Вікідані:Вступ

This page is a translated version of the page Wikidata:Introduction and the translation is 100% complete.

Вікідані — це вільна, колективно редагована та багатомовна вторинна база знань, яка має на меті збір структурованих даних для надання підтримки Вікіпедії, Вікісховищу, іншим вікі-проєктам з руху Вікімедіа й будь-кому у світі.

Що це означає?

Розглянемо це вступне твердження більш детально:

  • Вільна. Дані у Вікіданих публікуються під Creative Commons Public Domain Dedication 1.0 ліцензією, що в свою чергу дозволяє безкоштовно використовувати дані повторно. Ви можете їх копіювати, видозмінювати, розповсюджувати та приводити до дій, навіть у комерційних цілях, все без запиту дозволу.
  • Колективно редагована. Дані вносяться й підтримуються редакторами Вікіданих, які встановлюють правила створення й адміністрування вмісту. Автоматизовані боти також вносять дані у Вікідані.
  • Багатомовна. Редагування, використання й пошук даних є повністю багатомовним. Дані, внесені будь-якою мовою, одразу ж стануть доступними й іншими мовами. Редагування можливе і заохочується будь-якою мовою.
  • Вторинна база знань. Вікідані записують не тільки твердження, але й їхні джерела і зв'язки з іншими базами даних. Це відображає різноманітність доступних знань та забезпечує можливості для їхньої перевірки.
  • Збір структурованих даних. Солідний рівень структурованості дозволяє легко повторно використовувати ці дані проєктами Вікімедіа та третіми сторонами й дозволяє комп'ютерам легко обробляти та «розуміти» їх.
  • Надання підтримки іншим вікі-проєктам Вікімедіа. Вікідані допомагають Вікіпедії, надаючи простіший супровід шаблонів-карток та посиланнь на статті іншими мовами, зменшуючи таким чином навантаження на Вікіпедію, водночас підвищуючи її якість. Оновлення однією мовою стають доступні усім іншим мовам.
  • Будь-хто у світі. Будь-хто може використовувати дані з Вікіданих і будувати на них свої програми і служби.

Як працюють Вікідані?

 
На цій схемі елемента Вікіданих показано найважливіші терміни, які стосуються Вікіданих.

Вікідані — це центральне сховище даних, до якого мають доступ інші, наприклад вікі, що підтримуються Фондом Вікімедіа. Інформація, що динамічно завантажується з Вікіданих, не потребує постійного оновлення у кожній окремій вікі. Наприклад, у Вікіданих можна централізувати статистику, дані, розміщення та інші звичні дані.

Репозиторії Вікіданих

 
Елементи і їх дані зв'язані між собою.

Репозиторій Вікіданих складається в основному з елементів, кожен з яких має мітку, опис і один або декілька синонімів. Елементи мають унікальний ідентифікатор, що складається з префікса Q і числа, наприклад Douglas Adams (Q42).

Твердження описують детальні характеристики Елемента і складаються з властивостей і значень. Властивості у Вікіданих позначаються ідентифікатором, який складається з префікса P і унікального номера, наприклад educated at (P69).

Особам ви додаєте властивість, що позначає, де вона вчилася, вказуючи значенням навчальний заклад. Будівлям ви присвоюєте властивість географічних координат, вказуючи значення довготи і широти. Властивості можуть також посилатися на зовнішні бази даних. Властивість, що посилається на елемент у зовнішній базі даних, наприклад, базі даних органів контролю, що використовується бібліотеками та архівами, називається ідентифікатором. З ними пов'язані певні зовнішні посилання, що пов'язують елемент з відповідним елементом в інших вікі, таких як Вікіпедія, Вікіпідручник чи Вікіцитати.

Усю цю інформацію можна відобразити будь-якою мовою, навіть якщо оригінально дані було введено іншою мовою. При доступі до цих значень, вікі показуватимуть найновіші дані з доступних.

Елемент Властивість Значення
Q42 P69 Q691283
Douglas Adams educated at St John's College

Робота з Вікіданими

Існує кілька способів роботи з Вікіданими, серед яких як вбудовані, так і зовнішні інструменти чи програмні інтерфейси.

Як розпочати

Інтерактивні тури Вікіданих розроблені для нових користувачів — найкращий спосіб дізнатися про Вікідані більше.

Ось декілька посилань, з яких можна почати:

Як зробити свій внесок?

Не вагайтеся, і беріться до редагування. Редагування — це найкращий спосіб вивчити структуру та концепцію Вікіданих. Якщо ви хочете одразу зрозуміти концепцію Вікіданих, то вам потрібно ознайомитися зі сторінками довідки. Якщо у вас є запитання, сміливо ставте їх у чаті проекту чи на сторінці зворотнього зв'язку з розробниками.

Див. також