ויקינתונים:אנשים חיים

This page is a translated version of the page Wikidata:Living people and the translation is 47% complete.

מכיוון שאנו מעריכים את כבודם של אנשים חיים, המידע שאנו אוגרים אודותיהם ראוי להתייחסות מיוחדת. במקום לשאוף לספק את כל המידע האפשרי על אנשים חיים, אנו שואפים לספק רק מידע שיש לנו אמון רב באמיתותו ואינו פוגע בציפיות הסבירות של אדם לפרטיותו. הצהרות שסביר להניח שהיו עליהן עורערין צריכות להיות נתמכות על ידי מקור מהימן. יש להפעיל שיקול דעת בעת עריכה על מנת לשקול אפשרות של פגיעה באנשים חיים. למידע על האופן שבו אתה יכול להוסיף נתונים על עצמך לוויקינתונים, עיין בויקינתונים:אוטוביוגרפיה.

טיפול בבעיות

אנו מתייחסים ברצינות להפרות של מדיניות זו. תקריות חוזרות או קשות של משתמש עלולות להוביל לחסימתו. ניתן להחיל הגנת עמוד על דפים שיש בהם הפרות של מדיניות זו. אם הם חמורים, ייתכן לשקול להפוך את העריכה למוסתרת כחלק מתיקוני הדפים המפרים את המדיניות הזו. ניתן למחוק פריטים על אנשים חיים שאינם בולטים.

בקשות להסרת מידע פרטי

במקרה שנושא הפריט אינו מרוצה ממידע ספציפי בפריט שנכתב עליו, הוא יכול לבקש את הסרתו של המידע ספציפי באמצעות לוח המודעות של המנהלים או על ידי שליחת דוא"ל לכתובת privacy@wikidata .org. כאשר אין למידע זה עניין ציבורי, מנהל מערכת רשאי למחוק אותו. מידע שהגרסה שלו נמחקה הוא אינו גלוי יותר למשתמשים רגילים המבקרים בהיסטוריה של פריט, אלא רק למנהלי המערכת שלנו. במקרים מיוחדים שבהם המידע רגיש במיוחד, ניתן ליצור קשר עם מפקח כדי לפקח על המידע, כך שאפילו המנהלים שלנו לא יוכלו לגשת למידע מההיסטוריה.

כאשר משתמש שולח דואר אלקטרוני לכתובת privacy@wikidata.org היא תועבר לכתובת privacy@wikimedia.org, שהיא תיבת הדואר שבה מטפל הצוות המשפטי לענייני פרטיות של קרן ויקימדיה.


הגדרת אנשים חיים

מדיניות זו חלה לגבי כל הפריטים על אודות אנשים חיים. בנוסף, המדיניות חלה על טענות שאינן טענות על אנשים חיים, אבל בכל זאת נוגעות לאנשים חיים

חלות (כללי)

כל אדם שנולד ב-115 השנים האחרונות כלול במדיניות זו, אלא אם כן ישנו מקור אמין שמאשר את מותו. ככלל, מדיניות זו אינה חלה על חומר הנוגע לאנשים שמותם אושר על ידי מקורות מהימנים. החריג היחיד יהיה עבור אנשים שנפטרו לאחרונה, ובמקרה זה הפוליסה יכולה להימשך לתקופה בלתי מוגבלת מעבר למועד הפטירה - שישה חודשים, שנה, או שנתיים. הרחבות כאלה יחולו במיוחד על מקרה שנוי במחלוקת או מפוקפק על טענת פטירה כאשר יש לכך השלכות על קרוביו או חבריו החיים, כמו במקרה של התאבדות אפשרית או פשע מחריד במיוחד.

גם בהיעדר אישור מוות, לעניין מדיניות זו, כל מי שנולד לפני יותר מ-115 שנים נחשב למת אלא אם כן ישנם מקורות מהימנים שמאשרים שהאדם חי בשנתיים האחרונות.

Applicability to legal persons and groups

מדיניות זו אינה חלה בדרך כלל על מידע הנוגע לתאגידים, חברות או גופים אחרים הנחשבים כ-legal person (Q3778211), אם כי כל חומר כזה חייב להיכתב בהתאם למדיניות תוכן אחרת. המידה שבה מדיניות זו חלה על עריכות לגבי קבוצות היא מורכבת ויש לדון בה על בסיס של 'כל מקרה לגופו'. אמירה מזיקה על קבוצה קטנה או ארגון קרובה יותר להיות בעיתית במסגרת מדיניות זו, מאשר אמירה דומה על קבוצה גדולה יותר; במקרה של קבוצה קטנה מאוד, ייתכן שלא ניתן יהיה להבחין בין הקבוצה לבין הפרטים המרכיבים את הקבוצה.


תוויות, כינויים ותיאורים

Labels, descriptions and aliases need to be neutral and well-sourced (ideally based on referenced statements on the item) and particular care should be taken in editing these for items about living people. Derogatory names, even when used in reliable public sources, should not be added as aliases. Descriptions should focus on facts, not opinions.


Statements likely to be challenged

כמעט כל פיסת מידע על אדם חי עשויה להיות שנויה במחלוקת; כל פרט מידע שעשוי להיות עליו עורערין, צריך להיות נתמך על ידי מקור ציבורי אמין או לחילופין הוא עשוי להימחק. בפרט מאפיינים שהם living people protection class (P8274) property likely to be challenged (Q44597997) צריכים להיות נתמכים בהפניות מתאימות כאשר הם מיושמים על אנשים חיים. במקרה של מחלוקת, נטל הראיות מוטל על העורך המוסיף או משחזר המידע.

The automatically updated list of properties likely to be challenged can be found at WikiProject Properties. In individual cases, information that's likely to be challenged might also be added to other properties and users who add information to the items of living people should always think about the privacy implications of the data that they are adding.


Statements that may violate privacy

Living individuals with records in Wikidata are for the most part not famous or celebrities; their privacy should be respected. Values for living individuals should generally not be supplied unless they can be considered widespread public knowledge or are openly supplied by the individual themselves (otherwise hidden supporting references are not sufficient). As an example, the fact that someone's address is accessible by looking at a domain name registration doesn't imply that it's considered widespread public knowledge for the sake of this policy.

There is also a list of properties that may violate privacy at WikiProject Properties; as above in individual cases it's also valuable to be mindful when using other properties.


Adding and removing Q44597997 and Q44601380 from properties

While it's okay to add the living people protection class (P8274) property likely to be challenged (Q44597997) or property that may violate privacy (Q44601380) statements to additional Wikidata properties without seeking consensus beforehand, such statements must not be removed from existing properties without consensus.

If a Wikidata property had it for fewer than 7 days, the statement can be preemptively removed but the person who removes it should open a new discussion on the talk page of the property and include the {{Ping project|Properties}}-template to discuss whether the property should have the statement.

To request the removal of the class from a Wikidata property that had it longer than one week, you must open a new discussion on the talk page that includes the {{Ping project|Properties}}-template. The removal of the class must only be done by an admin or property creator and only if least 7 days have passed since the request for removing the class was started and there is a consensus for removing the class.

It's also possible to request replacing property likely to be challenged (Q44597997) with property that may violate privacy (Q44601380) or vice-versa on a property through the same process.

Given that bots will rely on the data it's recommended to semi-protect the properties that subclass property likely to be challenged (Q44597997) or property that may violate privacy (Q44601380).

Bot interaction with items for living people

Bots that create or add statements about living people or that edit their descriptions or aliases should be particularly carefully scrutinized. The Wikidata:Bots policy already requests sourcing for bot-entered information. For bots that will be editing items about living people, it's recommended to explicitly address the following concerns during the bot approval process:

  1. If the bot will add information to items about living people that contains statements that use properties that subclass property likely to be challenged (Q44597997) and property that may violate privacy (Q44601380) the bot approval discussion must explicitly address the issue of why it's in this case okay to add the information. Such bots should not copy data from closed databases or books of limited circulation for this purpose.
  2. If the bot is importing from a Wikimedia project, does that Wikimedia project have an adequate policy for biographies of living people? If not, further steps to verify the data before import are warranted.
  3. If the bot is pulling information from another source, is that source a reliable source for this data? Note that this is also important when adding statements with properties that don't subclass property likely to be challenged (Q44597997) or property that may violate privacy (Q44601380).

ראו גם

הערות

The key words "MUST", "MUST NOT", "REQUIRED", "SHALL", "SHALL NOT", "SHOULD", "SHOULD NOT", "RECOMMENDED", "MAY", and "OPTIONAL" in this document are to be interpreted as described in RFC 2119.