Wikidata:Słowniczek

This page is a translated version of the page Wikidata:Glossary and the translation is 52% complete.
Outdated translations are marked like this.

Części składowe deklaracji dla elementu Q42

Słownik zawiera definicje najważniejszych pojęć Wikidanych i zawiera odnośniki do bardziej szczegółowych informacji. Zobacz również Wikidata:Wprowadzenie, aby zapoznać się z wprowadzeniem do Wikidanych i glosariusz wytycznych, aby dowiedzieć się jak dodawać i poprawiać elementy opisane w niniejszym słowniku.

Słownik
Alias (także Also known as) jest alternatywną nazwą elementu lub właściwości. Najbardziej typową lub najważniejszą nazwą jest etykieta. Aliasy pomagają ludziom znaleźć elementy, nawet jeśli szukają ich nie używając etykiety. Na przykład element Q2 posiada etykietę "Ziemia" i aliasy, takie jak "Terra" i "błękitna planeta". Jest to rodzaj terminu.
Artykuł zastępczy to rozszerzenie do wyświetlania zalążka artykułu i do rozpoczęcia tworzenia artykułu Wikipedii na podstawie widoku elementów Wikidata. Zobacz mw:Extension:ArticlePlaceholder.
Odznaczenia to opcjonalne znaczniki, które można dołączyć do linku do podstrony. Na przykład link do podstrony może być oznaczony jako link do "artykułu na medal" i/lub strony "skorygowanej".
Element kategorii, element szablonu i element modułu są elementami Wikidata z linkami do kategorii, szablonów i modułów Wikipedii. To jest ich główny (czasami jedyny) cel. Gdy ostatni link do podstrony jest usunięty, to te elementy zazwyczaj są usuwane (zobacz Wikidata:Database reports/to delete).
Stwierdzenie (ang. claim) jest częścią danych jednostki, na której stronie występuje to stwierdzenie. Stwierdzenie składa się z właściwości (np. miejsce) jak również wartości (np. Niemcy) lub jednego z oznaczeń szczególnych "bez wartości" i "nieznana wartość". Stwierdzenie może posiadać kwalifikatory, takie jest kwalifikatory czasowe, mówiące że stwierdzenie jest ważne w określonym czasie. W porównaniu z trypletami w modelu danych RDF, stwierdzenie używa właściwości do wyrażenia orzeczenia trypletu i wartości do wyrażenia obiektu trypletu. Stwierdzenia stanowią część deklaracji na stronach elementów, gdzie mogą być poszerzone o źródła i rangi; może pojawiać się również na stronach nie będących elementami.
Commons (lub Wikimedia Commons) to projekt Wikimedia do przechowywania obrazów, nagrań dźwiękowych, filmów i innych plików. Wikibase zawiera trzy różne typy danych do kojarzenia z plikami multimedialnymi, kształtami geograficznymi i danymi w tabelach. Commons dodaje deklaracje do plików jako właściwości MediaInfo
Kompletność jest to ocena dostępnych danych pod względem pokrycia tematu. W Wikidata obecność elementu lub deklaracji nie oznacza, że wszystkie podobne elementy lub deklaracje istnieją. Wikibase nie zawiera żadnego wskaźnika kompletności. Właściwości ilości mogą być użyte do porównania z dostępnymi deklaracjami lub elementami. Przykład: element o stanach w USA ma deklarację z ilością 50. Można to porównać z ilością użyć tego elementu. Istnieje kilka narzędzi próbujących mierzyć kompletność. Do pewnego stopnia sugestor właściwości i ograniczenia sugestii wskazują brakujące elementy.
Ograniczenie złożone (lub ograniczenie niestandardowe) to ograniczenie zdefiniowane przez dowolnie wybrane zapytanie SPARQL w szablonie na stronie dyskusji właściwości.
Konflacja to rodzaj błędu, zazwyczaj dotyczący elementu, w którym mieszają się aspekty kilku różnych pojęć, np. element z datą urodzenia jednej osoby miesza się z zawodem drugiej osoby, która tak samo się nazywa.
Ograniczenie jest regułą, która określa w jaki sposób powinna być użyta dana właściwość. Na przykład większość identyfikatorów ma tylko jedną wartość, więc istnieje dla nich ograniczenie jednej wartości. Specjalny rodzaj nazywa się złożonymi ograniczeniami.
Raport ograniczeń może się odnosić do serii okresowo aktualizowanych stron dla każdej właściwości opartej na ograniczeniach lub specjalnej stronie dla pojedynczego elementu lub innej encji.
Cradle to narzędzie edycyjne do tworzenia nowych elementów Wikidata oparte o formularz z predefiniowanymi właściwościami and wartościami.
Typ danych (typ wartości danych lub typ wartości) jest atrybutem właściwości, który określa typ i kształt wartości w każdym stwierdzeniu. Każdej właściwości jest przyporządkowany predefiniowany typ danych, którego zazwyczaj nie da się zmienić. Nie wszystkie wartości mogą być przypisane, ponieważ niektórych typów danych jeszcze brakuje. Typ danych może być zmieniony jedynie przez developerów; rozwój nowych typów danych jest w toku. Zobacz też listę wszystkich dostępnych typów danych. Typ danych nie określa bezpośrednio jak dane są przechowywane; określa to typ wartości.
Data namespaces are namespaces for pages that hold Wikidata entities. The data namespaces in Wikidata are the main namespace for the Wikidata items, "Property:" for properties, and "Lexeme:" for lexemes.
Date (lub time bądź timeValue) jest typem danych dla wartości właściwości. Pozwala na wprowadzanie dat o różnej precyzji oraz umożliwia kalkulowanie dat w zapytaniach. Dokładność godzinowa i minutowa nie jest obsługiwana. Właściwość Wikidaty dla daty założenia posiada takie wartości.
Opis jest to opisowa fraza specyficzna w danym języku dla elementu, właściwości lub zapytania. Zapewnia kontekst dla etykiety (np. istnieje wiele elementów o miejscach z etykietą "Cambridge"). Dlatego opis nie musi być unikalny, ani w języku lub całym projekcie, ale musi być unikalny w połączeniu z etykietą. Unikalność dla kombinacji etykiety i opisu jest ściśle wymagana, aby zmiany mogły zostać zapisane.
Element ujednoznaczniający to element Wikidanych z linkami do podstron do ujednoznaczniających stron. To jego jedyne przeznaczenie. Zazwyczaj, zawiera stwierdzenie jest to=strona ujednoznaczniająca w projekcie Wikimedia.
Duplikat jest encją, zwykle elementem, o tym samym pojęciu co inna encja/element. Duplikaty są zazwyczaj łączone tworząc przekierowującą encję. Specjalne typy duplikatów to duplikaty tymczasowe, duplikaty permanentne oraz duplikaty rzeczywiste.
Interfejs edycyjny to widok umożliwiający dodawanie lub modyfikowanie danych. Te widoki obejmują widok domyślny, ustrukturyzowany interfejs danych Commons, Wikidata Bridge i serię narzędzi opartych na API, szczególnie QuickStatements, Cradle, PetScan, OpenRefine lub platforma pyBot.

Encja to treść strony Wikidanych, która może być elementem (w głównej przestrzeni nazw), właściwością (w przestrzeni nazw właściwości) lub leksemem (w przestrzeni nazw leksemów). Każda encja jest jednoznacznie identyfikowana przez ID encji, który jest liczbą poprzedzoną prefiksem, na przykład Q dla elementu i P dla właściwości. Encja jest również identyfikowana przez unikalną kombinację etykiety i opisu dla każdego języka. Encja może mieć alternatywne aliasy w wielu językach (jakby synonimy). Każda encja posiada również dereferencyjny URI, który jest zgodny ze wzorem http://www.wikidata.org/entity/ID, gdzie ID to identyfikator własny encji.

Inne rozszerzenia mogą definiować nowe typy encji. Przykładowo:

Selektor encji pozwala wybrać encję z selekcji wygenerowanej poprzez wpisanie części jej nazwy. Bazuje na etykietach i aliasach. Zazwyczaj jest wyświetlany opis. Selektor encji różni się od Sugestora właściwości.
Schemat encji to specjalny typ strony Wikidata zawierający dokument w formacie ShEx oraz związane z nim metadane. Pomimo możliwości posiadania etykiet, opisów i aliasów podobnych do elementów, nie jest to typ encji, ani nie jest zasilany przez Wikibase. Encje mogą być weryfikowane wobec schematu encji za pomocą narzędzia.
Identyfikator zewnętrzny Niektóre właściwości posiadają wartości, które są ciągami znaków używanymi w bazach danych organizacji zewnętrznych. Oznaczenia te jednoznacznie identyfikują element (choć unikalność nie jest wymuszana programowo, lecz przy pomocy ograniczeń). Przykładem identyfikatora zewnętrznego jest numer ISBN książki lub unikalna część adresu URL filmu lub aktora w internetowej bazie danych filmów.
Zapytanie federacyjne to zapytanie za pośrednictwem usługi dostępnej na Query Server umożliwiającej dostęp do baz danych innych niż Wikidata.
Forma odnosi się do określonych łańcuchów znaków, które występują w różnych kontekstach gramatycznych dla leksemów. Formy są identyfikowane dla każdego leksemu poprzez Leksem ID po którym następuje myślnik, litera "F" i numer. Formy mogą posiadać deklaracje tak jak inne elementy.
Informacje historyczne są załączone przez kwalifikowanie ich datą. Jeśli informacja jest już nieaktualna, to dodawane są kwalifikatory dat zamiast nadpisywania deklaracji. Informacje historyczne różnią się od informacji nieprawidłowych.
Człowiek (lub przykład człowieka) to element Wikidanych o osobie. Zawiera stwierdzenie jest to=człowiek.
Informacje nieprawidłowe to stwierdzenie poparte źródłem, lecz ogólnie uważane za niepoprawne lub niedokładne. Podczas gdy Wikipedia zazwyczaj wyklucza takie informacje, w Wikidata ranga przestarzała pozwala oflagować takie deklaracje. Unika się tym samym usuwania i błędnego ponownego dodania informacji jako prawidłowej. Informacje nieprawidłowe różnią się od informacji historycznych.
Instancja, podklasa lub część (również klasa bądź typ) są używane w Wikidata do odwoływania się do Property:P31, Property:P279, Property:P527 i kilku powiązanych właściwości, ich wartości lub elementów, które z nich korzystają.
Element w Wikidanych odnosi się do rzeczywistego obiektu, koncepcji lub wydarzenia, posiadającego w Wikidanych identyfikator (lub równoważną nazwę) wraz z informacjami o nim. Każdemu elementowi przypisana jest odpowiednia strona wiki w głównej przestrzeni nazw Wikidanych. Elementy określone są za pomocą prefiksu id (np. Q42) lub przez link do strony zewnętrznej, lub przez niepowtarzalną kombinację wielojęzycznej etykiety i opisu. Elementy mogą mieć również aliasy, aby ułatwić wyszukiwanie. Główną część danych elementu jest lista deklaracji odnosząca się do tego elementu. Element można traktować jako podmiotową część trypletu w powiązanych danych.
Identyfikator elementu: zobaczQID poniżej.
Etykieta (również nazwa) jest podstawową nazwą nadawaną w celu identyfikacji podmiotu (tj. elementu lub właściwości). Np. element z identyfikatorem Q7378 ma polską etykietę "słoń". Każdy element ma dokładnie jedną etykietę w danym języku. Etykiety nie muszą być unikatowe. Opisy i aliasy używane są do rozróżniania elementów o tej samej etykiecie. Strony Wikidanych nie posiadają etykiet, tylko tytuły. Jest to typ terminu.
Lag lub lag bazy danych w Wikidanych to opóźnienie w aktualizacji danych w innych projektach lub Query Server.
Atrybuty językowe są specyficzne dla języka etykiety, aliasy i opisy, które są przypisane do elemetów, właściwości i zapytań. Są to teksty zrozumiałe dla człowieka w celu ułatwienia zrozumienia zakresu elementu, na przykład specyficznego typu bytu istniejącego w świecie realnym. Jeśli ich brakuje, niektóre z nich mogą być zastąpione tekstami z innych języków, zgodnie z zasadami łańcuchów zastępowania języków.
Kod językowy jest identyfikatorem dla języka etykiety, opisu, aliasu lub jednojęzycznej wartości tekstowej. Kody językowe dla języka etykiety, opisu, aliasu są współdzielone z innymi projektami Wikimedia. Więcej kodów dla jednojęzycznego tekstu jest zdefiniowanych specjalnie dla Wikidata. Leksemy używają tych kodów i/lub kodów dodatkowych bądź elementów do identyfikacji kodów w lemacie, glosie, formie. Kod językowy jest również przypisywany do linków do podstron. Kody są w większości oparte na znacznikach językowych IETF.
Rezerwy językowe ( także łańcuchy językowe) to metody systematycznego zastępowania brakujących atrybutów językowych łańcuchami znaków z języków alternatywnych. Dokładne reguły zastępowania można wybrać w zależności od typu strony, tego czy użytkownik jest zalogowany, czy preferowanych języków użytkownika.
Leksem to encja danych leksykograficznych. Zawiera pod-encje sens i forma, lecz bez linków do podstron. Zamiast etykiety, aliasu i opisu, encje leksemu mają jeden lub kilka lematów, język i kategorię leksykalną.
LID (lub numer L) to identyfikator encji leksemu w Wikidata, składający się z litery „L”, po której następuje jedna lub więcej cyfr.
Listeria (lub lista Wikidata) to narzędzie do tworzenia widoku danych z Wikidata w formie listy w projektach Wikimedia. Dane są okresowo aktualizowane przez bota.
Przestrzeń główna jest jedną z przestrzeni nazw w Wikidata. W przeciwieństwie do pozostałych przestrzeni nazw wyróżnia ją brak prefiksu. Przestrzeń główna zawiera strony z elementami.
MediaWiki jest oprogramowaniem, na którym uruchomione są Wikidane, Wikipedia i inne wiki. Instalacja MediaWiki dla Wikidanych korzysta z rozszerzenia Wikibase. Czym są MediaWiki.
MediaInfo to typ encji używany do opisywania plików. Jest aktywowany w Wikimedia Commons.
Metastrony Są to wszystkie strony, które nie są encjami, tj. nie należą do przestrzeni nazw danych. Metastrony Wikidanych zawierają niestrukturalne treści reprezentowane przez standardowy kod MediaWiki, a być może także wstawki kodu przyszłego klienta Wikidanych. Przykładami są strony dyskusyji, strony kategorii, strony projektu (w przestrzeni nazw Wikidanych) i strony pomocy (w przestrzeni nazw pomocy). Metastrony zawierają również treść i dane automatycznie generowane przez oprogramowanie MediaWiki (na przykład historię edycji strony lub stron specjalnych).
Element nazwy jest elementem Wikidata o imieniu lub nazwisku. Te elementy są używane jako wartości dla imię (given name (P735)) lub nazwisko (family name (P734)) i mogą zawierać dodatkowe informacje i linki do podstron.
Przestrzenie nazw są rodzajem kategorii stron w wiki. W każdej przestrzeni nazw mogą obowiązywać różne zasady dotyczące stron i ich zawartości. W Wikidanych najważniejszą przestrzenią nazw (lub główną przestrzenią nazw) jest przestrzeń elementów Wikidanych. Adres URL takiej strony w przestrzeni nazw Wikidata kończy się na Q z liczbą, na przykład Q7378 dla "słoń". Strony w innych przestrzeniach nazw zaczynają się od nazwy przestrzeni, 'przedrostka', na przykład Help:Contents.
Object See Subject
Kolejność deklaracji jest zwykle określana przez widok będący aktualnie w użyciu i nie jest istotna. Wiele widoków wyświetla dane pobrane lub wprowadzone jako pierwsze. Niektóre widoki sortują lub pozwalają sortować deklaracje na podstawie kwalifikatora ilość, wartości deklaracji, właściwości lub typu danych.
Strona (ang. page) to wewnętrzna lub zewnętrzna strona internetowa z unikalnym tytułem, np. artykuł w głównej przestrzeni Wikipedii lub element w głównej przestrzeni Wikidanych. W Wikidanych termin „strona” może odnosić się do elementów lub właściwości w przestrzeni danych, metastrony w innej przestrzeni lub zewnętrznej dolinkowanej strony na Wikipedii lub innej stronie (ang. site) Wikimediów czy zewnętrznej, do której odwołuje się używając interwiki. Strony w głównej przestrzeni Wikidanych zawierają elementy, jedna strona może zawierać tylko jeden element.
Predicate See Subject
Prefix Used in the query service.
Projekt jest terminem często używanym w ruchu Wikimedia odnoszącym się do Wiki prowadzonego przez Wikimedia. W Wikidanych termin ten zwykle odnosi się do samych Wikidanych.
Właściwość opisuje wartość danych w deklaracji i może być kojarzony jako kategoria danych, np. „kolor” dla wartości „niebieski”. Właściwości sparowane z wartościami tworzą deklaracje w Wikidanych. Właściwości są używane również w kwalifikatorach. Właściwości mają własne strony w Wikidanych i są połączone z elementami, tworząc połączoną strukturę danych.
Sugestor właściwości zapewnia wstępny wybór właściwości przy dodawaniu deklaracji do elementów Wikidata. Są oparte na częstotliwości występowania właściwości dla podobnych elementów. Przykład: tylko na elemencie o instancji (instance of (P31))=człowiek (human (Q5)), sugestiami mogą być płeć (sex or gender (P21)), zawód (occupation (P106)), data urodzenia (date of birth (P569)). Mogą lecz nie muszą być właściwe dla konkretnego elementu. Różni się od selektora encji i ograniczeń sugestii.
QID (lub numer Q) to unikalny identyfikator elementu danych Wikidata, składający się z litery "Q" po której następuje jedna lub więcej cyfr. Służy do pomagania ludziom i maszynom w zrozumieniu różnicy między elementami o tej samej lub podobnej nazwie, np. jest kilka miejsc na świecie o nazwie London i jest wiele osób nazywających się James Smith. Ten numer pojawia się obok nazwy na górze każdego elementu Wikidata.
Kwalifikator jest częścią stwierdzenia, który mówi coś na temat konkretnego stwierdzenia, często w sposób opisowy. Kwalifikator może być terminem według określonego słownictwa, ale może być również wariantem frazy opisowej (czy te terminy lub frazy są dowolnym tekstem, czy częścią jakiegoś słownika, będzie to prawdopodobnie zależało od społeczności Wikidanych).
Ilość to typ danych dla wartości właściwości. Pozwala na wprowadzanie liczb całkowitych lub dziesiętnych. Opcjonalnie jednostka lub granica może również być dołączona. Właściwość Wikidaty dla populacji posiada takie wartości. Numeryczne identyfikatory nie są ilościami, lecz identyfikatorami zewnętrznymi.
Zapytanie jest sposobem wyszukiwania elementów w Wikidata i powiązanych danych. Zapytania są zazwyczaj wykonywane na Wikidata Query Service w języku zapytań SPARQL.
QuickStatements (QS) to narzędzie third-party, które może edytować elementy Wikidata, na podstawie prostego zestawu poleceń tekstowych. Narzędzie może dodawać i usuwać deklaracje, etykiety, opisy i aliasy jak też dodawać deklaracje z opcjonalnymi kwalifikatorami i źródłami.
Ranga jest współczynnikiem jakości, stosowanym do prostego wyboru/filtrowania w przypadkach, gdy istnieje kilka deklaracji dla danej właściwości. W takich przypadkach możesz chcieć wskazać, która deklaracja jest ważniejsze lub istotniejsza niż inne dekleracje. Domyślnie deklaracja ma rangę 'normalna', ale można ją zmienić na 'preferowaną' lub 'przestarzałą'. Przestarzała ranga może być użyta dla deklaracji wspieranych przez źródło, w przypadkach gdy są uznane za nieprawidłowe.
Encja przekierowująca (lub przekierowanie) to element lub leksem, który przekierowuje do innego elementu lub leksemu (cel). Ponieważ wymagałyby specjalnego zapytania, zazwyczaj bot zastępuje użyte przekierowania jako wartość dla ich celu.
Źródło (lub referencja) jest używane w celu wskazania zasobu wspierającego deklarację w Wikidata. Źródło może być linkiem URL lub elementem; np. elementem o książce. Wikidata nie ma na celu odpowiadać na pytanie, czy stwierdzenie jest poprawne, ale jedynie czy pojawia się ono w źródle. Stwierdzenie łącznie ze źródłem tworzą deklarację. "Źródło" jest czasem wykorzystywane do opisania referencji, a innym razem do opisu pochodzenia deklaracji.
Zmiana przeznaczenia to zmiana definicji lub zakresu encji (ogółem elementu) przez edycje jego deklaracji, etykiety i/lub opisu. Generalnie należy tego unikać.
Sandbox lub elementy sandbox to seria elementów, właściwości i innych encji w Wikidata do testowania funkcji w aktywnych bazach danych Wikidata. Przykład: element Q4115189, Property:P369, EntitySchema:E123, Lexeme:L123.
Sens odnosi się do określonego znaczenia leksemu. Sensy są identyfikowane dla każdego leksemu poprzez Leksem ID po którym następuje myślnik, litera "S" i numer. Sensy mogą mieć deklaracje, tak jak elementy. Pozwalają również na "gloss": dowolny opis znaczenia (jeden na język).
Strona jest odnośnikiem do każdej zewnętrznej strony internetowej, ale w przypadku linków do podstron odnosi się do konkretnych istniejących wiki, na przykład do wersji językowej Wikipedii. Witryny te identyfikowane są przez globalne identyfikatory witryn lub skrótowo siteid, technicznie odpowiadającym nazwie DBname dla danej wiki. Na przykład siteid z łacińską Wikipedią to lawiki. Każda zewnętrzna strona może mieć tylko jeden link zarejestrowany w Wikidanych i każdy element może mieć tylko jeden link do każdej zewnętrznej strony.
Link do podstrony (link interwiki) to identyfikacja strony w innej witrynie. Składa się z identyfikatora strony i tytułu i jest przechowywana w poszczególnych elementach Wikidanych. Są one używane zarówno do identyfikowania elementów z zewnętrznej strony, jak i do centralnego przechowywania linków interwiki.
Linki do podstron między edycjami Wikisłownika nie są zazwyczaj udostępniane za pośrednictwem Wikidata, lecz przez inną funkcję.
Snak jest technicznym terminem oprogramowania Wikibase, z którym użytkownicy najczęściej mogą się zetknąć, gdy próbują uzyskać dostęp do Wikidanych poprzez API MediaWiki. Odnosi się on do kombinacji właściwości i wartości lub jednego ze specjalnych przypadków "bez wartości" i "nieznanej wartości". Snaki można znaleźć w twierdzeniach (wtedy są nazywane snakami głównymi) i w kwalifikatorach jako część deklaracji (wtedy są nazywane snakami kwalifikatorowanymi). Przykładowo w stwierdzeniu "Emma Watson była członkiem obsady Harry Potter i Kamień Filozoficzny w roli Hermiony Granger" snakiem głównym jest "była członkiem obsady Harry Potter i Kamień Filozoficzny", a snakiem kwalifikatorowanym jest "w roli Hermiony Granger".
Deklaracja to fragment danych odnoszący się do elementu na stronie tego elementu. Deklaracja składa się ze stwierdzenia (para właściwość-wartość, jak np. "lokalizacja: Polska", razem z opcjonalnymi kwalifikatorami) rozszerzonego o źródła (uźródławiające stwierdzenie) i rangę (do rozróżnienia kilku stwierdzeń, zawierających tę samą właściwość; domyślnie "normalna"). Wikidane nie robią żadnych założeń co do poprawności deklaracji, a jedynie zbierają i raportują je odnosząc się do źródła. Termin "deklaracja" jest często używany zamiennie z terminem stwierdzenie, lecz technicznie rzecz biorąc stwierdzenie staje się deklaracją dopiero po dodaniu przynajmniej jednego źródła.
Łańcuch (skrót od łańcuch znaków) jest ogólnym określeniem sekwencji dowolnie wybranych znaków, interpretowanej jako tekst (np. "Hello") — w przeciwieństwie do wartość interpretowanej jako wartość liczbowa (3,14), link do elementu (np. [[Q1234]]) lub bardziej złożonego typu danych (zbiór {1,3,5,7}). Wikidane będą wspierać "jednojęzyczne" i "wielojęzyczne" typy danych jako wartość właściwości.
Podmiot, predykat i obiekt to terminy używane czasami do opisania stwierdzenia przy widoku encji, właściwości i wartości jako trypletu.
Ograniczenie sugestii to stan ograniczenia właściwości ,który zawiera sugestie dodatkowych ulepszeń. Mogą to być deklaracje z innymi właściwościami dodane do elementu.
Termin (lub termbox) jest częścią encji, zawiera etykietę, opis i alias. Terminy mogą być tylko zwykłym tekstem (tzn. nie mogą zawierać żadnych znaczników wiki).
Termbox is the zone at the top of an item page, which includes the labels, the descriptions, and the aliases in different languages.
Tytuł to nazwa strony internetowej. Wszystkie strony muszą mieć unikalny tytuł w obrębie danej Wiki, jako że tytuł jest zawarty w adresie URL strony. Przykładowo, może być tylko jedna strony z tytułem "Douglas Adams" w angielskiej Wikipedii. W Wikidata, tytuł to albo identyfikator encji taki jak Q42 albo zaczyna się od przedrostka przestrzeni nazw, takiego jak Help:. Nie należy mylić tytułu strony z etykietą dla elementu Wikidata lub właściwością. Elementy Wikidata są połączone ze stronami innych projektów wiki za pośrednictwem linków do podstron, które używają tytułu strony do jednoznacznej identyfikacji zasobu.
Triple (or "semantic triple", or "triplet") is the atomic data entity in the RDF data model, which codifies statements in the form of subject–predicate–object expressions.
Jednostka to element Wikidanych używany z wartością ilość-wartość. Często używane jednostki to metr lub EUR, lecz każdy element może być użyty jako jednostka. Jeśli jednostka zawiera deklarację wartość w podstawowej jednostce układu SI, to na jej podstawie ilości z jednostkami są normalizowane. Zobacz: mw:Wikibase/Indexing/RDF Dump Format#Normalized values.
Wartość (również wartość danych) rzeczywista informacja zawarta w stwierdzeniu. Wikidata ma określony zakres dozwolonych typów danych, (takich jak "element", "wyrażenie matematyczne", "ilość"). Typ danych potrzebny dla danego stwierdzenia jest determinowany przez użytą właściwość (np. wartość dla stwierdzenia "miejsce urodzenia" musi być "elementem"). Można również użyć specjalnych wartości "nieznana wartość" lub "bez wartości".
Typ wartości to sposób w jaki wartości są przechowywane wewnętrznie. Każdy typ danych odpowiada jednemu typowi wartości. Przykładowo, pomimo że zewnętrzny identyfikator, media Commons i wyrażenia matematyczne są różnymi typami danych, to wszystkie używają typu wartości “string”. Wartości dla niektórych typów danych zawierają wiele części o różnych typach wartości. Na przykład, ilość składa się z czterech części: "kwota" (ang. amount), "jednostka", "górna granica”(ang. upperbound) i “dolna granica” (ang. lowerbound), przy czym dwie ostatnie są opcjonalne. Jednostka to URL, który wskazuje na element Wikidata; pozostałe trzy części to numery w ciągu (nie liczba zmiennoprzecinkowa).
Widok to sposób na wizualizację lub dostęp do danych. Poza widokiem domyślnym, Wikibase oferuje widoki dla urządzeń mobilnych, rdf, json. Dostęp do danych można uzyskać za pomocą interfejsu API. Dane w Wikidata są mirrorowane na Wikidata Query Server oferując różne widoki wyników. Niektóre z wyników są widokami edycyjnymi. Narzędzia i rozszerzenia zapewniające niestandardowe wyniki to Reasonator, Article Placeholder, Listeria.
Wikibase jest oprogramowaniem stojącym za Wikidanymi. Składa się z zestawu rozszerzeń do oprogramowania MediaWiki. Te rozszerzenia Wikidane pozwalają zarządzać danymi w elementach i właściwościach oraz zapytaniach i wyświetlać te dane.
Wikidane to projekt Wikimedia, uruchomiony na oprogramowaniu MediaWiki z rozszerzeniami Wikibase. Pozwala to edytorom Wikidanych na wprowadzanie danych i przeglądanie stron, które je wyświetlają.
Wikidata Query Service (lub WDQS) jest oficjalnym serwerem dla zapytań Wikidata za pośrednictwem języka SPARQL.
Wikimedia to nazwa ruchu, w skład którego wchodzą indywidualne osoby i organizacje. Wikidane wraz z innymi wiki, takimi jak Wikipedia, prowadzone są przez Wikimedia Foundation. Oprogramowanie Wikibase zostało opracowane głównie przez Wikimedia Germany, która jest jednym z oddziałów narodowych Wikimedia.
Wiki to strona internetowa, którą w szybki sposób mogą edytować odwiedzający. Wikipedia i Wikidane to wiki.

Powiązane słowniki