This page is a translated version of the page Help:Sources and the translation is 56% complete.
Outdated translations are marked like this.

Všechny výroky na Wikidatech by měly být ověřitelné do té míry, nakolik to umožňuje reference na daný zdroj, ať už je jím kniha, vědecká publikace nebo novinový článek. Reference slouží jako vodítko ke konkrétnímu zdroji, kterým jsou informace uvedené v daném výroku podloženy.

Podobně jako výroky sestávají i reference z alespoň jednoho páru vlastnost-hodnota (v případě reference se "hodnotou" vlastně rozumí odkazovaný zdroj). Typicky se používají dvě vlastnosti: stated in (P248) (odkazující na publikace a média) a reference URL (P854) (používaná pro webové stránky a online databáze).

Tato stránka vysvětluje, proč je nutné k výrokům na Wikidatech udávat zdroje. Vysvětluje také, jak při vkládání zdroje postupovat.

Obecná, jazykově nezávislá pravidla

Jaké výroky zdrojovat

Wikidata jsou souborem zdrojovaných dat, což znamená, že u většiny výroků by mělo být patrné, odkud byla informace získána.

Wikidata includes three main types of statements: facts about the subject of the item, mappings of external identifiers and media links to Wikimedia Commons. The following applies primarily to the first type.

V některých případech není zdroj nutný:

  1. Je-li hodnota všeobecně známá a nikdo ji nezpochybňuje. Tak například je všeobecně známo, že Earth (Q2) (Země) je instance of (P31) (zástupcem, příkladem) terrestrial planet (Q128207) (planety zemského typu).
  2. Pokud má položka výrok, který se odkazuje na vnější zdroj informací (například databázi nebo autoritně kontrolovaný soubor), který umožňuje snadné ověření daného výroku. Tak například výrok o příslušnosti knihy Harry Potter and the Philosopher's Stone (Q43361) k GND ID (P227) (autoritní soubor spravovaný Německou národní knihovnou) nevyžaduje zdroj (jeho hodnota 4615979-4 je sama o sobě odkazem na příslušnou stránku na webu Německé národní knihovny).
  3. Když je sama položka zdrojem výroku. Například o knižní sérii The Hunger Games (Q11679) můžeme říci, že author (P50) je Suzanne Collins (Q228624), aniž bychom jako referenci tohoto výroku museli uvádět The Hunger Games (Q11679).

Pro více informací navštivte Help:Zdroje/Položky nevyžadující zdroje.

Jak přidat zdroj k výroku

 
příklad ozdrojovaného výroku

Bez ohledu na typ zdroje můžeme proces jeho uvedení popsat ve čtyřech krocích.

  1. Vyhledáním položky podle názvu zkontrolujete, jestli už zdroj na Wikidatech náhodou neexistuje
  2. Pokud
    I) Váš zdroj ve Wikidatech není a
    II) nejedná se o webovou stránku,
    pak budete muset pro kýžený zdroj vytvořit novou položku Wikidat.
  3. Přidejte referenci ke svému výroku a provažte ji s položkou zdroje. Pro zdroje, které mají položku ve Wikidatech, použijte vlastnost stated in (P248), pro online zdroje dostupné mimo Wikidata použijte reference URL (P854).
  4. Přidejte zdroj a všechna potřebná vymezení

Více informací o vyhledávání a vytváření položek najdete na stránce Help:Items.

Různé druhy zdrojů

Reference by měly odkazovat na důvěryhodné zdroje informací, např. univerzitní učebnice, encyklopedie a akademická periodika. Více informací o tom, jak rozpoznat důvěryhodný zdroj, najdete na stránce Wikidata:Ověřitelnost.

One could differentiate between online or offline references. Both can be added to Wikidata. An internet accessible database can be an online reference. Offline references are books and other works found in libraries and archives.

References can be categorized into primary, secondary, and tertiary references. All categories can be added to Wikidata. A secondary reference being one that analyzes primary references, a compilation of secondary references is a tertiary reference. Encyclopædiæ and library catalogues are generally tertiary references. Wikidata could be seen as a tertiary (or quaternary) reference, but one can't add it to Wikidata itself.

References can be contemporary ones or historic ones. Wikidata includes both. Consider appropriate ranks for information that is no longer current.

Mějte, prosím, na paměti, že zatímco stránky na Wikipedii (a ostatních projektech Wikimedia) je samozřejmě vhodné na Wikidatech zmiňovat pomocí odkazů na články, jako zdroje pro výroky na Wikidatech se nehodí. Podle Pravidel ověřitelnosti Wikidat musí být obsah článků na Wikipedii ověřitelný; ostatně i ten by měl být podložen zdroji (ve formě citací). To, že je něco uvedeno v článku na Wikipedii ale neznamená, že tento článek je sám o sobě přijatelný jako zdroj. Logicky je lepší najít v daném článku původní zdroj a ten pak použít i pro Wikidata. Automatické nástroje, které importují data z různých projektů Wikimedia, přidávají imported from Wikimedia project (P143) (a někdy také Wikimedia import URL (P4656)) jakožto referenci, aby bylo poznat, odkud byla data převzata. V případě ruční práce by se imported from Wikimedia project (P143) vůbec nemělo objevovat a s výroky, které jsou podloženy pouze „imported from Wikimedia project (P143)“, je nakládáno jako s výroky beze zdroje. Pokud na takovýto výrok při procházení Wikidat náhodou narazíte, pokuste se, prosím, nahradit jeho referenci spolehlivějším zdrojem.

Tools that import data from Wikimedia projects generally add imported from Wikimedia project (P143) (and sometimes also Wikimedia import URL (P4656)) in the reference part of statements. Statements that are only supported by "imported from Wikimedia project (P143)" are not considered sourced statements. If you encounter one of these statements, please replace "imported from Wikimedia project" with an actual reference.

Následující seznam není úplný; jistě existují i jiné (a přitom důvěryhodné) zdroje než ty, které zde zmiňujeme. Pokud o takových zdrojích víte, můžete přidat vlastní novou sekci s návodem, jak je najít a jak s nimi pracovat.

Knihy

S knihami na Wikidatech pracujeme podle modelu Functional Requirements for Bibliographic Records (Q16388) (FRBR), který se běžně používá v knihovnictví.

Aniž bychom zbytečně zacházeli do detailů, model FRBR nám umožňuje rozlišovat mezi tvůrčí prací a jejími vydavatelskými edicemi nebo překlady. Ve Wikidatech tyto skupiny pojmenováváme jako položky děl, resp. položky edicí. Tak například můžeme říci, že Hamlet (Q41567) a Bible (Q1845) jsou položky děl, zatímco Hamlet, Prince of Denmark (Q14422206) a Bible of Kralice (Q1786390) jsou položky edicí.

Při zdrojování výroků je třeba používat ediční položky knih. Pokud se daná edice knihy jako položka ve Wikipedii dosud nevyskytuje, je pochopitelně potřeba ji nejprve přidat. Následujte následující návod:

  1. Zjistěte, zda už na Wikidatech existuje odpovídající položka díla. Pokud ji naleznete, pokračujte nyní na krok 4. Pokud ne, vytvořte ji a pokračujte na krok 2.
  2. Přidejte k položce díla alespoň následující výroky:
  3. Přidejte k položce díla jakékoli další vlastnosti, které by mohly být důležité, například:
  4. Zjistěte, zda k dané položce díla už na Wikidatech existuje odpovídající položka edice. Pokud ji naleznete, pokračujte nyní na krok 8. Pokud ne, vytvořte ji a pokračujte na krok 5. Při vytváření postupujte tak, aby položka edice byla jednoznačně identifikovatelná a nepletla se s jinými edicemi či samotnou položkou díla.
  5. Odlišení položky edice od položky díla provedete nejlépe tak, že k titulu přidáte číslo vydání,
  6. Přidejte k položce edice alespoň následující výroky:
  7. Přidejte k položce edice jakékoli další vlastnosti, které by mohly být důležité, například:
  8. Nyní se vraťte k položce díla a přidejte jí has edition or translation (P747).
  9. U položky, kterou to všechno začalo (to je ta, kterou chcete ozdrojovat), teď můžete konečně přidat kýžený výrok s referencí stated in (P248), která povede na položku edice.
  10. Přidejte k referenci další vlastnosti, které usnadní případnou kontrolu důvěryhodnosti výroku (pokud je znáte):

Příklad:

Položka díla: CRC Handbook of Chemistry and Physics (Q904273), položka edice: CRC Handbook of Chemistry and Physics (92nd edition) (Q11927173)
Použití jako zdroj pro výrok: CAS Registry Number (P231) of ethanol (Q153)
Reference: stated in (P248)CRC Handbook of Chemistry and Physics (92nd edition) (Q11927173)

Článek v novinách, časopise nebo vědeckém časopise

Publication articles require that both the publication and the article be added as items to Wikidata (if they haven't already been). One can use SourceMD.

  1. Check if the publication item already exists in Wikidata. If an item is found, proceed to step 3. If the item is not found, create a new one for it and go to step 2.

Ensure that at least the following statements are added to the publication item:

  1. Check if the article item exists in Wikidata. If an item is found, proceed to step 5. If the item is not found, create a new item for the article and go to step 4.

Ensure that at least the following statements are added to the article item:

  1. You may use the Source MetaData tool to assist creation if you know the DOI of the article.
  2. Return to the item page you were adding a reference to source your statement with stated in (P248) and link it to the article item.
  3. If needed, return to the publication item and add additional properties:

If needed, return to the article item and add additional properties:

Příklad:

Zprávy, pravidla, legislativa a technická dokumentace

  1. Check if the document item exists in Wikidata. If an item is found, proceed to the step 3. If the item is not found, create a new item for the edition and go to step 2.

Ensure that at least the following statements are added to the document item:

  1. Return to the item page you were adding a reference to source your statement with stated in (P248) and link it to the document item.

If needed, return to the document item and add additional properties:

Příklad:

Webová stránka

If there is a Wikidata property for a website, follow #Databases below.

  1. Check if an item exists in Wikidata for the website containing the web page. If an item is found, source your statement with stated in (P248) and link it to the website item. If an item is not found but the website is notable, create one for it. If the website is not notable, use title of broader work (P6333) instead.
  2. Source your statement with reference URL (P854) and link it to the URL of the webpage

Add the following qualifiers to your reference so the source can be tracked down if the URL changes:

If needed, add additional qualifiers:

Příklady:

Non-web page item
Used to source statement: date of birth (P569) of Giambattista Bodoni (Q220768)
Reference: reference URL (P854)http://www.treccani.it/enciclopedia/giambattista-bodoni_%28Dizionario-Biografico%29/

Databáze

Please note: this approach only applies to databases that already have a corresponding property defined in Wikidata. The property is often an identifier unique to the database such as the PubMed ID (P698) for PubMed or the IMDb ID (P345) for the Internet Movie Database. Consult the list of properties for authority control IDs to determine whether the database property has been added to Wikidata. You can also use the advanced options of Special:Search to search for the database and/or its identifiers in the Property namespace. If no such property exists for the database, treat the database as a webpage (see above).

  1. Search for the database item in Wikidata. If an item is found, proceed to the next step. If the item is not found, create a new one for it.
  2. Ensure that at least the following statement is added to the database item:
  3. Return to the item page you were adding a reference to source your statement with stated in (P248) and link it to the database item. The applicable value can be found through applicable 'stated in' value (P9073).

Add the following qualifiers to your reference in order to indicate the specific register of the database.

    • database property → database property ID (the unique identifier for the data as per the database)
    • title (P1476) → the title of the dataset in the database. This may not be needed if the database property is in the external link section of the item the statement is used on.
    • publication date (P577) → the publication date for the data. If no publication date is provided use retrieved (P813), the date when the data was taken from the database. This may not be needed if the date is already otherwise included in the statement being referenced.

Příklad:

Database item: PubChem (Q278487), database property: PubChem CID (P662)
Used to source statement: InChI (P234) of ethanol (Q153)
Reference: stated in (P248)PubChem (Q278487)

Multimédia (televize, rozhlas, hudba, video)

  1. Podívejte se, jestli položka média už na Wikidatech existuje. Pokud danou položku ve vyhledávání najdete, pokračujte na další krok. Pokud ne, vytvořte pro médium novou položku.
  2. Ozdrojujte svůj výrok pomocí stated in (P248) a přidejte odkaz na položku média.
  3. Pokud je to nutné, vraťte se k položce média a přijdete další vlastnosti:

Příklad:

Náhrobní kameny na Commons

Vložte následující:

Příklad:

Fotografie náhrobního kamene: File:Beatrice_Dowsky.jpg
Použita jako zdroj pro výrok: date of birth (P569) of Beatrice von Dovsky (Q88821)
Reference: type of reference (P3865)tombstone (Q203443) a reference image (P10253)File:Beatrice_Dowsky.jpg

Text z Wikizdrojů

Add the following two:

  1. As for books above, add stated in (P248) pointing to the Wikidata item of the edition with sitelinks to Wikisource + page(s) (P304) to indicate the page of the book (for bibliographic templates)
  2. As for websites above, add reference URL (P854) pointing to the subpage supporting the statement

Archive collections, especially vital records

Examples

Viz též

For related Help pages, see:

For additional information and guidance see:

  • Project chat, for discussing all and any aspects of Wikidata
  • Wikidata:Glossary, the glossary of terms used in this and other Help pages
  • Help:FAQ, frequently asked questions asked and answered by the Wikidata community
  • Help:Contents, the Help portal featuring all the documentation available for Wikidata