگرگونی در عنوان آن است. وقتی عنوان یک مقاله شامل عبارتی ابهام زدا است می توان این ابهام زدایی را با قراردادن یک ویرگول و وارد کردن عبارت ابهام زدا بعد از آن یا قراردادن آن در داخل یک پرانتز نشان داد.اطلاعات ابهام زدایی باید در عوض در فیلد توضیحات قرار گیرد . بنابراین مقاله ویکیپدیا فارسی برای لندن، انتاریو برچسب "لندن، انتاریو" و توضیحات "شهری در انتاریو ، کانادا" روی ویکیدیتا دارد.

با توجه به مورد خاص ، تاریخ ها باید یا نباید در برچسب ها قرارداده شوند. برای مواردی که تاریخ از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، از جمله وقایع به طور منظم برنامه ریزی شده ورزشی ( جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰) ، رخدادهای سالانه یا دوره زمانی مانند فصول فوتبال (2009-2008بارسلونا) یا رخدادهایی که تارخشان بخشی از نامشان است، تاریخ بهتر است کنار نامشان درفیلد برچسب باشد. اگر تاریخ ضمنی است بهتر است نباشد.

مثال:

مقالهٔ ویکی‌پدیا: بردسکن

برچسب ویکی‌داده: بردسکن

توضیحات ویکی‌داده: مرکز شهرستان بردسکن در ایران


مقالهٔ ویکی‌پدیا: Michael Jackson (writer)

برچسب ویکی‌داده: Michael Jackson

توضیحات ویکی‌داده: English writer and journalist


نوشتن با حروف بزرگEdit

برچسب‌ها با یک حروف کوچک در ویکیپدیا انگلیسی شروع می‌شوند به جز مواقعی که استفاده از حروف بزرگ طبیعی و قابل انتظار است. اساسا، شما باید وانمود کنید که برچسب در میانهٔ یک جمله نرمال نشان داده می‌شود و سپس قوانین طبیعی زبان را پیروی می‌کند. اکثر اصطلاحات با حروف بزرگ نوشته نمی‌شوند اگر در میانه جمله بیایند، اگرچه اسم علم مانند نام افراد، مکان‌ها، ساختمانها، کتابهای خاص و...، باید با حروف بزرگ نوشته شوند. در موارد نادر است که موضوعی عمدا قوانین با حروف بزرگ نوشتن را می‌شکند، با حروف بزرگ نوشتن در ویکیپدیا بهتر است این را نشان دهد و نه اینکه در درست کردن آن سعی کند.

مثال:

مقالهٔ ویکی‌پدیا: Rabbit

برچسب ویکی‌داده: rabbit

خرگوش یک اسم خاص نیست پس بهتر است اولین حرفش با حروف کوچک نوشته شود.


مقالهٔ ویکی‌پدیا: The Velveteen Rabbit

برچسب ویکی‌داده: The Velveteen Rabbit

The Velveteen Rabbit نام یک کتاب است، پس حروفی که در عنوان کتاب بزرگ نوشته شده‌اند در برچسب ویکیدیتا هم بزرگ نوشته شده‌اند.


مقالهٔ ویکی‌پدیا: Xkcd

برچسب ویکی‌داده: xkcd

xkcd یک وب کمیک است که عمدا با حرف بزرگ نوشتن حرف اول نام خاص را رد می‌کند. ویکیدیتا این را توسط نوشتن نام آن با حروف کوچک نشان می‌دهد.


نام‌های علمی در مقابل نام‌های عمومیEdit

چون هدف استفاده اکثر نام‌های عمومی است که موجودیتشان برای خوانندگان شناخته شده باشد، برچسپ‌ها بهتر است نام متداول یک گونه را استفاده کنند اگرچه آنها همیشه نام علمی خود را در فیلد نام مستعار دارند. اگر گونه چندین نام متداول دارد یک تلاش معقول باید برای تعیین کردن هر کدام که بیشتر معمولا استفاده می‌شود باشد. دیگر نام‌ها باید در فیلد نام مستعار همراه با نام علمی قرار داده شود. اگر یک گونه نام متداول ندارد نام علمی می‌تواند به عنوان برچسب استفاده شود. توجه کنید که نژادهای افراد نام‌های علمی ندارد. هر نژاد سگ، از نژاد نیرومند سیبریایی تا نژاد کوچک مکزیکی بخشی از گونه سگهای حامل سورتمه هستند.

مثال:

مقالهٔ ویکی‌پدیا: Sunflower

برچسب ویکی‌داده: sunflower

نام (های) دیگر: Helianthus annuus


مقالهٔ ویکی‌پدیا: Chamerion angustifolium

برچسب ویکی‌داده: fireweed

نام (های) دیگر: Chamerion angustifolium, Great Willow-herb, Rosebay Willowherb

با سه نام متداول، منحر می‌شود به نامی که بیشتر استفاده می‌شود.Fireweed زیادتر در مقاله استفاده می‌شود و تنها نام از آن سه نام است که در برخی منابع استفاده می‌شود به طوری که یک نام در برچسب استفاده می‌شود.


فهرست‌هاEdit

ویکیپدیا شامل مقالاتی در قالب فهرست است. اگر یک مقاله ویکیپدیا با کلمات "فهرست " شروع شود، شما باید آن را همانطور در برچسب ویکی‌داده قرار دهید.

مثال:

مقالهٔ ویکی‌پدیا: List of inventors killed by their own inventions

برچسب ویکی‌داده: list of inventors killed by their own inventions

از آنجا که این لیست، به جای یک مقاله است، "فهرست " در برچسب گنجانده شده است.


بدون صفحه در ویکیپدیای انگلیسیEdit

توجه: ببینیدبحث و گفتگو در حال انجام.

حتی اگر یک صفحه انگلیسی برای یک بخش در ویکیپدیا نباشد آن بخش هنوز باید یک برچسب و شرح در ویکی‌داده داشته باشد. وقتی یک برچسب برای یک بخش بدون بودن ویکیپدیای انگلیسی ایجاد می‌کنید شما باید پنج مرحله روش زیر را دنبال کنید:

۱- اگر آن بخش یک نامی دارد که معمولا به زبان انگلیسی ارجاع داده می‌شود یا یک ترجمه یا نویسه‌گردانی است که معمولا قبلا از آن استفاده می شده است، آن را به کار ببرید.

۲- اگر آن بخش یک اسم خاص است که یک مقاله در ویکیپدیا به زبانی دیگر که از الفبای لاتین استفاده کند دارد، آن را به کار ببرید.

۳-اگر آن بخش یک اسم خاص است که در ویکیپدیا مقاله‌ای به زبانی دیگر که از الفبای لاتین استفاده کند ندارد، از یک روش پذیرفته شده برای تبدیل عنوان به نویسه‌های انگلیسی استفاده کنید و آن را استفاده کنید. شما همیشه باید با استفاده از زبانی که آن بخش برای نخستین بار به آن نامیده شده است نویسه گردانی کنید. بنابراین اگر شما یک مقاله درباره یک شهر در کره جنوبی دارید و مقالاتی در ویکیپدیای کره‌ای، چینی و ژاپنی وجود دارد شما باید از کره‌ای نویسه گردانی کنید. بخش ترجمه گوگل به طور خودکار برای بسیاری از زبانها به طور معمول نویسه گردانی می‌کند؛ ترجمه در متن خاکستری نشان داده می‌شود. این کار را برای بخش‌های فاقد اسم خاص به کار نبرید.

۴- اگر یک بخش شامل اسم خاص نیست و سطح آشنایی شما با زبان بومی یک بخش در سطح کافی است می‌توانید تلاش کنید تا آن را ترجمه یا نویسه گردانی کنید.

۵- اگر یک بخش شامل اسم خاص نیست و شما زبان بومی آن بخش آشنایی کافی ندارید آن را مانند دیگران رها کنید.


مثال: مقاله درویکیپدیای انگلیسی : وجود ندارد

برچسب ویکی داده: Robin Swinkels

Robin Swinkels یک مقاله در ویکیپدیا انگلیسی است اگرچه یک نام لهستانی یا آلمانی دارد که از همان الفبای انگلیسی استفاده می‌کند. چون نامش یک اسم خاص است آن را تغییر نمی‌دهیم، بنابراین از آن می‌توانیم استفاده کنیم.


آیتم‌های غیرمقالهEdit

توجه: ببینیدبحث و گفتگو در حال انجام.

ویکی‌پدیا شامل چندین نوع صفحاتی است که مقاله نیستند اما لینکهای بین ویکی هستند. اینها شامل پورتالها، الگوها، صفحات فضاهای نام ویکی‌پدیا و صفحات ویژه هستند. اگر صفحه‌ای به طور طبیعی روی ویکی‌پدیا با یک فضای نام در جلوی آن نمایش داده شود شما باید آن فضای نام را در برچسب نگهدارید. اگر برچسب با "ویکیپدیا"، "الگو"، یا "مدیاویکی" شروع شد، شما همچنین باید عنوان صفحه را بدون ویکیپدیا، "الگو"، یا " مدیاویکی" به عنوان یک اسم مستعار قراردهید. این بدین خاطر است که نوار جستجو به درستی عمل نخواهد کرد اگر سعی کنید تا یک بخش که برچسب است و با یک فضای نام شروع می‌شود و در ویکیپدیا موجود است بیابید.

مثال:

صفحهٔ ویکی‌پدیا: Wikipedia:Blocking policy

برچسب ویکی‌داده: Wikipedia:Blocking policy

نام (های) دیگر: Blocking policy


صفحهٔ ویکی‌پدیا: Portal:History

برچسب ویکی‌داده: Portal:History

نام (های) دیگر: زیرا ویکی‌داده یک پورتال فضای نام ندارد، اضافه کردن تاریخ به عنوان یک نام مستعار لزومی ندارد.


یادداشتEdit

  • ویکی‌داده در برچسب‌ها حروف کج (ایتالیک) را پشتیبانی نمی‌کند. شرح‌ها و نام‌های مستعار نیز حروف کج (ایتالیک) را پشتیبانی نمی‌کنند. در حال حاضر تیم توسعه ویکی‌داده اشاره دارند که آنها به هیچ وجه قصد اضافه کردن این قابلیت را ندارند. اگر یک بخش به طور طبیعی به صورت حروف کج (ایتالیک) نوشته شود برای مثال اگر موضوع شرح داده شده عنوان یک کتاب باشد به سادگی حروف کج (ایتالیک) را حذف می‌کند.

جستارهای وابستهEdit