Wikidata:Úvod

(Redirected from Wikidata:Úvod)
This page is a translated version of the page Wikidata:Introduction and the translation is 100% complete.

Wikidata jsou svobodná, kolaborativní, mnohojazyčná, sekundární báze znalostí, která shromažďuje strukturovaná data pro podporu Wikipedie, Wikimedia Commons, dalších wiki hnutí Wikimedia a kohokoliv na světě.

Co to znamená?

Podívejme se na toto úvodní prohlášení podrobněji:

  • Svobodná. Data na Wikidatech jsou uveřejněna pod licencí Creative Commons Public Domain Dedication 1.0, což umožňuje jejich využití pro nejrůznější účely. Data můžete kopírovat, upravovat, šířit a provádět je, i pro komerční účely, aniž byste museli žádat o svolení.
  • Kolaborativní. Údaje vkládají a spravují editoři Wikidat, kteří rozhodují o pravidlech vytváření a správy obsahu ve Wikidatech. Data do Wikidat vkládají též automatizovaní boti.
  • Mnohojazyčná. Editace, využití, prohlížení a znovupoužití dat je plně mnohojazyčné. Data vložená v kterémkoliv jazyce jsou tak okamžitě dostupná i v ostatních jazycích. Editování v kterémkoliv jazyce je možné a podporované.
  • Sekundární báze znalostí. Wikidata uchovávají nejen údaje, ale také jejich zdroje a propojení s ostatními databázemi. Tím se odráží rozmanitost dostupných znalostí a podporuje pojem ověřitelnosti.
  • Sběr strukturovaných dat. Vyžadovaná vysoká úroveň strukturované organizace umožňuje jednoduché využívání dat dalšími projekty Wikimedia i třetími stranami a dovoluje počítačům tato data zpracovávat a „rozumět“ jim.
  • Podpora projektů Wikimedia. Wikidata pomáhají Wikipedii jednodušeji udržovatelnými infoboxy a mezijazykovými odkazy, tedy snížením pracnosti pro editory zároveň se zlepšováním její kvality. Aktualizace z jednoho jazyka jsou ihned dostupné všem dalším jazykům.
  • Kdokoliv na světě. Kdokoli může využívat data z Wikidat k tvorbě svých aplikací a služeb.

Jak Wikidata fungují?

 
Tento diagram datové položky Wikidat vám ukazuje ty nejdůležitější pojmy ve Wikidatech.

Wikidata jsou ústřední úložiště, ke kterému mohou přistupovat ostatní, tedy i wiki spravované nadací Wikimedia. Obsah, který se z Wikidat dynamicky načítá, není nutné v každém jednotlivém projektu udržovat. Například je ve Wikidatech možné centralizovat statistiky, data, místa a další obecné údaje.

Wikidata jako úložiště

 
Položky a jejich data jsou vzájemně propojeny.

Repozitář Wikidat se skládá především z položek, přičemž každá má štítek, popis a libovolné množství aliasů. Položky jsou jednoznačně identifikovány písmenem Q následovaným číslem, např. Douglas Adams (Q42).

Výroky podrobně popisují charakteristiky dané položky a skládají se z vlastnosti a hodnoty. Vlastnosti ve Wikidatech mají prefix P následovaný číslem, např. educated at (P69).

U osob můžete například přidat vlastnost určující, kde se vzdělávala, přičemž jako hodnotu uvedete danou školu. U budov zase můžete přidat zeměpisné souřadnice uvedením zeměpisné délky a šířky. Vlastnosti také mohou odkazovat do externích databází. Taková vlastnost, propojující položku s externí databází, jako jsou databáze s autoritami spravované knihovnami nebo archivy, se nazývá identifikátor. Speciální odkazy na články propojují danou položku s odpovídajícím obsahem na klientských wiki, jako jsou Wikipedie, Wikiknihy nebo Wikicitáty.

Všechny tyto informace lze zobrazit v jakémkoliv jazyce, i když byly zadány v jazyce jiném. Při přístupu k těmto údajům se na klientských wiki zobrazují nejaktuálnější údaje.

Položka Vlastnost Hodnota
Q42 P69 Q691283
Douglas Adams educated at St John's College

Práce s Wikidaty

Je mnoho způsobů, jak přistupovat k Wikidatům, ať už přes vestavěné nástroje, externí nástroje či přes programovací rozhraní.

Kde začít

Prohlídky Wikidat, určené pro nové uživatele, jsou nejlepším místem, kde se o Wikidatech dozvědět víc.

Několik odkazů do začátku:

Jak mohu přispět?

Nebojte se a začněte editovat. Editace je ten nejlepší způsob, jak poznat strukturu a pojmy Wikidat. Pokud byste chtěli porozumět konceptům Wikidat předem, možná se budete chtít podívat na stránky s nápovědou. Pokud máte otázky, neváhejte zeptat se na fóru nebo kontaktovat vývojáře.

Viz též