This page is a translated version of the page Help:FAQ and the translation is 82% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ogólne

  1. Gdzie znajdę FAQ w moim języku?
    Zobacz ramkę „Other languages:” na górze tej strony i wybierz swój język. Jeśli twój język się nie wyświetla strona może być nie przetłumaczona. Możesz wybrać drugorzędny język jako alternatywny, gdy strona nie będzie dostępna w wybranym głównym języku, zobacz: Help:Navigating Wikidata/User Options.
  2. Jak mogę zmienić swoje ustawienia językowe? Czy jest możliwe, aby edytować dane w więcej niż jednym języku?
    Jest kilka opcji wybierania preferencji językowych na Wikidanych, ale rozszerzenie Babel jest najlepszą opcją dla wielojęzycznych użytkowników, którzy będą mieli swój wkład na Wikidata. To rozszerzenie pozwala użytkownikom zobaczyć i łatwo dodawać informacje do pól strony elementu (w szczególności etykietki, opisy i aliasy) w wielu językach. Możesz aktywować rozszerzenie Babel przez dodanie szablonu #babel do swojej strony użytkownika—zobacz: Help:Navigating Wikidata/User Options.

Terminologia

  1. Jaka jest różnica pomiędzy deklaracjami, właściwościami i kwalifikatorami?

Gdzie mogę znaleźć informacje na temat terminologii Wikidanych?

  1. Zobacz Słowniczek. Jest to dobre miejsce na start. Strony Pomocy także prowadzą do zawartości najważniejszych pomysłów na Wikidata.
  2. Czym są typy danych? Które są wspierane przez Wikidane?
    Typy danych odnoszą się to typów wartości, które mogą być dodawane do właściwości w deklaracjach. Typ danych określonej właściwości ogranicza zatem, co może być podane jako jej wartość. Na przykład jako wartość dla właściwości „kolor” możemy podać tylko tekst, dla właściwości „populacja” tylko liczbę, dla media z Wikimedia Commons tylko pliki. Listę typów danych wspieranych przez Wikidane znajdziesz tu: Special:ListDatatypes. Inne typy są projektowane i wkrótce będą dostępne. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz Help:Properties.
  3. Co to jest „konflikt interwiki”? Co mogę z tym zrobić?
    Konflikty występują gdy dwa lub więcej elementów odpowiadają dla jednemu pojęciu lub jednej stronie w projekcie Wikimedia np. artykułowi w Wikipedii. Zgłoś taki konflikt tu: Wikidata:Interwiki conflicts. Zobacz też: Help:Merge.

Wkład

  1. Jestem tu nowy. Co mogę tu zrobić i jak pomóc?
    Witaj! Cieszymy się z tego, że tu jesteś. Istnieje wiele możliwości co do wkładu na Wikidata - od poprawy i tłumaczenia dokumentacji do propozycji nowych właściwości w celu wsparcia danych. Jeśli szukasz sposobów na zaangażowanie się, zobacz: Wikidata:Contribute dla przeglądu różnych ról i aktywności dostępnych dla użytkowników.
  2. Co mam edytować?
    Jeśli wiesz, jak edytować i chcesz zacząć z małym zadaniem, kliknij tutaj, aby ulepszyć losowo wybrany element. Ten link jest zawsze widoczny w pasku bocznym pod nazwą Random page. Możesz także pracować nad wybranym elementem, by doprowadzić go do stanu "elementu-wizytówki". Elementy-wizytówki są elementami, które w pełni pokazują możliwości Wikidanych, zawierając wszystkie szczegóły danych, jakie mogą być przechowywane w Wikidanych. Wizytówka powinna mieć przynajmniej 10 stwierdzeń jak i również innych cech. Zobacz: Wikidata:Showcase items.
  3. Gdzie mogę szukać pomocy?
    Twoim pierwszym przystankiem powinny być strony pomocy. Znajdziesz tam dokumentacje dotyczące używania i edytowania Wikidata. Jeśli wciąż będziesz miał wątpliwości, zostaw wiadomość na czacie.
  4. Co to jest WikiProjekt?
    WikiProjekty na Wikidata to grupy użytkowników, którzy pracują razem nad ulepszaniem zawartości i zasięgu dla konkretnych zakresów tematycznych. Ta praca zmienia się i może zawierać dyskusje i propozycje używania właściwości, zasięgu do powiązanych projektów, zalinkowane zbiory danych dołączone do Wikidata, tworzenie zasobów dla wsparcia edytorów danych i więcej. Każdy użytkownik może dołączyć do WikiProjektu lub utworzyć własny. Lista WikiProjektów: Wikidata:WikiProjects

Edytowanie

  1. Nie widzę głównego przycisku „Edytuj” – gdzie on jest? Czemu nie mogę zobaczyć kodu źródłowego na wszystkich stronach?
    Chociaż Wikidane oparte są o pakiet MediaWiki, wykorzystują również oprogramowanie Wikibase, które pozwala na specjalny sposób edytowania danych strukturalnych. W Wikidanych główna przestrzeń nazw i przestrzeń nazw właściwości są zarezerwowane dla edycji danych. W przypadku stron z tych przestrzeni nazw można edytować tylko poszczególne części elementów lub właściwości klikając odpowiednie linki „edytuj” przy każdym z nich. Dla tych stron nie jest również możliwe wyświetlenie wikitekstu. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących edytowania elementów i właściwości zobacz Help:Items oraz Help:Properties.
  2. Jak utworzyć nową stronę? Co z nowym elementem?
    Strony spoza przestrzeni nazw głównej i property są tworzone w taki sam sposób jak na innych stronach Wikimedia. Aby utworzyć nowy element, użyj strony Special:NewItem (możesz też ją otworzyć klikając "Create a new Item" w menu po lewej). Po więcej szczegółowych instrukcji o tworzeniu elementów, zobacz Help:Items. Po więcej informacji o edytowaniu wiki, zobacz Help:Navigating Wikidata.
    Właściwości mogą być tworzone tylko przez twórców właściwości oraz administratorów. Aby zaproponować nową właściwość, zobacz Wikidata:Property proposal.
  3. Preferuję opis zmian zamiast strony dyskusji do wyjaśniania dokonanych drobnych zmian. Czy moglibyście aktywować opisy zmian?
    Niestety opisy zmian nie są dostępne przy edytowaniu elementów i właściwości w GUI. Możesz jednak wprowadzić opis zmian podczas cofania edycji (czy to będzie Twoja edycja lub kogokolwiek). Aby wycofać edycję kliknij na zakładkę "historia", wybierz wersję, którą chcesz wycofać i kliknij "Cofnij".
  4. Przypadkowo utworzyłem element, a teraz chciałbym go usunąć. Gdzie mogę zwrócić się o pomoc?
    Użyj Wikidata:Requests for deletions. Jest też gadżet, który możesz włączyć w swoich preferencjach o nazwie "RequestDeletion", który może wspomóc ten proces. Jeżeli istnieje inny element odnoszący się do tych samych informacji, co utworzony przez Ciebie i chcesz go usunąć, zobacz Help:Merge.
  5. Jak mogę połączyć dwa elementy?
    Zobacz Help:Merge po szczegółowe instrukcje. Jest także gadżet, który możesz włączyć w swoich preferencjach o nazwie "Merge", który może wspomóc ten proces.
  6. Jak usunąć błędne linki z elementu?
    By usunąć link interwiki z elementu, naciśnij przycisk [edit], wybierz ikonę kosza obok tego linku i zapisz zmiany. Po wykonaniu tych kroków, prosimy, żebyś dodał usunięty link do właściwego elementu lub utworzył dla niego nowy element. Istnieje również gadżet Przenieś, który możesz włączyć w swoich preferencjach, i który może pomóc w tym procesie. W przypadku, gdy zmiany nie są oczywiste lub proste, możesz zostawić notę na stronach dyskusji tych elementów. Po więcej informacji, zobacz Help:Merge i Help:Sitelinks.
  7. Co to są źródła? Jak je stosować?
    W Wikidanych przypisy są używane do wskazywania na konkretne źródła informacji, które popierają dane przedstawiane w stwierdzeniu. Przykładami źródeł są książki, publikacje naukowe i artykuły w czasopismach. By dowiedzieć się o dodawaniu przypisów do stwierdzeń, zobacz Help:Sources.
  8. Co powinienem zrobić, gdy w elemencie, w którym chcę dodać link do artykułu w Wikipedii w danym języku, znajduje się już link do innego artykułu dotyczącego podobnego zagadnienia w Wikipedii w tym samym języku?
    Wikidane pozwalają tylko na jeden link do wikiprojektu w danym języku na element Wikidanych. Zobaczysz powiadomienie o błędzie, próbując dodać nowy link do elementu, jeśli ten link został już dodany do innego elementu. Więcej informacji znajdziesz pod Help:Sitelinks.
  9. Co powinienem zrobić, kiedy próbowałem dołączyć link strony do elementu i przy próbie zapisania otrzymałem komunikat o błędzie?
    Wikidane pozwalają tylko na jeden link na element na język. Jeśli otrzymałeś powiadomienie o błędzie, ale uważasz, że element, który edytujesz zdecydowanie lepiej pasuje do tego linku, możliwe, że jest konieczne połączenie obu elementów. Prosimy, uważnie przeczytaj Help:Merge lub przeczytaj stronę konflikty interwiki.
  10. Jak mogę dodać link do strony do elementu do sekcji większej strony, np. Dynastia Han#Wschodnia Dynastia Han na Wikipedii?
    Wikidata sitelinks do not support anchors (links to a specific section of a page). If a redirect exists pointing to the anchor in question you can add the redirect as sitelink (with intentional sitelink to redirect (Q70894304) as badge). If no such redirect exists, you may consider creating one for this purpose.
  11. Jak mogę zlinkować dwie strony w języku A do jednej strony w języku B, np. en:Cirth i en:Tengwar do de:Tengwar und Certar?
    Wikidane mogą tworzyć jedynie pojedyncze linki między jedną, a drugą stroną (relacja jeden do jednego). O ile w języku „A” możliwe jest stworzenie linków Intermedia (lub „linków odnośnikowych”), możesz dodać bezpośredni odnośnik do tłumaczenia dla tego artykułu. Nie mniej wiele języków ma z różnych powodów martwe linki to stron w swojej domenie. Owe martwe linki uniemożliwiają kolejne połączenia, więc zdarzyć się może, że dla pewnego artykułu nie będzie można przypisać jego tłumaczenia.
  12. Jak znaleźć właściwości dostępne do wykorzystania w Wikidanych? Skąd mam wiedzieć, którą właściwość użyć podczas edycji Wikidanych?
    Please check Wikidata:List of properties for a community-maintained list of properties. When searching for properties with the site's main search bar, please prefix your search term(s) with "P:" to ensure you are looking in the property namespace. If you are unsure whether the property you are using is most appropriate for a statement, consult the property's discussion page or ask on Wikidata:Project chat. If you are fairly new to editing data, you might also want to check out some showcase items. Showcase items are items that fully represent what Wikidata is capable of by displaying in full detail the data that can be stored on Wikidata. They can serve as valuable examples of what properties to use on different types of items. Please see Wikidata:Showcase items for more information and examples.
  13. Według historii elementu, który zmodyfikowałem, liczba bajtów znacznie się zmniejszyła lub zwiększyła, mimo że zmiana była niewielka. Dlaczego tak się stało?
    Historia pokazuje liczbę bajtów zmienionych w wewnętrznej strukturze danych dla elementu w bazie danych. Zgłoszono już to do phab:T41189.
  14. Chcę dodać etykietę/opis/alias w nowym języku, ale kiedy klikam "edytuj", nie widzę w formularzu tego języka. Jak mogę go dodać?
    To jest obecnie niemożliwe przy domyślnych ustawieniach (patrz phab:T126510). Grupa wyświetlanych języków może zostać dostosowana, patrz Help:Navigating Wikidata/User Options. Użytkownicy zarejestrowani mogą aktywować gadżet labelLister. Możesz też użyć strony Special:SetLabelDescriptionAliases.

Wyszukiwanie

  1. Nie rozumiem adresów URL. Q142? P1082? Co oznaczają te litery i liczby?
    Numery są przyznawane w kolejności porządkowej. Nadaje to systemowi pewnej elastyczności i pozwala uniknąć potrzeby przenoszenia stron, gdyby miały nazwy nienumeryczne.
  2. Jak wyszukiwać hasła?
    Istnieją dwie główne możliwości wyszukiwania wpisów: strona Special:Search (która oferuje najszersze wyszukiwanie pomiędzy językami) i strona Special:ItemByTitle, która w danej wersji językowej Wikipedii szuka strony o dokładnie takim samym tytule jak podana fraza. Spróbuj obu opcji wyszukiwania, aby zwiększyć szanse znalezienia istniejącej strony.
  3. Do czego służy przestrzeń główna Wikidanych?
    The main namespace on Wikidata is reserved for items only. Pages in this namespace are known as item pages and are titled according to their unique identifiers (Q###). For more information on Wikidata namespaces, see Help:Namespaces.

Inne projekty Wikimedia

  1. Jak mogę wykorzystać dane z Wikidanych w moim projekcie Wikimedia?
    If Wikidata has been integrated with your wiki, you can access its data by using a parser function or a Lua module. Templates can be built to ease the access to data for all contributors. See How to use data on Wikimedia projects.
  2. Kiedy Wikidane zostaną zintegrowane z Inkubatorem i beta-Wikiwerytetem?
    Obecnie nie jest to obsługiwane przez oprogramowanie Wikibase. Wikibase ma podstawowe założenie, że dana wiki ma tylko jedną stronę na dany temat, a zmiana tego może wymagać refaktoryzacji kodu. Zobacz phab:T54971, aby uzyskać więcej informacji.
  3. Czy Dobre Artykuły, Artykuły na Medal i inne odznaczone artykuły będą jakoś oznaczone w Wikidanych?
    Funkcja jest zgłoszona jako bugzilla:40810 i wciąż w fazie rozwojowej.
  4. Jak linkować do Wikidanych z Wikipedii lub z innych projektów Wikimedia?
    Tak jak w Meta-Wiki, dodaj [[d:Q39715]] lub [[d:Special:ItemByTitle/enwiki/Lighthouse]] do wikitekstu strony projektu Wikimedia.
  5. Właśnie dodałem do elementu link do nowej strony na innej stronie Wikimedia. Jak długo potrwa, zanim tam pojawią się linki?
    Zwykle trwa to nie więcej niż kilka minut. Możesz sprawić, aby linki pojawiły się od razu poprzez wyczyszczenie cache właściwej strony Wikimedia (możesz to zrobić dodając ?action=purge na końcu adresu URL). Więcej informacji o dodawaniu linków między projektami zobaczycz pod Help:Sitelinks.
  6. Czy mogę edytować Wikidata bezpośrednio na artykułach w innych projektach Wikimedia?
    This is currently not possible. But in the future editors on other Wikimedia projects will not necessarily need to go to Wikidata to edit the data they use from Wikidata. This is tracked in phab:T136599. In addition, there are some third-party gadgets for this; WE-Framework is an example.
  7. Jak połączyć kategorię Commons z Wikidanymi?
    Where possible, a Commons category should be linked to a Wikidata category item, in the "other sites" section, e.g., as on Category:London (Q7149656). A Commons category (P373) statement is also added on the corresponding main item, London (Q84), since some software won't search category items to find the Commons category. If there is no category item the Commons category can be added to the "other sites" section of a main item, e.g., as on Old War Office Building (Q58454576). There's a bot that will add Commons category (P373) statements, so these don't usually need to be done by hand.

Wikipedia i Wikidane

How Wikidata integrates with Wikipedia, as the most high-profile project in the Wikimedia movement, brings up some common questions and concerns. For more information see Wikidata:Wikidata in Wikimedia projects.

  1. W jaki sposób Wikidane są wykorzystywane w Wikipedii?
    Wikidata is used for a number of functions on Wikipedia already. Some of these are somewhat opaque to the user, and some are more readily seen. A more complete breakdown can be found at Wikidata:Wikidata in Wikimedia projects.
    Since 2013, all interlanguage links have been handled by Wikidata. The identifiers in the "Authority Control" box at the bottom of many articles in Wikipedia editions are also drawn from Wikidata. A number of Wikipedia language editions also now make extensive use of Wikidata-driven infoboxes.
    W 2017 Wikipedia w sztucznym języku Interlingua osiągnęła stuprocentowe zaopatrzenie artykułów w infoboxy, z których żaden nie zawierał danych lokalnych. Katalońska Wikipedia miała wówczas ponad 300 tys. z 600 tys. (58%) artykułów, w których znajdowały się infoboxy pobrane z Wikidanych. Co ciekawe, anglojęzyczna Wikipedia nie wdrożyła wówczas żadnych pochodzących z Wikidata infoboxów na dużą skalę, zaprzestając na rozmowach w społeczności.
  2. W jaki sposób Wikidane radzą sobie z wandalizmem?
    Wikidata makes use of recent changes patrolling, as well as ORES, an AI tool which helps to find possible bad-faith edits. There are also some external tools which allow users to review changes in a certain scope (eg. their language). Still, Wikidata tends to have a much lower level of vandalism than Wikipedia, largely because it is relatively new and lower profile. However, since it is being used more in information boxes and authority control records, it may face more challenges.
  3. Czy Wikidata ma politykę Biografii Żywych Osób (BŻO)?
    W 2018, Wikidata:Living people została przyjęta jako oficjalna polityka.

Inne

  1. Jak zrobić listę artykułów?
    Look up the item you want to make a list of and make a note of the item's Q number, then replace the 42 in the following URL with the Q number from the item you want to make the list from and follow the newly created link: https://www.wikidata.org/w/api.php?action=wbgetentities&format=xml&props=sitelinks&ids=Q42
  2. How do I directly link to a specific Wikipedia resource using the Wikidata item identifier number?
    Use the Special:GoToLinkedPage form. In the first field (Site), enter the language and site code (e.g. "enwiki"). In the second field (Item id), enter the item id, including the Q prefix (e.g. "Q2063748"). Alternatively, you may specify the parameters directly in the link (e.g. Special:GoToLinkedPage/enwiki/Q2063748).

Zobacz też