Wikidata:Dozor
Tato stránka dokumentuje pravidlo Wikidat. Jde o široce uznávaný standard, který by měli za normálních okolností všichni editoři dodržovat. Všechny prováděné změny (s výjimkou drobných úprav jako např. opravy překlepů) by měly odrážet konsensus. Pokud si nejste jisti, prodiskutujte svůj nápad v projektové diskusi. |
Jste-li uživatelem, který chce požádat o skrytí údajů, prosím, uvědomte si, že o podrobnostech by neměli vědět ostatní. Pošlete o tom e-mail dozorci nebo použijte e-mail oversightwikidata.org. |
Oversight neboli dozor znamená skrývání revizí, uživatelských jmen v historiích stránek a záznamech nebo částí jednotlivých položek záznamů. Toto mohou vykonávat pouze dozorci (uživatelé ve skupinách 'dozorci' nebo 'stevardi'). Tyto údaje mohou vidět a mohou měnit jejich viditelnost pouze dozorci.
Pojmy 'oversight' a 'dozor' jsou často považovány za synonyma; 'oversight' je pojem odvozený ze staršího rozšíření oversight, které je však kvůli flexibilnější funkci MediaWiki skrývání používané na projektech Wikimedia zavrhováno a není ve Wikidatech používáno.
Oversighters as of prosinec 2024 (edit) |
---|
Email oversightwikidata.org; you can email one of the users below but that should be in addition to emailing the overall group address:
In emergencies (e. g. when no local oversighter is available), oversight requests can be referred to the stewards, who can be contacted at stewardswikimedia.org. |
Pravidla
Možnosti dozorců se užívají ve čtyřech případech:
- Odstranění soukromých informací jako jsou telefonní čísla, adresa bydliště, pracoviště nebo totožnost pseudonymních nebo anonymních jedinců, identita kterých nemá být veřejná, nebo veřejných jedinců, identita kterých byla uveřejněna. Toto se vztahuje i na skrývání IP adres, kterou uživatel uveřejnil, když byl omylem odlášen a tedy editoval jako nepřihlášený.
- Odstranění potenciálně urážlivých údajů buď z důvodu pokynu rady Wikimedia Foundation, nebo jde-li o jasný případ a není redakční důvod revizi ponechat veřejnou.
- Odstranění porušení autorských práv dle pokynu rady Wikimedia Foundation.
- Skrývání křiklavých útočných jmen v automatizovaných záznamech tam, kde to nenarušuje historie editací. Křiklavým útokem je zamýšleno někoho pošpinit, ohrozit, křivě obvinit, urazit nebo obtěžovat.
Poznámka: Ne všechno vymezené výše uvedenými kritérii musí být nutně skryto.
Stevardi mohou provádět dozor v případě nouze, během crosswiki dozoru nebo neexistují-li lokální dozorci.
Přístup
Přidělení práv
Přístup k nástrojům dozorců je udělen po úspěšné žádosti o přidělení práv, kde komunita hodnotí způsobilost kandidáta práva mít a používat. Dozorcům musí být minimálně 18 let, musejí být zletilí (v místě svého bydliště) a ochotni se identifikovat při Wikimedia Foundation. Měli by být obeznámeni s pravidly soukromí Wikimedia Foundation. Když žadají o práva, musejí na to upozornit komunitu oznámením v hlavní diskusi, na nástěnce správců, přes mailing list apod.
Žádost musí být otevřená minimálně dva týdny. Po dosažení konsenzu, tedy minimálně 25 hlasů pro a podpory 80 % hlasujících, uzavře byrokrat diskusi a umístí žádost na stránce meta:Permissions s odkazem na diskusi. Dozorci se ve Wikidatech mohou stát pouze uživatelé s právy správce. Velmi se doporučuje identifikovat se při Wikimedia Foundation ještě před získáním práv, ačkoliv k tomu může dojít i po uzavření úspěšné žádosti.
Kanál IRC
Existuje i soukromý IRC kanál (#wikimedia-privacy), ke kterému by všichni stevardi a dozorci měli mít přístup. Pro přístup ke kanálu kontaktujte jakéhokoliv uživatele s přístupem ke kanálu, správce kanálu vám jej udělí. Pokud potřebujete pomoc, oslovte stevarda.
Mailing list
There is a private mailing list (mail:wikidata-oversight) for case discussion and announcements. Only Wikidata oversighters are eligible to subscribe. At the request of the WMF, the emails are not publicly or privately archived on the servers.
Odejmutí práv
Odejmutí práv dozorce může proběhnout za následujících okolností:
- Rezignací;
- Po úspěšné žádosti o zbavení práv (případně po delší době nečinnosti ve smyslu nevyužívání dotyčných práv). Žádost je směrodatnou, je-li alespoň třetina hlasujících pro zbavení práv;
- Pozbude-li dozorce práv správce, například kvůli neaktivitě.
V případě, že dozorce zneužije svých práv, mu stevard ihned práva odebere. K tomuto dojde zejména, pokud jsou dozorčí aktivity obvykle prováděny bez jakéhokoliv motivu (odkazy a důkazy by měly být obstarány). Podezření by nejprve měla být prodiskutována; stevardi nesmějí o odebrání práv rozhodnout sami, na druhou stranu mohou obstarávat informace k dokázání zneužití (např. záznamy). Je-li to nutné, zejména v případě nerespektování zásad ochrany soukromí, je možné požádat o rozhodnutí též Komisi Wikimedia Foundation.
List
Viz též
- Pravidla dozorců na Metě
- Wikidata:Requests for permissions/Oversight, žádost o práva dozorce
|