Nápověda:Časté dotazy

This page is a translated version of the page Help:FAQ and the translation is 85% complete.
Outdated translations are marked like this.

Obecné

  1. Kde najdu „časté dotazy“ ve svém jazyce?
    Vizte „Other languages:“ na této stránce nahoře a vyberte si svůj jazyk. Pokud zde váš jazyk není, znamená to, že tato stránka do něj ještě nebyla přeložena. Vizte Help:Navigating Wikidata/User Options, kde zjistíte, jak nastavit řetězec záložních jazyků, tj. aby Wikidata zobrazovala obsah v jiném vybraném jazyce, pokud není dostupný v tom hlavním.
  2. Jak mohu změnit svá nastavení jazyka? Je možno editovat data ve více než jediném jazyce?
    Je více možností, jak je změnit, ale pro uživatele, kteří chtějí příspívat do Wikidat, je nejlepší možností rozšíření Babel (Babylon), které umožňuje uživatelům zobrazit a jednoduše přidávat údaje do polí v položkách (tedy štítky, popisky a aliasy) ve více jazycích. Babylon si můžete aktivovat přidáním šablony #babel na svoji uživatelskou stránku – pro více detailů vizte prosím Help:Navigating Wikidata/User Options.

Pojmy

  1. Jaký je rozdíl mezi tvrzeními, vlastnostmi a vymezeními? Kde najdu o více informací o pojmech?
    Slovník je dobré místo, kde začít. Do důležitých konceptů Wikidat také pomáhají uvést stránky s nápovědou.
  2. Co jsou to datové typy? Jaké v současné době Wikidata podporují?
    Datové typy jsou typy datových hodnot, které je možné přiřadit vlastnostem v tvrzeních. Datový typ dané vlastnosti tedy vymezuje, jaká data mohou být její hodnotou. Například hodnotou vlastnosti „barva“ může být pouze text, hodnotou vlastnosti „populace“ mohou být pouze čísla a hodnotou vlastnosti „média na Commons“ mohou být pouze soubory. Vizte Special:ListDatatypes pro seznam všech datových typů podporovaných Wikidaty. Další datové typy jsou ve vývoji a brzy budou dostupné. Pro více informací vizte Help:Vlastnosti.
  3. Co je to „interwiki konflikt“? Co se s tím dá dělat?
    K interwiki konfliktu dochází, když existují dvě nebo více položek o jednom konceptu nebo odpovídají stejné stránce na projektu Wikimedia, např. článku na Wikipedii. Hlásit je je možné na stránce Wikidata:Interwiki conflicts. Viz též Help:Slučování.

Přispívání

  1. Jsem to nový. Co tu mohu dělat a jak mohu pomoct?
    Vítejte! Existuje mnoho příležitostí, jak přispívat do Wikidat, od zlepšování a překladu dokumentace k plánování a navrhování nových vlastností na popis dat. Pokud hledáte způsoby, jak se zapojit, podívejte se na Wikidata:Jak se zapojit na přehled různých rolí a aktivit, které jsou k dispozici (kromě editování samotných dat).
  2. Co bych měl upravit?
    Pokud víte jak a chcete jednoduchý, malý úkol, klikněte zde a upravte nebo vylepšete náhodnou položku (tento odkaz je také vždy dostupný z levé postranní lišty pod „Random page“). Magnus Manske vytvořil Wikidata Game, dynamické rozhraní umožňující uživatelům upravovat a vylepšovat Wikidata jedním výrokem za druhým. Je také možné pracovat na konkrétní položce a tím jí získat status „ukázkové položky“. Jde o položku, která plně reprezentuje to, čeho jsou Wikidata schopná, tak, že dopodrobna zobrazuje data, která je možné ukládat na Wikidatech. Ukazková položka by měla obsahovat alespoň 10 tvrzení, stejně jako další atributy. Pro více informací se podívejte na Wikidata:Showcase items.
  3. Kde najdu pomoc?
    Vaší první zastávkou by měl být portál s nápovědou, kde najdete veškerou dokumentaci týkající se používání a editování Wikidat. Pokud jste se zasekli, napište zprávu na fórum.
  4. Co je to WikiProjekt?
    WikiProjekty na Wikidatech jsou skupiny uživatelů, kteří spolupracují na vylepšení obsahu a pokrytí oblasti specifického tématu. Tato práce je rozmanitá a může zahrnovat jak diskusi a návrhy nových vlastností pro podporu oblasti daného předmětu, tak vývoj směrnic pro správné používání těchto vlastností, kontakt s podobnými projekty a s nimi spojenými datasety, které lze umístit do Wikidat, nebo také tvorbu zdrojů pro podporu editorů dat (např. věrohodných zdrojů informací k tématu) a mnohem více. Kterýkoliv uživatel se může přidat k WikiProjektu nebo začít svůj vlastní. Pokud si chcete prohlednout současné WikiProjekty, podívejte se prosím sem.

Editace

  1. V položkách a vlastnostech nevidím hlavní tlačítko „Editovat“. Kde je? Proč si nemohu prohlížet zdrojový wikikód všech stránek?
    Ačkoliv jsou Wikidata založená na MediaWiki wiki package, používají také software Wikibase, který dovoluje speciální typ úpravy, čistě pro strukturovaná data. Na Wikidatech jsou pro editaci dat vyhrazeny hlavní jmenný prostor a jmenný prostor vlastností. V těchto jmenných prostorech je možné upravovat pouze určité části položek či vlastností, a to pomocí různých editačních tlačítek. Také není možné prohlížet si zdrojový kód těchto stránek. Pro více informací ohledne editace položek a vlastností se podívejte na Help:Položky a Help:Vlastnosti.
  2. Jak vytvořím novou stránku nebo položku?
    Stránky mimo hlavní jmenný prostor se tvoří stejně, jako je tomu na ostatních projektech Wikimedia. Pro vytvoření nové položky Wikidat použijte stránku Special:NewItem (nebo prostě klikněte na odkaz "Create a new Item" v nabídce vlevo na stránce). Podrobnější instrukce k vytváření položek najdete na stránce Help:Items. Více obecných informací k editování najdete na stránce Help:Navigating Wikidata.
    Nové vlastnosti mohou vytvářet jen tvůrci vlastností a správci. Chcete-li požádat o vytvoření nové vlastnosti, vizte Wikidata:Návrh vlastnosti.
  3. Chci-li osvětlit malé změny, shrnutí editace je lepší než diskusní stránka. Mohli byste aktivovat shrnutí editací?
    Je nám líto, ale současné grafické rozhraní neumožňuje uvádět při úpravách položky nebo jejích vlastností shrnutí editace. Výjimkou je revertování změn (ať už Vašich vlastních, nebo někoho jiného), kdy shrnutí napsat možné je. Revert úpravy provedete tak, že kliknete na "Zobrazit historii" nahoře na stránce, vyberete změnu, kterou chcete odstranit, a kliknete na "zrušit editaci".
  4. Omylem jsem vytvořil položku a nyní ji potřebuji odstranit. Kam se mám obrátit?
    Zkuste Wikidata:Requests for deletions. V nastavení také existuje udělátko zvané "RequestDeletion", které vám s tímto může pomoci. Pokud už existuje jiná stejná položka jako ta, co jste vytvořili, podívejte se také na Help:Slučování.
  5. Jak mohu sloučit dvě položky?
    Viz Help:Slučování pro podrobnější instrukce. Ve vašem nastavení je též udělátko zvané „Merge“, které vám s tímto může pomoct.
  6. Jak se z položky odstraňují špatné odkazy?
    Chcete-li z položky odstranit špatné odkazy, klikněte na [edit] vpravo od odkazu, pak na ikonku koše vedle odkazu a poté změny uložte. Až toto uděláte, prosíme přiřaďte odstraněný odkaz do správné položky (existuje-li) nebo vytvořte položku novou. V nastavení existuje též udělátko zvané Move, které vám s tímto může pomoct. V případě, že vaše změny nejsou obvyklé, můžete zanechat poznámku na diskusní stránce položky. Pro více informací viz Help:Slučování a Help:Odkazy na stránky.
  7. Co jsou zdroje? Jak se používají?
    Ve Wikidatech se reference používají jako směrovač ke konkrétním zdrojům informací, které garantují údaje použité ve výroku. Příkladem takových zdrojů mohou být knihy, vědecké publikace či novinové články. Chcete-li se dozvědět více o referenčních položkách, vizte Help:Zdroje.
  8. Našel jsem položku, která odpovídá článku v jazyce X. Zjistil jsem, že ke stejné položce by se dal připojit i jiný článek v jazyce X s podobným tématem - ale to nejde provést. Co bych měl dělat?
    Wikidata umožňují propojit jeden článek pouze s jednou položkou v jednom jazyce. Pokud se pokusíte propojit položku s vícero články v jednom jazyce, objeví se chybová hláška. Pro více informací vizte Help:Odkazy na články.
  9. Pokusil jsem se přidat odkaz do položky, ale při pokusu o uložení jsem zprávu, že článek již je propojen s jinou položkou. Co mám dělat?
    Wikidata umožňují propojit jeden článek pouze s jednou položkou v jednom jazyce. Pokud jste narazili na chybovou zprávu, ale věříte, že Vámi upravovaná položka je pro propojení ta správná, možná potřebujete sloučit dvě položky. Podívejte se do Help:Slučování nebo navštivte interwiki konflikt a chybu tam nahlaste.
  10. Jak mohu do položky přidat odkaz na sekci rozsáhlejší stránky, např. en:Han Dynasty#Eastern Han?
    Propojování se sekcemi není v tuto chvíli možné. Prosíme, je-li nutné odkazovat na sekci, ponechte interwiki odkazy tak, jak byly.
  11. Jak se propojují dvě stránky v jednom jazyce s jednou stránkou ve druhém jazyce, např. en:Cirth a en:Tengwar s de:Tengwar und Certar?
    Wikidata umožňují pouze odkazy jedna ku jedné. Pokud projekt umožňuje použití interwiki odkazů, můžete takto mezi stránkami vytvořit odkazy. Některé jazyky však již staré interwiki odkazy nepoužívají; v takovém případě není možné stránky propojit.
  12. Jak zjistím, které vlastnosti jsou dostupné? Jak zjistím, kterou z vlastností použít?
    Please check Wikidata:List of properties for a community-maintained list of properties. When searching for properties with the site's main search bar, please prefix your search term(s) with "P:" to ensure you are looking in the property namespace. If you are unsure whether the property you are using is most appropriate for a statement, consult the property's discussion page or ask on Wikidata:Project chat. If you are fairly new to editing data, you might also want to check out some showcase items. Showcase items are items that fully represent what Wikidata is capable of by displaying in full detail the data that can be stored on Wikidata. They can serve as valuable examples of what properties to use on different types of items. Please see Wikidata:Showcase items for more information and examples.
  13. Podle historie změn položky, kterou jsem změnil, se velikost položky v bajtech výrazně změnila, i když moje změna byla jen malá. Jak je to možné?
    Historie zobrazuje počet změněných bajtů interní datové struktury položky v databázi. Tento problém dokumentuje phab:T41189.
  14. I want to add a label/description/alias for a new language but when I click "edit", it doesn't offer the language. How can I add it?
    This is currently not possible by default, see phab:T126510. The set of languages displayed can be customized, see Help:Navigating Wikidata/User Options. Registered users can activate labelLister gadget. Or you can use Special:SetLabelDescriptionAliases.

Orientace

  1. Nerozumím názvům URL. Q142? P1082? Co ta písmena a čísla znamenají?
    Všechny stránky v hlavním jmenném prostoru a jmenném prostoru vlastností jsou zakončeny unikátním číselným identifikátorem ve formátu Q### nebo P###. Tyto identifikátory představují položky, respektive vlastnosti Wikidat. Jako příklad můžeme uvést Q142, což je položka Francie, a vlastnost P1082, což je vlastnost populace. Samotná čísla jsou položkám a vlastnostem přiřazována postupně v pořadí podle toho, jak vznikají. Tímto způsobem mohou Wikidata podporovat vícejazyčný vstup, aniž by byl některý z jazyků zvýhodňován.
  2. Jak fungují vyhledávače?
    Dvěma hlavními vyhledavači jsou Special:Search a Položky podle názvu. První z nich vyhledává napříč všemi jazyky a jmennými prostory. Druhý z nich hledá v hlavním jmenném prostoru položku propojenou s článkem v dané Wikipedii, jehož název je přesně shodný se zadanou hodnotou. Prosím vyzkoušejte oba vyhledavače, abyste si byli naprosto jisti, že danou položku najdete. Pro více informací vizte Help:Navigating Wikidata.
  3. K čemu je jmenný prostor Wikidata?
    Hlavní jmenný prostor Wikidat je vyhrazen pouze pro položky. Stránky v tomto jmenném prostoru jsou známy jako stránky položek a jsou označeny podle svých unikátních identifikátorů (Q###). Pro více informací ohledně jmenných prostorů Wikidat vizte Help:Namespaces.

Jiné projekty Wikimedia

  1. Jak mohu využívat údaje Wikidat na svém projektu Wikimedia?
    Pokud byla Wikidata propojena s vaší wiki, k údajům můžete přistupovat jednoduše pomocí parserové funkce nebo Lua modulu. Pro zjednodušení přístupu k údajům pro všechny přispěvatele lze vytvořit šablony. Viz nápovědu k přebírání údajů na projektech Wikimedia.
  2. Kdy budou Wikidata propojena i se starými Wikizdroji / Inkubátorem / Wikiverzitou Beta?
    Software Wikibase tuto možnost aktuálně nepodporuje. Wikibase počítá s tím, že každá Wiki vede jen jednu stránku na určité téma. Aby se to mohlo změnit, bylo by potřeba přepsat některé části kódu. Pro více informací vizte phab:T54971.
  3. Budou nejlepší články, dobré články nebo jiné kvalitní stránky také označovány pomocí Wikidat?
    Je dostupných několik odznaků, viz Special:SetSiteLink. Pokud si přejete přidat nový odznak, který tam ještě není, můžete kontaktovat vývojáře.
  4. Jak můžu odkazovat na Wikidata z Wikipedií a jiných projektů Wikimedia?
    Jak je uvedeno na Meta-Wiki, vložte do wikitextu stránky v projektu Wikimedia [[d:Q39715]] nebo [[d:Special:ItemByTitle/enwiki/Lighthouse]].
  5. Právě jsem do položky přidal odkaz na nový článek z jiného projektu Wikimedia. Jak dlouho to bude trvat, než se tam odkazy objeví?
    Obvykle několik minut. Chcete-li je vidět okamžitě, obnovte cache daného článku (např. přidáním ?action=purge na konec URL adresy). Pro více informací o přidávání odkazů na články vizte Help:Sitelinks.
  6. Mohu editovat Wikidata přímo z článků na jiných projektech Wikimedia?
    To v tuto chvíli není možné. Budoucí editoři Wikidat ale nebudou muset chodit na Wikidata, aby mohli Wikidata editovat. Zabývá se tím phab:T136599. Navíc na to už existují i udělátka třetích stran, například ruský WE-Framework.
  7. Jak propojím kategorii na Commons s položkou Wikidat?
    Where possible, a Commons category should be linked to a Wikidata category item, in the "other sites" section, e.g., as on Category:London (Q7149656). A Commons category (P373) statement is also added on the corresponding main item, London (Q84), since some software won't search category items to find the Commons category. If there is no category item the Commons category can be added to the "other sites" section of a main item, e.g., as on Old War Office Building (Q58454576). There's a bot that will add Commons category (P373) statements, so these don't usually need to be done by hand.

Wikipedie a Wikidata

Wikipedie je největší projekt nadace Wikimedia, interakce mezi ní a Wikidaty proto přirozeně vzbuzuje nejvíce otázek.

  1. Jak Wikipedie pracuje s Wikidaty?
    Údaje z Wikidat už jsou na Wikipedii používány k mnoha účelům. Některé jsou běžnému uživateli skryté, jiné jsou nápadnější. Detailní rozbor lze najít zde: Wikidata:Wikidata in Wikimedia projects.
    Od roku 2013 jsou všechny mezijazykové odkazy spravovány přes Wikidata. Identifikátory v rámečku autorit (který naleznete na konci stránky u mnoha hesel Wikipedie) také čerpají informace z Wikidat. Mnoho jazykových verzí Wikipedie už také využívá infoboxy, ve kterých se automaticky zobrazují příslušné údaje z Wikidat.
    In 2017, Interlingua Wikipedia had 100% of its articles using infoboxes and none contained any local data, and Catalan Wikipedia reported that more than 300,000 of its 600,000 articles (or about 58%) used infoboxes derived from Wikidata. French Wikipedia also has tens of thousands of infoboxes created from Wikidata. However, interestingly, English Wikipedia has not adopted Wikidata-driven infoboxes in any large scale as the community debates how much to use them.
  2. Jak bojují Wikidata s vandalismem?
    Wikidata využívají patrolářství - hlídání nedávných změn - a také nástroj s umělou inteligencí, ORES, který pomáhá upozorňovat na potenciálně vandalské zásahy. Existují také různé externí nástroje, které umožňují uživatelům kontrolovat změny v určité oblasti (např. v jejich jazyce). Wikidata každopádně dosud netrpí příliš velkým zájmem vandalů, zřejmě proto, že se jedná o poměrně mladý a ze své podstaty nenápadný projekt. Nicméně vzhledem k tomu, že odkazy na Wikidata se už objevují v infoboxech a autoritních datech, do budoucna můžeme v oblasti vandalismu očekávat větší výzvy.
  3. Mají Wikidata nějakou směrnici ohledně zacházení s daty dosud žijících osob?
    Ano, v roce 2018 byla přijata oficiální směrnice Wikidata:Žijící osoby.

Další

  1. Jak vytvořím seznam článků?
    Look up the item you want to make a list of and make a note of the item's Q number, then replace the 42 in the following URL with the Q number from the item you want to make the list from and follow the newly created link: https://www.wikidata.org/w/api.php?action=wbgetentities&format=xml&props=sitelinks&ids=Q42
  2. How do I directly link to a specific Wikipedia resource using the Wikidata item identifier number?
    Use the Special:GoToLinkedPage form. In the first field (Site), enter the language and site code (e.g. "enwiki"). In the second field (Item id), enter the item id, including the Q prefix (e.g. "Q2063748"). Alternatively, you may specify the parameters directly in the link (e.g. Special:GoToLinkedPage/enwiki/Q2063748).

Viz též