ویکی‌داده:خصوصیت‌گزینی

This page is a translated version of the page Wikidata:Property creation and the translation is 100% complete.

این صفحه روند توافق‌شده برای ایجاد خصوصیت‌ها را مستند می‌کند.

معیارهای خصوصیت‌گزینی

خصوصیت‌ها را تنها زمانی می‌توان توسط خصوصیت‌گزین ایجاد کرد که تمام شرایط زیر رعایت شود:

 1. پیشنهادهٔ رسمی ایجاد خصوصیت از طریق WD:PP باشد.
 2. این پیشنهاد توسط شخصی غیر از خصوصیت‌گزین انجام شده باشد.
 3. این پیشنهاد در جهت ایجاد مورد توافق قرار گرفته باشد. این بر عهدهٔ خصوصیت‌گزین است که اجماع را ارزیابی کند، اما به‌طور کلی:
  • قبل از ایجاد خصوصیت باید به تمام نکات مخالف بحث پرداخت. اگر باز هم اختلاف نظر وجود دارد، این بر عهدهٔ خصوصیت‌گزین است که تفکر و منطق پشت موضوعات مورد بحث را در نظر بگیرد (یعنی صدای مخالفی که هیچ فکری پشت آن وجود ندارد، نباید جلوی ایجاد خصوصیت را بگیرد، اما یک صدای مخالف معقول در برابر بسیاری از موافقان می‌تواند این کار را انجام دهد).
  • خصوصیت‌گزین خود باید مسئولیتش را برای مشارکت به خاطر بسپارد. اگر او با موافقت یا مخالفت اجماع موافق نیست، ابتدا باید مشارکت کند نه اینکه قضاوت کند.
 4. از زمان ارائهٔ پیشنهاده دست‌کم یک هفته گذشته باشد.

اگر همهٔ شرایط بالا تکمیل شود، وضعیت پیشنهاد می‌تواند به ready به‌روز شود. به‌روزرسانی وضعیت می‌تواند توسط هر کسی انجام شود و سیگنالی برای خصوصیت‌گزینان است که خصوصیت برای ارزیابی و به‌طور کلی ایجاد شدن آماده است.

ایجاد خصوصیت

 1. خصوصیتی را که در ویژه:خصوصیت جدید درخواست شده‌است ایجاد کنید که شامل برچسب و توضیحات و نوع داده است. در صورت نیاز آن را تمیزکاری کنید و برای زبان‌های بیشتر یا زبان‌هایی که به آن مسلط هستید برچسب‌ها و توضیحات مرتبط را در پیشنهاده اضافه کنید. از آنجایی‌که خصوصیت جدید باید به زبان‌های گوناگون ترجمه شود، تا جای ممکن باید کامل باشد.
 2. اظهارات مناسب را به خصوصیت بیفزایید که عبارتند از:
 3. {{Property proposal}} را از صفحهٔ پیشنهاد در صفحهٔ بحث خصوصیت جدید کپی کنید، نام آن را به {{Property documentation}} تغییر دهید و آن را پاک کنید. مؤلفه‌های |status=‏، |description=‏، ‏|datatype=‏ ‏|formatter URL=‏، |example=‏، |allowed values= و |source= (و هر خط خالی) باید پس از اضافه شدن مقادیر مربوطه به خصوصیت و اظهارات و محدودیت‌های آن از الگو حذف شوند. الگو آن‌ها را از آنجا بیرون می‌کشد. مثال: Property talk:P409.

با کپی کردن از خصوصیت‌های خروجی با استفاده از moveClaim (Q110793966) یا wikibase-cli (Q87194660) می‌توان خصوصیت‌ها را تکمیل کرد.


صفحهٔ پیشنهاده را به‌روزرسانی کنید

 1. در صفحهٔ پیشنهاده، شمارهٔ خصوصیت را در فیلد |status= از {{Property proposal}} اضافه کنید. در صورت نیاز یک نظر خاتمه‌دهندهٔ بحث اضافه کنید.
 2. به افرادی که می‌خواهند از خصوصیت جدید استفاده کنند، اطلاع دهید. فرد اطلاع‌یافته معمولاً همان کاربری است که برای اولین بار آن را پیشنهاد کرده‌است و شاید برخی از دیگر مشارکت‌کنندگان در بحث. از الگوی {{Ping}} در زیر بحث خصوصیت‌ها استفاده کنید.

آیتم‌های نمونه را به‌روزرسانی کنید

خصوصیت جدید را به آیتم‌های نمونهٔ مشخص‌شده در طرح پیشنهاده اضافه کنید. اگر هیچ نمونه‌ای در پیشنهاده وجود نداشت، به‌دلیل multi-value constraint (Q21510857) سعی کنید حداقل دو مورد را پیدا کنید.

الگو(های) نوار ناوبری را به‌روزرسانی کنید

به رده:خصوصیت‌ها بر اساس الگوهای ناوبری موضوعی و ویکی‌داده:جعبه‌های ناوبری خصوصیت‌ها مراجعه کنید.

<span id="Consider_Wikidata property for properties (Q22582645)">

Wikidata property for properties (Q22582645) را در نظر بگیرید

جستارهای وابسته