Довідка:Навігація по Вікіданих

This page is a translated version of the page Help:Navigating Wikidata and the translation is 98% complete.

Ласкаво просимо до Вікіданих! Ми раді, що ви тут і раді, що ви хочете дізнатись більше про проект.

Цей посібник призначений для базової орієнтації по Вікіданим та допоможе Вам зрозуміти та орієнтуватися на сайті.

Орієнтація

Розуміння просторів назв

Вікідані - це безкоштовна база знань, яку кожен може редагувати. Подібно до Вікіпедії, Вікідані побудовані на Вікі-пакунку MediaWiki, що означає, що вміст на сторінках сайту (так само як і цей!) може бути доданий, модифікований або видалений у співпраці з іншими. На відміну від Wikipedia, Wikidata також використовує Програмне забезпечення Wikibase, що дозволяє спільно редагувати структуровані дані. Сайт Wikidata організований таким чином, що дозволяє учасникам редагувати вміст сторінки та дані.

Ця організація досягається використанням просторів назв, які використовуються усіма сайтами Вікімедіа. Простір назв - це сукупність сторінок, імена яких починаються з певного слова, розпізнаного програмним забезпеченням MediaWiki. Після цього слова ставиться двокрапка; все, що настає після двокрапки, вважається частиною заголовка сторінки.

Приклади:

Усі сторінки довідки знаходяться у просторі назв довідки, Help:
Усі сторінки користувача знаходяться в просторі назв користувачів, User:
Для будь-якої сторінки довідки перед заголовком сторінки буде стояти Help:, як наприклад в https://www.wikidata.org/wiki/Help:Statements
Для будь-якої сторінки користувача перед іменем користувача спочатку буде User:, наприклад https://www.wikidata.org/wiki/User:Your_Username_Goes_Here

Основний простір назв веб-сайту Вікімедіа є винятком із цього правила, оскільки він не містить префікса, а його сторінки не мають двокрапки. Основний простір назв, як правило, зарезервований для основного вмісту сайту Вікімедіа; наприклад, сторінки енциклопедії знаходяться в основному просторі назв Вікіпедії. У Вікіданих основний простір назв зарезервований для сторінок елементів.

Приклади:

Усі сторінки статей знаходяться в основному просторі назв; назви їх сторінок слідують безпосередньо за похилою рискою (slash) після слова "wiki".
Для елемента France (Q142) унікальним ідентифікатором (Q###) є заголовок сторінки, як наприклад в https://www.wikidata.org/wiki/Q142

Для отримання додаткової інформації про простори назв Вікіданих див. Help:Namespaces.

Макет сторінки

Стандартний макет сторінки Вікіданих в темі за умовчанням:

 

У цій темі всі сторінки, незалежно від того, в якому просторі назв вони знаходяться, включають наступні елементи: верхні вкладки, бічну панель, панель інструментів і пошуковий рядок. Якщо у вас є обліковий запис користувача, то на сторінці також будуть відображатися параметри користувача.

Верхні вкладки

Кожна сторінка у Вікіданих містить ряд вкладок у верхній частині сторінки, які дозволяють редагувати та взаємодіяти з вмістом сторінки. Прикладами таких вкладок є "Редагувати", "Обговорення" та "Переглянути історію". Доступні вам верхні вкладки залежать від того, в якому просторі назв відображається сторінка, а також від того, які гаджети ви увімкнули, і від дозволів користувача, пов'язаних з вашим обліковим записом користувача.

Бічна панель

Бічна панель знаходиться в лівій частині сторінки, де ви знайдете основне навігаційне меню з посиланнями на Головна сторінка (домашня сторінка Вікіданих), Чат проекту та Допомога порталу.

Інструментарій

Інструментарій, розташований під бічною панеллю, містить зручні функції для взаємодії з Вікіданими. Ви можете налаштувати те, що з'являється у вашому наборі інструментів, увімкнувши або вимкнувши різні гаджети у ваших користувацьких налаштуваннях відповідно до ваших уподобань.

Параметри користувача

Якщо Ви маєте обліковий запис користувача, у верхньому рядку сторінки буде показано навігацію до Вашої сторінки користувача, Вашої сторінки обговорення, Вашого списку спостереження та Вашого внеску. Опції користувача також пропонують механізми для налаштування Вікіданих, встановлення Ваших уподобань, а також увімкнення або вимкнення гаджетів. Щоб дізнатися більше про користувацькі можливості, див. Help:Navigating Wikidata/User Options.

Використання пошукового рядка

 
Результати пошуку за запитом "псевдоніми" у пошуковому рядку Вікіданих

Найшвидший спосіб знайти щось у Вікіданих - це шукати безпосередньо. Як зазначалося вище, у верхньому правому куті кожної сторінки є вікно пошуку із зображенням лупи.

Якщо ви вже знаєте назву або етикетку елемента, який шукаєте, ви можете скористатися альтернативними методами для звуження результатів пошуку.

<translate> To search for Wikidata items by their title on a given site, use Special:ItemByTitle.</translate>

Пошук в різних просторах назв

Звертаємо Вашу увагу, що пошукова система за замовчуванням здійснює пошук тільки в основному просторі назв.

Це означає, що якби Ви захотіли знайти документацію Вікіданих про псевдоніми, Help:Aliases, і набрали "aliases" у пошуковому рядку, то єдиними результатами пошуку були б статті Вікіданих (про що свідчать їхні Q-номера). Однак, якщо ви напишете замість цього "Help:Aliases", пошук буде знати, що потрібно шукати за межами основного простору назв, і ви потрапите на потрібну сторінку.

Також можна обмежити пошук простором назв або набором просторів назв; це можна зробити за допомогою опції розширеного пошуку за адресою Special:Search.

Пошук за твердженнями

Див. також документація на mediawiki.org

За допомогою ключового слова haswbstatement можна обмежити пошук елементами, які або мають, або не мають певного оператора.

Наприклад, скажімо, ви шукаєте картини зі словом "кошеня" в назві. Просто шукаємо kitten дасть вам все, що завгодно, включаючи рок-групи, прізвище та епізод "Секретних матеріалів". Однак, якщо ви шукаєте kitten haswbstatement:P31=Q3305213 ви отримаєте тільки ті результати, де instance of (P31) дорівнює painting (Q3305213).

Це також працює з рядковим типом даних. Наприклад, щоб знайти елемент з ідентифікатором IMDb tt0083658, знайдіть haswbstatement:P345=tt0083658 і ви отримаєте Blade Runner (Q184843).

Для пошуку елементів, які "не мають" певного твердження, поставте мінус (-) перед haswbstatement. Наприклад, для пошуку всіх елементів з назвою міста Amsterdam (Q727), які не є street (Q79007), спробуйте haswbstatement:P138=Q727 -haswbstatement:P31=Q79007.

On Wikidata this currently works for all properties with "external identifier", "string", "item", "property", "lexeme", "form" and "sense" datatypes, except published in (P1433) and cites work (P2860), which are currently omitted for performance reasons.

Редагування

Редагування даних

Портал Вікіданих Довідковий портал Вікіданих містить документацію для користувачів, які хочуть дізнатися про редагування даних. Користувачі також можуть навчитися редагувати дані за допомогою Wikidata:Tours, серії інтерактивних підручників, які охоплюють статті, твердження, джерела, кваліфікатори тощо.

Редагування вікі

Щоб дізнатися про редагування вікі (тобто всього, що знаходиться за межами основного простору назв та простору назв властивостей), будь ласка, зверніться до обширної документації, доступної на сайт MediaWiki. Ці сторінки охоплюють багато важливих аспектів використання програмного забезпечення MediaWiki та внеску до сайту Вікімедіа, включаючи базове та розширене редагування, як створювати сторінки, конвенції редагування на сторінках обговорень та створення сторінки користувача. Звертаємо Вашу увагу, що створення облікового запису користувача не є обов'язковим, але заохочується. Для цього не потрібно вказувати своє ім'я або будь-які особисті дані.

Вікіпедія, як найбільший і найстаріший сайт Вікімедіа, також має багато документації, яка може бути корисною для користувачів Вікіданих. В той час як Підручник Вікіпедії та Пригода у Вікіпедії орієнтовані на Вікіпедію, обидва надають зручний для початківців практичний вступ до редагування.

Нарешті, для практики редагування Вікіданих можна скористатися Пісочниця Вікіданих. Ця сторінка призначена саме для експериментів і практики, тому не соромтеся розмічати її так, як вам зручно. Ще одне гарне місце для практики - це підсторінка вашої сторінки користувача, наприклад https://www.wikidata.org/wiki/User:Your_Username_Goes_Here/Edit_Practice. Для отримання інформації про створення сторінок див. Путівник по сторінках Вікіпедії для користувачів тут.

Додавання файлів до Вікіданих

Вікідані не підтримують локальне завантаження файлів, таких як зображення або аудіофайли. Якщо ви хочете використати файли для макетування запропонованої функції, відповіді на запит про допомогу, покращення документації або з будь-якою іншою спільною метою, ви повинні спочатку завантажити файл на Вікісховище. Після цього файл можна додати до Вікіданих (за винятком основного простору назв та простору назв властивостей), використовуючи той самий синтаксис, який Ви використовували б для відображення файлів на будь-якому іншому сайті Вікімедіа.

Наприклад, для "image.jpg" у Вікісховищі синтаксис вбудовування файлу на сторінку Вікіданих виглядає так:

[[File:image.jpg|thumb|alt=alt text|caption]]


Див. також

Відповідні сторінки довідки див. на сайті:

  • Help:Namespaces, який містить інформацію про різні простори назв Вікіданих
  • Help:Navigating Wikidata/User Options, в якому надаються поради щодо використання та налаштування параметрів акаунту користувача

Для отримання додаткової інформації та рекомендацій див:

  • Чат проекту для обговорення будь-яких аспектів Вікіданих
  • Wikidata:Glossary, глосарій термінів, що використовуються на цій та інших сторінках довідки
  • Help:FAQ, часті запитання, які ставить і на які відповідає спільнота Вікіданих
  • Help:Contents, портал довідки, що містить усю доступну документацію для Вікіданих