Open main menu

Wikidata:Mezi bajty

Mezi bajty
Místo určené k diskusi o kterýchkoliv aspektech Wikidat.
O projektu, pravidlech a jejich návrzích, jednotlivých datových položkách, technických záležitostech atd…
Navštivte též Wikidata:WikiProject Czech Republic, Facebookovou skupinu nebo komunitní kanál #wikidata-cs.
Staré diskuse z této stránky se archivují. Všechny archivy této stránky jsou v seznamu archivů. Aktuální archiv: 2019.


Contents

Kraj VysočinaEdit

Ahoj, od roku 2011 se kraj jmenuje Kraj Vysočina (s velkým K, je součástí názvu). Přesto tady v popisech máme často něco je něco v kraji Vysočina, hází mi to 933 výsledků. Šlo by to roboticky opravit na velké K? Dík, Gumruch (talk) 22:11, 22 March 2019 (UTC)

V popiscích nahrazeno 746 výskytů. Něco málo zbylo. Matěj Suchánek (talk) 18:01, 23 March 2019 (UTC)

Jazyk Urgesal na WikidatechEdit

Dobý den, rád bych využil možností Wikidat pokud dovolíte tak abych tím podpořil svůj projekt na Wikiverzitě v:cz:Urgesal tak že bych rád vytvářel na wikidatech slovníková hesla pro umělí jazyk Urgesal a ty následně využil (zobrazoval nebo dál zpracovával) na Wikiverzitě. Bohužel ve Wikdatech jsem úplný začátečník a nechci nic pokazit, žádám tímto o radu jak přibližně takovýto slovník vytvořit.

  • V podstatě by mělo slovníkové heslo přibližně tuto podobu: Oběkt-Struktura-Slovníkové heslo-výslovnost v IPA-slabičné dělení-význam slova
  • například: kořen, -ab-, ab, [ap], ab, voda
  • například: podstatné jméno, ada-ra-an, adarán, [adaraːn], ada-rán, otec

Za každičkou radu a pomoc děkuji --Kenjiro995 (talk) 19:35, 3 May 2019 (UTC)

Vítejte. O slovníkových datech se dozvíte více na Wikidata:Lexicographical data a doptat se můžete v diskusi. K tomu, zda je něco takového možné, existuje návrh pravidla Wikidata:Lexicographical data/Notability. Matěj Suchánek (talk) 08:01, 4 May 2019 (UTC)

BootstrappingEdit

Všiml jsem si, že položka bootstrapping (Q1195936) míchá různé podobné pojmy dohromady. Nemusím dané jazyky plně ovládat, abych si všiml, že různé jazyky pojednávají o různých věcech – v češtině je to článek o informatice, v angličtině obecný přehled použití pojmu, ve slovenštině se článek jmenuje Münchhausenova metóda a odkazuje na příhodu barona Prášila (Münchhausena), v polštině článek pojednává o doslovném významu slova (řemínek na botě nad patou) a metafoře... Nevím ani, jestli je chybou propojení, nebo se jedná o nedostatečný záběr článku ve zmíněných jazycích – pokud by všechny vypadaly jako ten portugalský, nebylo by asi co řešit.

Je to docela spletité, poradíte, kde to nějak řešit? Přijde mi, že diskusní stránka u položky bude docela neefektivní místo. — Draceane talkcontrib. 08:00, 28 May 2019 (UTC)

Zajímavý objev, spíš nevhodný mix. Já to dávám na WD:Interwiki conflicts. --Matěj Suchánek (talk) 14:54, 28 May 2019 (UTC)
Já tam tedy nevidím nic moc hrozného, na Wikidatech jsou mnohem horší konflikty. --Mormegil (talk) 14:58, 28 May 2019 (UTC)

Zakladani podobnych polozekEdit

Dobry den, neexistuje nejaka jednoducha metoda, jak zakladat WD polozky treba s pomoci zdrojoveho textu jako jsou stranky na Wikipedii? Uz jsem radu WD polozek zalozil, ale casto se vyskytuuji pripady, ze jsou podobne; maji treba stejnou sadu vyroku (z nichz nektere maji ruzne, nektere stejne hodnoty). Namisto zavadeni kazdeho jednotliveho vyroku, coz je znacne zdlouhave, by slo zkopirovat cely 'balicek' textu z podobne polozky a zmenit jen tu cast, ktera se lisi. Zaroven se nechci ucit zadne slozite programovani... Dekuji. JiriMatejicek (talk) 15:49, 8 June 2019 (UTC)

WD:QS --Mormegil (talk) 16:39, 8 June 2019 (UTC)

Máme nějakou vlastnost pro platnost smlouvy?Edit

Z toho, co jsem viděl, se datum, odkdy je (mezinárodní) smlouva platná, vkládá zatím dost náhodně:

--17:17, 8 June 2019 (UTC), Utar (talk)

RozenáEdit

Možná jsem úplně nedovtipný, ale nemůžu přijít na to, jak u vdaných žen rozlišit tvrzení "příjmení rodné" a "příjmení po sňatku". Bohužel ani analogie (Marie Curie-Skłodowská nebo Zdeňka Žádníková-Volencová) mi v tom moc nepomohly. Prosím tedy o radu a předem děkuji. --Gampe (talk) 09:26, 7 July 2019 (UTC)

Nevím, jestli se nějak označuje přímo příjmení (já bych dřívější, dnes už nepoužívaná jména vymezoval normálně od/do, s aktuálním příjmením preferovaným), ale jméno za svobodna se uvádí v birth name (P1477). --Mormegil (talk) 12:28, 7 July 2019 (UTC)
To může být trochu problém, pokud není známo (resp. věrohodnými zdroji doložitelno), kdy ke změně jména došlo. Také se dá použít kvalifikátor follows (P155) (s hodnotou novalue v případě „rodného“ příjmení) a followed by (P156). Nicméně jelikož je celý wikidatový systém jmen nesmyslně postavený na položkách místo na textových datech, nemá příliš smysl s ním ztrácet čas.--Shlomo (talk) 15:50, 8 July 2019 (UTC)
No pokud se v tom chcete hrabat, tak současné jméno do štítku, rodné jméno do aliasu + rodné jméno do birth name (P1477) + family name (P734) s příslušným vymezením start time (P580) a end time (P582) (když datum není známo, použít neznámá hodnota).--Jklamo (talk) 16:15, 8 July 2019 (UTC)