Wikidata:Mezi bajty

Mezi bajty
Místo určené k diskusi o kterýchkoliv aspektech Wikidat.
O projektu, pravidlech a jejich návrzích, jednotlivých datových položkách, technických záležitostech atd…
Navštivte též Wikidata:WikiProject Czech Republic, Facebookovou skupinu, komunitní kanál #wikidata-cs nebo mezinárodní diskuzi Project chat (anglicky).
Staré diskuse z této stránky se archivují. Všechny archivy této stránky jsou v seznamu archivů. Aktuální archiv: 2022.


Poznávací značky u českých obcíEdit

Zdravím, všiml jsem si, že u českých obcí kdosi importoval z itwiki okresní SPZ. Navrhuji, jestli by někdo roboticky provedl následující:

  1. Vymezil platnost tvrzení u dvoupísmenných kódů do roku 2001.
  2. Rovnou vložil i kódy dle aktuálního stavu (tj. jednopísmenný kód dle kraje) s vymezením od roku 2002.

Samozřejmě, že bude třeba ošetřit nějaké duplicity a další okrajové případy (např. změna kraje po roce 2002, změna okresu před 2001). — Draceane talkcontrib. 11:41, 28 July 2022 (UTC)

U tvrzení licence plate code (P395) bych zvážil, zda by nebylo na místě je uvádět pouze u okresů, resp. krajů, protože u obcí je možno odpovídající písmeno dovodit na základě příslušnosti k okresu, resp. ke kraji. Stejně tak bych byl opatrný s časovým vymezením u okresním poznávacích značek rokem 2001, neboť SPZ s „okresními písmeny“ jsou stále platné; považoval bych za vhodné zde žádné vymezení do neuvádět. Albert Horáček (talk) 16:12, 30 July 2022 (UTC)
@Albert Horáček Pokud se vztahují k okresu, tak jsem jednoznačně pro jejich uvádění pouze u okresů. Vojtěch Dostál (talk) 16:14, 23 August 2022 (UTC)
@Vojtěch Dostál: Takže bys to mazal z obcí? Co když to ale někdo používá v infoboxu? (I my máme na cswiki v infoboxu sídlo světa kolonku pro SPZ, z WD to teda nepřebíráme, ale mohlo by se to dít.) Jako souhlasím, že bych to preferoval pouze u těch okresů (jinak je to zbytečná duplikace dat a zvyšuje se riziko chybovosti). Pokud to někdo chce získat, tak si vyjede přes located in the administrative territorial entity (P131) okres a u něj bude pro obec zjišťovat SPZ – nebo je to lichá představa? Jinak, v roce 2018 to importoval User:Laurentius. — Draceane talkcontrib. 17:54, 23 August 2022 (UTC)
@Draceane Lichá představa to není, takhle to je možné zjistit pomocí Wikidata Query Service, ale myslím že i prostřednictvím modulu Wikidata v infoboxech: všechny obce mají pokud vím v položce (a koneckonců i v infoboxu) uvedeno, v jakém okrese se nachází. Z toho tedy půjde platná SPZ stále zjistit. Vojtěch Dostál (talk) 19:35, 23 August 2022 (UTC)
Hello! I've been mentioned but I don't fully understand the discussion as I have to rely on automatic translation.
That information is indeed used in infoboxes on Italian Wikipedia. In case it is removed from Wikidata items, it should either be added back on Wikipedia or the infobox template should be adapted to find it in another way. - Laurentius (talk) 19:42, 23 August 2022 (UTC)

Editace štítkůEdit

Poslední dobou se mi často stává, že když otevřu stránku položky a chci kliknout na editaci štítků, nezobrazí se mi vizuální editor, nýbrž jsem odkázán na Special:SetLabelDescriptionAliases. Po refreshi stránky (občas zabere Ctrl+R, občas až Ctrl+Sh+R) už mi to funguje normálně. Je to obecný stav, nebo to může způsobovat nějaké udělátko (nic nového jsem poslední 2 měsíce neinstaloval...) — Draceane talkcontrib. 13:54, 21 September 2022 (UTC)

To se mi stává, když na to kliknu dříve, než je celá stránka načtená :). Evidentně se možnost spuštění "vizuálního módu" načítá až jako poslední. Vojtěch Dostál (talk) 14:07, 21 September 2022 (UTC)
OK, jasně, díky za vysvětlení. Jen mi přijde zajímavé, že se mi to poslední dobou stává často, spíš bez ohledu na zařízení a připojení k internetu. — Draceane talkcontrib. 14:10, 21 September 2022 (UTC)
@Vojtěch Dostál: Tak teď jsem si ověřil, že se mi to stává i u stránky, která už je minutu načtená (kolečko už dávno neběhá), takže to možná vypadá, že proces načítání se „zasekl“ či „vypršel“... Nebo nevím... — Draceane talkcontrib. 21:16, 22 September 2022 (UTC)
Určitě to může být i nějakým problémem s uživatelským skriptem či udělátkem. Zkuste se podívat do konzole prohlížeče (zpravidla F12), jestli tam není nějaká chyba, která by s tím mohla souviset. --Mormegil (talk) 15:51, 23 September 2022 (UTC)
@Mormegil: Ahoj, koukal jsem na to a nalezl jsem jen tyto dvě chyby, nevím jestli s tím mohou nějak souviset. Navíc úplně nejsem schopný replikovat situace, kdy to nefunguje a kdy ano, je to úplně random.
This page is using the deprecated ResourceLoader module "jquery.ui".
Please use OOUI instead.

load.php?lang=cs&modules=jquery%2Coojs-ui-core%2Coojs-ui-widgets%7Cjquery.ui%7Cmediawiki.htmlform%7Cmw.config.values.wbSiteDetails%7Cwikibase.view.ControllerViewFactory&skin=vector&version=1pqro:404
This page is using the deprecated ResourceLoader module "jquery.tipsy".

VM360:417
— Draceane talkcontrib. 07:52, 11 October 2022 (UTC)
Tak nejpravděpodobnější mi připadá tohle:
Autofocus processing was blocked because a document already has a focused element.

(Pokud je chyba přítomná, zobrazí se, pokud ne, není ve výstupech na konzoli.) — Draceane talkcontrib. 20:29, 11 October 2022 (UTC)

Říjnový Wikidata workshop - virtuálníEdit

Hezký den, kdo to nezachytil na Facebooku, vězte, že tento čtvrtek 13. října pořádám virtuální Wikidata workshop. Připojit se může kdokoliv. Tématem říjnového workshopu budou české knihovny. Národní knihovna uvolnila před časem adresář knihoven a my se jej nyní pokusíme importovat do Wikidat. V příštím roce budeme na knihovníky směřovat výzvu, aby tyto knihovny také nafotili a fotku přidali na Commons a do Wikidata položky. Sejdeme se na tomto odkaze v 18:00 večer: https://meet.google.com/cdm-qfye-nxf

pěkný den, Vojtěch Dostál (talk) 07:49, 8 October 2022 (UTC)

Ještě Tobias1984 Vojtěch Dostál YjM Jklamo Walter Klosse Sintakso Matěj Suchánek JAn Dudík Skim Frettie Jura1913 Mormegil Jedudedek marv1N Sapfan Daniel Baránek Draceane Michal Josef Špaček (WMCZ) The photonaut Hartasek Zelenymuzik Gumruch Shadster DenisaCZ M.Rejha Janek Jan Kameníček Eva Vele Linda.jansova Lukša Packa Fukejs   Notified participants of WikiProject Czech Republic --Vojtěch Dostál (talk) 07:49, 8 October 2022 (UTC)

Listopadový Wikidata workshop - opět virtuálníEdit

Hezký den, další Wikidata workshop proběhne 30. 11. od 18:00 opět virtuálně na Meetu. Bude vhodný i pro relativní nováčky na Wikidatech, nepadne tam nic o programování ani SPARQLu. Vše bude o ruční práci, a jak nám ji mohou zjednodušit nástroje. Více viz facebooková událost. Těším se na účast!

Tobias1984 Vojtěch Dostál YjM Jklamo Walter Klosse Sintakso Matěj Suchánek JAn Dudík Skim Frettie Jura1913 Mormegil Jedudedek marv1N Sapfan Daniel Baránek Draceane Michal Josef Špaček (WMCZ) The photonaut Hartasek Zelenymuzik Gumruch Shadster DenisaCZ M.Rejha Janek Jan Kameníček Eva Vele Linda.jansova Lukša Packa Fukejs   Notified participants of WikiProject Czech Republic Vojtěch Dostál (talk) 08:42, 1 November 2022 (UTC)

Méně přesné, neozdrojované administrativní jednotkyEdit

Hezký den všem, co si myslíte o situacích jako v Q37001103? Má dvě tvrzení v located in the administrative territorial entity (P131), jedno je přesnější a ozdrojované, druhé je jen převzaté z Wikipedie. Někdy tam není vůbec žádná reference. Co s takovými situacemi? Ničemu to databázově nevadí, ale připadalo by vám vhodné tyto méně přesné, neozdrojované administrativní jednotky odstranit? Nemám na to silný názor. Vojtěch Dostál (talk) 09:39, 27 November 2022 (UTC)

V případě, že je ozdrojovaná administrativní jednotka podřazena neozdrojované, tak ano. JAn Dudík (talk) 20:36, 28 November 2022 (UTC)

Jak uvést počet adresních míst a počet čísel popisných?Edit

@Mormegil: @Jklamo: a další z diskuze na Wikidata:Property proposal/kód adresního místa podle RÚIAN:

Připadalo by mi super mít v položkách obcí a možná i nižších správních celků (třeba i ulic) uvedeno, kolik mají adresních míst a kolik čísel popisných. Až nedávno jsem zjistil, že to jsou dvě různé věci - adresní místa jsou vchody, zatímco stavební objekty jako takové mají číslo popisné či evidenční (ale mít ho nemusí - různé garáže atd, ale ty nás asi tak nezajímají). Kdybychom tyto statistické údaje ve Wikidatech měli, mohli bychom dělat queries na to, kolik nám v jednotlivých administrativních jednotkách ještě chybí domů. Možná bychom zjistili, že v některých částech Prahy máme už skoro všechny, mohlo by to být docela zajímavé :). Takhle zatím nevíme, kolika "čísel popisných" se v které části obce musíme dopočítat. Ne že bychom všechna čísla popisná měli importovat do Wikidat (bude jich asi přes milion), ale jako průzkum situace by to bylo zajímavé...

Bylo by akceptovatelné has part(s) (P527) : address place (Q29033082) s vymezením quantity (P1114) a něco podobného pro "objekty s číslem popisným"? Vojtěch Dostál (talk) 11:34, 28 November 2022 (UTC)