Википодатоци:Список на својства

This page is a translated version of the page Wikidata:List of properties and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎British English • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Frysk • ‎Ilokano • ‎Jawa • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎Patois • ‎Ripoarisch • ‎Scots • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎bosanski • ‎català • ‎dansk • ‎eesti • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎føroyskt • ‎galego • ‎hrvatski • ‎interlingua • ‎italiano • ‎latviešu • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎norsk nynorsk • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenščina • ‎suomi • ‎svenska • ‎vèneto • ‎íslenska • ‎čeština • ‎ślůnski • ‎Ελληνικά • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎татарча/tatarça • ‎тоҷикӣ • ‎українська • ‎қазақша • ‎қазақша (кирил)‎ • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎فارسی • ‎پښتو • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ગુજરાતી • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎සිංහල • ‎中文 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎한국어

Ова е список на својствата на Википодатоците. Секој исказ на предметна страница води до својство и му задава вредност.

Ако сакате да создадете ново својство, појдете на страницата „Википодатоци:Предлагање на својства“.

art, art collection

asymmetric relation

author's rights

award

broken link

causality

E-commerce

human

identity, equality

judiciary

MediaWiki page

number of entities

obsolete Wikidata property

occurrence

orderable Wikidata property

ownership

perception

personal life

politics

pornography, erotica

position

reflexive property

science

spacecraft

streaming media

symmetric relation

time, duration

transitive relation

transport

unique identifier

Wikidata property associated with people

Wikidata property associated with sites

Wikidata property encoding a vCard value

Wikidata property for properties

Wikidata property for the relationship between classes

Wikidata property for Wikivoyage

Wikidata property in special need of sourcing

Wikidata property linking to a representative image

Wikidata property related to research

Wikidata property using many other properties as qualifiers

Wikidata property with datatype string that is not an external identifier

Wikidata qualifier

Wikidata sandbox property

Wikimedia Commons

Wikipedia:Citing sources

woman, feminism

work

Алатки

Prop explorer

Преглед на дрвото на својства и филтрирајте по тип, натпис или опис. Воено прикажува информации за употреба на својствата во искази, определници и наводи. Повеќејазично.

by Stevenliuyi

Propbrowse

Прикажува целосен список на својства и му овозможува на корисникот да ги филтрира. Два изгледа: скратен и подробен. Само на англиски.

by Husky

SQID (Q24298088)

Прикажува својства, класи и правила. Освен разните филтри, покажува кои својства се користат во дадена класа. Повеќејазично.

by Markus Krötzsch

WDProp

Статистика за превод на својствата и класификација на својствата по податочен тип и класи. Само на англиски.

by Jsamwrites

wikidata-cli#props

Алатка со наредбен редови кој дава целосен список на својства со наредбата wd props

by Maxlath

wikidata-taxonomy

Алатка и библиотека со наредбени редови за извлекување на таксономии од Википодатоците. Дава уреден извод на дрва на својства во текстуален формат.

by nichtich

Страници

Database report / All properties

Целосен список на свосјтва во една огромна викитабела. На неколку јазици.

by Pasleim

Special:ListProperties

Основен неподредлив список на својства даден од програмот „Викибаза“. Повеќејазично.


Wikidata:Property navboxes

Избор од рачно одржувани шаблони за својства по тема


Застарени

Стари списоци на својства кои повеќе не се одржуваат.